Ukradli jste nám stát, vraťte ho zpátky aneb Břéťa Rychlík opět na scéně

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 10.5.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Bolsevici

26. dubna letošního roku v brněnském divadle Husa na provázku proběhla TK dvaceti tří občanských iniciativ a organizací sdružených pod názvem „Ukradli jste nám stát, vraťte ho zpátky“.  Na setkání předložili kromě jiného návrh na změnu § 48 odstavce 1. zákona č.90 z roku 1995, která by umožnila vznik nezávislé parlamentní komise, do níž by mohli být voleni i nepolitici. Komise by se pokusila vyšetřit napojení některých politiků na krajské mafiánské struktury, které ovlivňují justici, policii a státní správu a své závěry by v obecné rovině zveřejnila a konkrétní poznatky předala justici. Nevím proč, ale nějak mi to coby déja vu  evokuje domovní komise, kde hlavní slovo měly soudružky domovnice.

Ale to jenom tak na okraj. Zdálo se, že hlavním  mluvčím byl známý brněnský fenomén - pan Břetislav Rychlík. Muž činu, stojící vždy v pozadí různých iniciativ. Souručenství hochů, co spolu mluví (rozuměj – co si navzájem podporují své kšefty), nyní opět vylepšuje svoje absurdní divadélko.

Jak dlouho bude těmhle spravedlivým trvat, než pochopí, že v parlamentní demokracii si lidé volí své politiky a ti pak realizují politiku. Někdy je to sice fakt šílený paskvil, kdo se do té politiky dostane, ale holt byli zvoleni. A co jsme si zvolili, to tam máme. Nemyslím, že by nám politiku vylepšila nějaká uskupení náhodně shromážděných dobrovolníků a vytvářely se jakési nikým nevolené komise. Nepamatuji se, že by někdo volil nějakého Rychlíka a jeho melody boys, kteří tvrdí, že mají ve všem jasno a ohánějí se jakousi občanskou společností.

Tyto nevolené skupiny vyjadřují ochotu vyjadřovat se kdykoliv k čemukoliv. Je to vždy otázka tak dvou let periodických, kdy se odněkud (většinou z České televize) vynoří skupina umělců, aby svými obličeji zachránila upadající českou politiku. Ty tváře se moc nemění. Moderátor Jan Kraus, herečka Eva Holubová, občas i scénárista Zdeněk Svěrák, spisovatel Ludvík Vaculík, profesorka Dvořáková, pan Pehe, socioložka Šiklová a hlavně mluvčí iniciativ a autor většiny polistopadových petic - režisér, herec, scenárista a publicista Břetislav Rychlík. Tito bojovníci proti aroganci zavedených politických stran vyjíždějí z Kavčích hor či odjinud jako z bájného Blaníku, aby všem lidem se srdcem a rozumem řekli, koho mají volit, kdo je ten hodný a koho zatratit.

Co se týče Břetislava Rychlíka, není ani moc jasné, odkud se tento aktivista vzal. Přibližně do poloviny 90. let byl slovy Járy Cimrmana umělcem, který si světový věhlas vydobyl převážně na Brněnsku. V poslední pětiletce, začal s dalšími umělci organizovat úderné skupiny, které mají za úkol proměnit naši politickou scénu v něco skutečně citlivého, čestného, pravdomluvného a nezávadného.

Břéťa Rychlík mne nepřekvapuje. To je profesionální buřič. Takový kulturní brněnský Che Guevarra. Patří do skupiny neúnavných signatářů. Stále tatáž jména, stále titíž umělci, stále tytéž veřejně známé osobnosti. Najdeme je u každé petice s politickým podtextem. Říkám jim zasloužilí petenti. Nebo také věční petičníci. Neúnavní signatáři. Profesionální stěžovatelé. Signatáři na plný úvazek. Signatáři z povolání. Notoričtí kverulanti.

Mobilisují se ti hudebníci, výtvarníci, režiséři, chartisté, disidenti, potomci chartistů a potomoci disidentů, aktivisté a gayaktivisté, bilderbergovci, lípovníci, profesionální antikomunisté, televizní baviči, hvězdičky, cimrmanovci, feministky, dramatici, scénáristi, NGOisté a zelení, duhoví a duchovní, písničkáři, folkaři, revolucionáři, kavárenští povaleči, intelektuálové i uhlobaroni, dokumentaristé a dokumentaristky, novináři, publicisté, lidskoprávníci, Středoevropané, filosofové, moralisté, veřejnoprávní moderátoři i agitátoři, psychologové a psychiatři, psychoanalytici, globalisté a alarmisté, greenpísáci, pacifisté, humanitární bombometčíci, unionisté, lobbisté, sociologové, trockisté i neokonzervativci, environmentalisté, rockefellerovci, fokoláristi, profesionální revolucionáři a mnozí další…

Břetislav Rychlík je ve věku, kdy muž většinou moudří. Doufám, že samouk na postu vysokoškolského učitele přestane organizovat úderné skupiny, mající za úkol vždy někoho nepohodlného odskandalizovat, s čímž mám svou osobní zkušenost.

Myslím, že standardní demokracie má své mechanizmy. A tím jsou volby. Implantovat do toho systému osoby které neprošly volbami, osoby které vybere skupina hlav pomazaných, je už několikátý havloidní pokus o nepolitickou politiku, kdy se skupina intelektuálů cítí být povolána ukázat nám, že jenom oni jsou ti správní a hodní co nám nalajnují cestu ke světlým zířkům.

Nemohu si pomoci, ale když už bychom měli opustit stávající model výběru těch co nám vládnou, tak bych byl pro nějakého osvíceného diktátora. Takového nějakého českého Pinocheta by to potřebovalo.

Nemyslíte?

Čtěte také:

„Otesánek“ Pehe v zajetí Marxe

Fuj! Svatopluk Karásek: Věděl o Grossově špíně, ani nehlesl!

Socioložce Šiklové by prospělo, kdyby žila s Romy v Novém Bydžově

Klíčová slova: socialismus  | komunismus  | Pehe
11086 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění