1.Argument: Nestrašte Řeckem - my jsme na tom dobře a můžeme si půjčovat

Pro úplnost informací: Česko má oproti EU poloviční dluh, který činí 41,2% HDP (sedmý nejnižší dluh v EU). Hosana. Hloupost ale hlavně zákeřnost této čerstvé informace médií je v tom, že zastírá skutečný problém dluhové pasti, a tím není absolutní výše dluhu, nebo nedej bože jeho porovnávání s někým jiným, ale jeho progrese, složení a další ekonomické podmínky.

Resume: Půjčovat si dnes (a kdykoliv) musí být pro politiky kriminálním činem!

2.Argument: Půjčíme si a podpoříme domácí spotřebu. Tím vybudujeme prosperitu

Takový recept uplatnil kdysi v českém hospodářství ministr financí Bohuslav Sobotka. Tento pán tehdy rozpustil do domácí ekonomiky stovky miliard, čímž vyvolal příjemný efekt projevující se růstem průmyslu a snížením nezaměstnanosti. Ty peníze byly pochopitelně půjčené a efekt byl velmi, velmi krátkodobý. Peníze jsme ještě nevrátili a úroky z nich rostou a rostou. Průmyslový boom a (defacto umělá) pracovní místa jsou ... víte kde.

Resume: Malá země uprostřed Evropy s deseti miliony obyvatel (produktivních je sotva 1/3) nemůže nikdy prosperovat díky vlastní spotřebě, ale pouze na základě konkurenceschopnosti a silné střední třídě ochotné a schopné podnikat a vyvážet produkty a služby ven.

3.Argument: "Boháči a podnikatelé" nejsou solidární se zbytkem populace

Skutečně je u nás velká skupina občanů, kteří žijí tzv. z ruky do úst, od výplaty k výplatě a na dovolenou v Chorvatsku a novou televizi našetří jen tak tak. Znovu se vracíme k tomu, že jsme si na jistý životní standard dlouho zvykali, i na to, že půjčovat si na zbytné věci je normální, dělají to tak všichni, tak co.

Odhlédněme nyní od několika skutečných gaunerů: ve společnosti je obrovské množství silných a schopných lidí, kteří vytváří hodnoty. Už to je základní stavební kámen solidarity. Tito lidé zaměstnávají, dávají peníze a vytváří další sekundární poptávku a příležitosti. Bez nich ti ostatní zahynou. O tom, že se převážně z jejich díla pak vytváří zdroje pro sociálně potřebné skupiny občanů ani nemluvě.

Resume: I mince solidarity má dvě strany. Jenom tehdy, pokud vytvoříme odpovídající podmínky pro tahouny, vytvoříme podmínky pro odpovídající solidární systém.

Tato vláda dělá dobré věci, ale bohužel, dělají je špatní lidé, a špatně. Mrzí mě to, protože jsem je volil. Už nebudu. Volil jsem je pro to, aby nastartovali důchodovou reformu, aby snižovali státní dluh a postupně začali odstraňovat ony nehezké návykové věci, kterými stát dlouhodobě likviduje v občanech schopnosti starat se o sebe sami a být na vnějších vlivech co nejméně závislí.

Dnes už je pojem pravice zdefraudován a máme nakročeno zpátky k bezbřehému rozhazování, pokud to do ruky opět vezmou socialisté. Asi to tak musí být. Bohužel, až nám pan Sobotka s panem Zavadilem krátkodobě zlepší životní podmínky, bude to, jako bychom si na tuberkulózu vzali paralen. Na chvilku se nám uleví. Mezitím ale přejdeme do nevratné fáze a ještě stihneme nakazit vlastní děti.

Souhlasím s tím, že je třeba hnát k zodpovědnosti politické darebáky, levé nebo pravé, ale tvrdit občanům, že jsme na tom relativně dobře, by měl být také kriminální čin.

Čtěte také: 

O západní dluhové závislosti!

Držme se koruny a buďme zodpovědni jen sami za sebe

 

Evropský stát blahobytu krachuje!