Proč si myslí Jan Švejnar, že by byl lepším prezidentem než jím tolik kritizovaný Václav Klaus? Že by frustrace z minulé porážky 111:141?

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 12.5.2012 | Rubrika: Politika
Svejnar Jan

Před poslední volbou hlavy státu se Jan Švejnar vymezoval vůči Václavu Klausovi tak ostře, až zapomněl na vlastní volební program. Pokud však nechce volebním programem nazývat prázdné fráze, které měly spíše populistický než věcný charakter. Dnes je situace stejná a to i přes skutečnost, že Václav Klaus nebude účastníkem prezidentské volby. Jan Švejnar dokazuje svou nenávist vůči současné hlavě státu v pátečním rozhovoru pro Mladou frontu, kde působení Václava Klaus ve funkci prezidenta republiky hodnotí negativně a rozhodně nesouhlasí, že by měl Václav Klaus v čemkoliv pravdu.

 

Přiznám se, že celý zmiňovaný rozhovor s Janem Švejnarem působí poměrně groteskně. Pan Švejnar se zatím ještě nerozhodl, zda bude kandidovat na prezidenta republiky. Svou nerozhodnost svádí na zákonodárce, kteří zatím neschválili tzv. prováděcí zákon, který stanovuje pravidla volby hlavy státu. Jen chci připomenout, že Jan Švejnar před rokem prohlašoval, že se zúčastní volby prezidenta jen za předpokladu, že bude schválena přímá volba prezidenta. To se stalo a Švejnar si klade další podmínky. Dle mého názoru stojí za Švejnarovou nerozhodností strach z neúspěchu.

 

Václav Klaus vyhrál prezidentské volby nad Švejnarem v poměru 141:111. Toto číslo bych rád zdůraznil, protože naši novináři rádi píší, že v případě Švejnara se jednalo o těsnou prohru. Myslím, že tomu tak opravdu nebylo. Za těsnou prohru považuji rozdíl několika hlasů a nikoliv rozdíl tří desítek hlasů. K poslední volbě prezidenta se vracím záměrně, protože právě po této volbě Jan Švejnar prohlašoval, že v případě přímé volby by se prezidentem stal on. Nevím, proč tedy svou údajnou popularitu nevyužil a nevstoupil do přímého volebního klání v jiných volbách? Nebo snad jedinou vhodnou funkcí pro pana Švejnara je pouze křeslo hlavy státu?

 

Jan Švejnar dnes váhá se svou prezidentskou kandidaturou z prostého důvodu. Bojí se neúspěchu. Prohra v přímé prezidentské volbě by jasně ukázala, že kouzlo Jana Švejnara není tak velké, jak se nám ciknuté průzkumy veřejného mínění snažily namluvit.

 

Vymezovat se v roce 2008 proti Václavu Klausovi bylo jednoduché. Dnes je situace jiná. Veřejnost vymezování vůči Klausovi příliš nezajímá, protože Klaus kandidovat nebude. Veřejnost tak dnes srovnává nabízené kandidáty. A poslední kroky Jana Švejnara, kdy nechce mít umazané ruce od sociální demokracie, ale rád by získal její podporu, jasně odhalují pravou tvář Jana Švejnara. Pokud by si byl Jan Švejnar tak jistý svou popularitou u veřejnosti, nemusel by žadonit o podporu té či oné strany.

 

Jan Švejnar chce být nadstranickým kandidátem a posléze i prezidentem. Soudím, že nadstranický prezident neexistuje. Člověk má buď názory blízské levici nebo pravici. Pokud se pan Švejnar hodlá řídit vyzkumy veřejného mínění jako Jiří Paroubek, pak se zřejmě touží stát populistou. Ostatně názorové veletoče jsou Janu Švejnarovi stejně blízské jako Jiřímu Paroubkovi.

 

Jsou zde však oblasti, kde má pan Švejnar až překvapivě konstatní názory.

 

Jan Švejnar hodnotí působení Václava Klause ve funkci prezidenta republiky negativně. Kritizuje jeho postoj k euru, Lisabonské smlouvě a evropské integraci. Švejnar chce i nadále vstoupit do eurozóny a z jeho slov plyne, že je pro pokračování evropské intergrace, která přinese definitivní zánik národních států. Pokud si tedy zvolíme Jana Švejnara za prezidenta, nečekejme, že bude hájít zájmy České republiky.

 

V souvislosti s eurem Jan Švejnar zapomíná, že to bylo právě euro, které umožnilo astronomické zadlužení Řecka či Itálie. Bylo to euro, které podpořilo realitní boom ve Španělsku a takto bychom mohli pokračovat stát po státu. Euro zkrátka nepřineslo Evropě nic dobrého a jen zarytí eurohujeři a obdivovatelé Angely Merkelové mohou tvrdit opak. Je tedy logické, že Jan Švejnar nemůže přiznat, že by měl Václav Klaus pravdu – popřel by sám sebe.

 

Jana Švejnare nepovažuji za vhodného člověka pro funkci prezidenta republiky. Prezidentem by měl být člověk, který není ochoten prodat svůj stát za úsměv německé kancléřky či francozského prezidenta. A právě takovým prezidentem by byl Jan Švejnar.

 

Čtěte také:

 

Švejnarova pomoc? Ublížená ješitnost a frustrace

Švejnar – proč je toliko bezskrupulózním moudrým vajíčkem

Klaus na Hradě, ČSSD hledá viníky a bezprizorní Švejnar

Klíčová slova: ČSSD  | Paroubek  | Václav Klaus  | Švejnar
5675 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Než se Církev bude těšit ze zmrtvýchvstání, musí spolu s Kristem snášet Jeho utrpení, zejména však Jeho ukřižování. Víme, že Krista zradil Jidáš, apoštol, a proto dnes zrazují Církev nástupci apoštolůPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak Izrael likviduje své nepřátele? Mohli bychom se inspirovat i my v boji proti islamismu?Česka media dnes přepisuji historií, tak jako to dělali komunisti

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepáraliChovají se jako v SSSR! Z USA přišel úder. Svoboda slova je pryč
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění