Rathovo pruhované štěstí

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 16.5.2012 | Rubrika: Politika
Rath_David

Vše nasvědčuje tomu, že hejtmanoposlanec David Rath vymění svůj elegantní oblek s proužkem za jiný model, kde bude proužek poněkud širší.

Jako dopadlá bomba způsobila pozdvižení zpráva nejen dne, ale možná celého roku, že policie zatkla hejtmanoposlance Davida Ratha přímo při činu a bleskově jej obvinila. Společně s ním bylo zadrženo několik dalších osob včetně opilstvím proslulého bývalého poslance Petra Kotta a ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou.

Obvinění jsou zadrženým osobám průběžně sdělována a mezi obvinění patří mimo jiné i korupční jednání, podplácení a přijímání úplatků. Socialisté a jejich příznivci neustále volali po boji s korupcí a ejhle, když je kvůli korupci zatčen jeden z hlavních představitelů socialistů, tak se jim to nelíbí a padají slova o politické objednávce. Ale, upřímně, jaká politická objednávka, když byl chycen přímo při činu?

Jak média průběžně informují, skupina byla policií sledována už od podzimu a jen se čekalo, kdy dojde k předání úplatků. Zároveň šlo o zneužívání eurofondů, takže ostuda není jen tuzemská. Skoro se mi chce použít ono známé rčení o džbánu a vodě.

Je na místě ocenit práci policie, že se nezalekla proslulého jména a doufám, že bude stejně účinná i v jiných kauzách bez ohledu na to, jako dres ten který korupčník nosí. Zároveň doufám v to, že práce policie byla bezchybná a že soud bude rozhodovat opravdu nestranně.

Na této situaci je doslova komická jedna věc. Mnozí si určitě vzpomenou na Rathova plamenná a ničím nepodložená slova, jak ODS uplácela při volbě prezidenta miliony v igelitkách. Paradoxně byl právě David Rath přistižen s takovou igelitkou. Kdo s čím zachází...

Zdá se, že tehdy mluvil David Rath zasvěceně s vlastní zkušeností. O tom, jakým způsobem vede Rath Středočeský kraj si doslova cvrlikali vrabci na střechách. Dotace dostávaly jen obce spřízněné s ČSSD, byl to právě Rath, který schválil výstavbu školní jídelny u neexistující školy a o jeho praktikách by mohli vyprávět desítky starostů, jejichž obce doplácely na to, že právě reprezentovali jinou stranu než ČSSD.

Faktem je, že pokud bude David Rath transportován do vazby a třeba i následně odsouzen, přijde Sněmovna o jednoho z hlavních bavičů. Ale nástupci se určitě najdou. Takových podobných figurek je ve Sněmovně až až. Tuto roli by mohli převzít Například Zaorálek nebo Jandák. Oba mají předpoklady více než dobré.

Zatímco ještě dopoledne byl David Rath v případě obvinění z trestného činu ochoten vzdát se politických funkcí, zatím tak ještě neučinil a jsem zvědav, zda si nakonec nebude chtít poslanecký mandát ponechat. Pro takového sběratele postů by to bylo příznačné.

Pevně věřím, že toto je jen začátek. Každý korupčník by měl být potrestán a pokud se začíná u tak významného jména, znamenalo by to, že se boj s korupcí opravdu vede. Na druhou stranu je jasné, že boj s korupcí je velmi obtížný, korupce se těžko prokazuje, pokud nejsou pachatelé chyceni přímo při činu tak, jako David Rath.

Držím policii palce. Je to běh na dlouhou trať, vždyť skupina okolo Davida Ratha byla sledována půl roku. Je mi jasné, že tradiční příznivci socialistů se do mě pustí, ale ruku na srdce, neměli byste být rádi, že se konečně podařilo jednu korupční skupinu odhalit?

Poznámka pod čarou: Až budou za týden zase odboráři protestovat proti korupci, předpokládám, že mezi jejich požadavky bude rovněž odstoupení všech hejtmanů za korupční ČSSD a demise všech představitelů této "zlodějské strany". Anebo že bych se mýlil?

Čtěte také: 

Rath – dříve možná dobrý lékař, nyní špatný hejtman

Neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš

Bigamista Rath mravokárcem

Klíčová slova: ČSSD  | Rath  | Bohuslav Sobotka
11922 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění