Je islám slučitelný s demokracií?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 25.4.2012 | Rubrika: Kulturní válka
Islam want to dominate

 

Ukázalo se, že moderní zbraně sice umožní snadné dobytí země bez velkých obětí na životech, ale to je vše. Nejmodernější zbraňové systémy samy o sobě nedokáží zabezpečit klid v zemi, kde se protivník uchýlí k partyzánským metodám boje a atentátům.

 

Je zřejmé, že se na Blízkém a Středním Východě budou i nadále proplétat geopolitické a ekonomické zájmy největších světových hráčů.

 

Poválečná stabilizace vždy zahrnovala přítomnost vojenských sil, které dodávaly úsilí o stabilizaci vojenskou, hospodářskou, ekonomickou, ekologickou, politickou, státoprávní, energetickou, dopravní, potravinovou, sociální, zdravotní, psychologickou, právní, bezpečnostní, informační, nezbytnou vážnost a respekt.

 

Sovětská válka v Afghánistánu trvala deset let, stála život přes milion lidí a z dalších několika milionů udělala uprchlíky. Není proto divu, že se pro muslimy stal tento džihád bojem číslo jedna.

 

Roku 1989 skončila válka v Afghánistánu. Sovětský svaz byl poražen, ale další tři roky udržoval v Afghánistánu komunistický režim prezidenta Muhammada Nadžíbulláha.

 

Afghánistán a Pákistán byly v té době “Mekkou” islámských radikálů. Dobrovolníci byli přes Pákistán a místní radikální vůdce posíláni na vojenský výcvik .

 

Jak to ve výcvikových táborech vypadalo. Noví příchozí dostali přezdívku, jejich minulost přestala existovat. V komunitě “bratrů” mohli začít nový život mudžáhida. Každý tábor měl svého amíra a trenéry a zdejší výcvik mohl trvat i několik měsíců.

 

Žilo se zde podle přísných pravidel Koránu a sunny, ve velmi skromných podmínkách. Celodenní výcvik byl přerušován pouze kvůli modlitbám a náboženské výuce. Ta byla prý nejdůležitější částí výcviku, bylo nutné nejdříve porozumět džihádu a Bohu, než pro něho bude veden boj.

 

Faktem je, že islámský radikalismus je fenomén mnohem starší, komplexní a často precizně plánovaný.Skutečností také je, že země Západu tuto hrozbu dlouhou dobu podceňovaly či o ní a jejím rozsahu neměly tušení.

 

Témata jako terorismus, radikalismus či fundamentalismus hýbou dnešním globalizovaným světem, a to především v souvislosti s islámem. Přestože se fanatismus a konflikty vyskytují u všech světových náboženství, je to právě islám, který v posledním desetiletí vyvolává největší obavy.

 

Pojem fundamentalismus nebyl poprvé použit v souvislosti s islámem, ale s proudem protestantů, a to v Americe na přelomu 19. a 20. století. Ti se nazývali fundamentalisty, protože lpěli na svatých textech, tradicích, konzervativismu a stavěli se proti všemu modernímu a inovativnímu. Důležitým prvkem bylo, že odmítali násilí.

 

Islámští fundamentalisté bojují za očištění náboženských doktrín, vidí sami sebe jako obrozenecké hnutí. Cílem obnovení tradic a zásad svatých textů je vytvoření pravého islámského státu.

 

Fundamentalisté jsou velmi konzervativní, často odmítají realitu dnešní doby i jakýkoliv dialog. Lpí na své pravdě jako na jediném dobru a zatvrzele odmítají vše ostatní jako zlo. Demokracie a náboženská svoboda podle nich přispívá k bezbožnosti. Cítí se ohroženi Západem a jeho hodnotami, které jsou jim cizí.

 

Fundamentalismus je ve své podstatě nenásilný. Je sice nesnášenlivý, ale nenásilný. Dogmatické náboženské postoje nejsou společensky nebezpečné právě dokud jsou v mezích náboženství.

 

Pokud se však skupina fundamentalistů rozhodne získat politickou moc či masovou podporu pro uskutečnění svých vizí o uspořádání společnosti a světa, stává se skupinou radikální.

 

Islámský radikalismus je skutečnou hrozbou, jejíž rozsah si lze lépe představit až tehdy, pokud jsou zváženy všechny možné následky. Evropa, Západ i muslimský svět islámskému radikalismu čelí a jsou nuceny na jeho hrozby reagovat.

 

V zemích západní Evropy začíná být viditelné dělení společnosti na “my” a “oni”. Radikální muslimové chtějí přetvořit Západ na území pod vládou šaríy. Někteří již dnes hovoří o tom, že za několik desetiletí budou muslimové tvořit většinu obyvatel zemí západní Evropy (především v malých státech jako je Nizozemí či Belgie).

 

Rozšiřující se muslimské komunity znamenají pro Evropu nemalý problém. Snaha o jejich asimilaci, přijetí hodnot západních demokracií a způsobu života je pro evropské vlády skutečnou výzvou. Mnoho muslimů totiž demokracii, pluralismus a sekulární politické autority striktně odmítá (nemluvě o odmítání sekulární výuky, způsobu oblékání, odlišné roli žen ve společnosti atd.).

 

Projekt demokratizace, který má přinést do života Iráku a Afghanistanu demokracii jako mechanismus a způsob vládnutí neuzrál, protože obyvatelstvu nebyla vyobrazena kulturně akceptovatelná vize dosažení osobní svobody, prosperity a „lepší budoucnosti.“

 

Demokracii není možné exportovat jako zboží, protože je to kulturně podmíněný politický projekt změny myšlení, vládnutí a státoprávního uspořádání. V zemích, které nemají pro demokracii vhodné podmínky, kde je zvláště silná pozice náboženství, funguje rodové a zvykové právo, kde v poválečném zdecimovaném období chybí základní předpoklady pro život (potraviny, energie, bezpečnostní stabilizace), kde se obyvatelstvo cítí poraženo a nevidí blízkou představu zlepšení, kde se rozvíjí občanská válka, se projektu demokracie nedaří.

 

Nakolik jsou evropské státy schopné se s novými problémy vypořádat, ukáže budoucnost. Již dnes je však zřejmé, že bude třeba mnoha změn. Kupříkladu současná legislativa států, jejich bezpečnostní opatření, užívané metody a zažité postoje se dnes jeví jako nedostačující. Je nutné hledat nová řešení a problémům předcházet, než narostou do neúnosných rozměrů. Mezinárodní spolupráce (např. tajných služeb) je nezbytná, stejně tak jako jasné adresování problémů (např. muslimská imigrace a komunity).

 

Vytvoření nové „Irácké centrální armády“ a „bezpečnostních složek“ představuje v současnosti největší problém. Dědictvím minulosti byla existence „polovojenských sektářských milicí“ a jejich průnik do státních institucí, především do bezpečnostních složek a armády.

 

Mnoho muslimů totiž demokracii, pluralismus a sekulární politické autority striktně odmítá. Může zde působit i tlak samotné muslimské komunity, ve které žijí. Nutí je dodržovat islámské zvyky a zákony (včetně takových, jako je vražda ze cti či nucená manželství), podřizovat se místním duchovním autoritám a v podstatě se separovat od západní společnosti.

 

Islám není pouhým náboženstvím, je to celý způsob života.

 

Nelze tvrdit že Islám je s demokracií neslučitelný. Takové tvrzení by bylo nepravdivé (viz např. situace v Turecku). Projekt demokratizace, který má přinést do života Iráku a Afghanistanu demokracii jako mechanismus a způsob vládnutí, zřejmě nebyl zahájen ve vhodnou dobu.

 

Čtěte také: 

 

 

Militantní islám s burkami postavme mimo zákon!

Na Evropu míří smrtící islamistické dýky! Neztupíme-li je, zhyneme…

Islám chce dobýt svět

Klíčová slova: multikulturalismus  | imigrace  | islám  | Islamismus  | Al-Káida
4754 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v k 7-bodové reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění