Poradí si Putin s narkomany ?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 21.4.2012 | Rubrika: Politika
Drogy

 

Rusko se stává největším konzumentem afghánského heroinu na světě, tvrdí to šéf ruské protidrogové centrály Viktor Ivanov. Nestabilita v Afghánistánu začíná být podle něj pro Rusko životně nebezpečná. Z bývalé tranzitní země se pomalu stává nenasytný konzument - 90 procent ruských narkomanů používá afghánské opiáty a úřady si s kritickou situací nevědí rady.

 

Afghánský heroin se valí do Ruska, droga je přitom všude - ve vlacích, kamiónech i v dřevěných paletách na zboží. Celníci zabaví jen pětinu zásilek, které jsou přitom čím dál větší.

 

Mezinárodní síly v Afghánistánu opiový trh nedokáží omezit. Doplácí na to hlavně Rusko, afghánské drogy sem míří přes střední Asii. Tisíce kilometrů dlouhou hranici s Kazachstánem bohužel nedokáží Rusové uhlídat.

 

Heroin je proto v Rusku čím dál dostupnější, stává se z něj součást zábavy i nočního života. Od flirtu s drogou je ale jen krůček k závislosti, rusko už registruje přes 2,5 miliónu narkomanů, hlavně mladých lidí.

 

Drogová vášeň zasahuje všechny sociální vrstvy ve většině zemí světa a Rusko, překvapivě, není výjimkou. I když se drogy berou všude, včetně malých měst, právě v megapolisech se formuje nová kultura konzumující psychotropní látky. Do této kultury se zapojují stále další sociální skupiny. Světovým trendem také je snížení věku první dávky.

 

Registrujeme vysoké procento předávkování nebo přenosu viru HIV," uvádí socioložka Jelena Topolevová. V kombinaci s vysokou úmrtností i nezdravým životním stylem dostávají drogy v Rusku ničivou sílu. Z heroinu a opia se stává zabiják, kterého nikdo nedokáže zastavit.

 

Narkomanii současné doprovází i zvýšená zločinnost. Podle údajů Federální služby boje proti drogám RF, je v megapoli každý třetí rozsudek vynášen proti zločinům, jež jsou spojeny s drogami. I proto v Rusku v narkomanech nejčastěji nechtějí vidět nemocné lidi a požadují pro ně tvrdé tresty včetně trestní odpovědnosti.

 

V půlmilionovém městě Tver na trase mezi Moskvou a Petrohradem jsou podle neoficiálních statistik čtyři tisíce narkomanů a jen pár nevládních organizací, které jim pomáhají.

 

Jedinou oporou pro drogově závislé jsou streetworkeři působící přímo na ulicích. Jezdí za tmy městem a hledají prostitutky a narkomany. Přestože je za to policie může potrestat, vždycky mají po ruce zásoby kondomů, léků a čistých stříkaček.

"Když někdo bere drogy, sám od sebe nepřestane. Stejně jako ten, co provozuje sex za peníze. Otázkou je, jestli přitom použije kondom a sterilní jehlu, nebo ho najdeme ležet s použitou jehlou v ruce na ulici," říká streetworker Jurij Surin.

 

Některé prostitutky si nechávají na ulici dělat i test na HIV. Jedna z nich říká: "Je dobré, že nám sem všechno přinesou a můžeme se nechat vyšetřit tady, aniž bychom musely někam chodit a stát ve frontě."

Odborníci varují, že bez účinné prevence se smrtící virus HIV může pohlavním stykem šířit i na populaci, která drogy nebere.

 

Dmitrij Medveděv, ruský prezident, je velmi nespokojený s nedostatečným bojem proti zneužívání drog. "I přes zvýšenou pozornost, věnovanou této problematice, bylo provedeno velmi málo změn k lepšímu," řekl během zasedání vlády v sibiřském městě Irkutsku.

 

"V posledních pěti letech mladí lidé začali brát drogy už od jednácti nebo dvanácti let. To je katastrofální," řekl Medveděv. Ten podporuje právní předpisy, které nyní vypracovalo ministerstvo zdravotnictví a jež umožní testovat žáky a studenty na drogy.

 

Moskva s politováním konstatuje, že hrozba narkotrafik z afghánského území se nesnižuje, řekl na bruselské tiskové konferenci před několika dny v rámci Rady NATO-Rusko ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

 

Rusko hodlá rozšířit svoji ekonomickou přítomnost v Afghánistánu. Napsal o tom ve svém článku Rusko a měnící se svět premiér Vladimir Putin. „Afghánistán je náš blízký soused a máme zájem na tom, aby se tato země rozvíjela stabilně a pokojně.

Úlohu Ruska spatřuji v tom, aby za aktivní účasti sousedních států pomohlo Afghanistanu v budování stabilní ekonomiky,“ praví se v článku.

 

V Afghanistanu registrují velkou skupinu drogově závislých žen , zejména vdov a rozvedených. Podle OSN nejméně polovina afghánských narkomanů dává kromě toho opium i svým dětem.

 

Odborníci to označují za jev jinde nevídaný. Prohloubení závislosti znepokojuje Západ, který se snaží zajistit stabilitu Afghánistánu, než za rok předá kontrolu nad bezpečností tamním složkám. Obzvlášť alarmující je vysoká spotřeba drog v řadách policie: v různých provinciích je na drogách závislých 12 až 41 procent policejních rekrutů.

 

Podle federální služby RF ( Ruské Federace) pro kontrolu nad obratem narkotik, stoupla výroba heroinu v Afghánistánu za posledních 10 let čtyřicetkrát. Osevy opiového máku zabírají v zemi 130000 hektarů.

 

Podle odhadu komise Kongresu USA pro mezinárodní záležitosti, má Taliban ročně 150 milionů dolarů z výroby narkotik a celkem činí tyto příjmy v Afghánistánu, podle údajů ruské služby, 4 miliardy dolarů.

 

Podle Viktora Ivanova, spotřebuje Evropa ročně přes 700 tun narkotik opiátů. Do Ruska ročně přichází 540 tun. Ve světě dnes existují dvě globální centra narkotrafiku: heroinový v Afghánistánu a kokainový v Latinské Americe.

 

Tradiční metody boje, zaměřené na zamezení obchodu s drogami, nemají podstatné výsledky. Právě proto odmítlo Rusko podpořit návrh USA na založení v Centrální Asii oddílů pro zabavení narkotik, řekl Viktor Ivanov.

 

Čím účinnější je zabavení narkotik, tím jsou pak dražší a tím větší jsou zisky drogových kartelů. Proto má být přístup komplexní: pokračování policejních metod zabavení drog, akce světového společenství s cílem likvidace jejich výroby a nakonec akce, zaměřené na komplexní ekonomický vzestup, aby místní obyvatelstvo dostalo práci.

 

Spolupráce Moskvy a Washingtonu v této sféře se značně zaktivizovala před rokem a půl. Podle Viktora Ivanova, byli američtí kolegové vážně znepokojeni, když vysvitlo, že afghánská „bílá smrt“ zavítala do USA. CIA přiznala, že v Americe mají na dva miliony heroinových narkomanů.

 

Povzbudilo to zahájení společných akcí. První společná operace ruských a amerických speciálních služeb se konala v říjnu 2010. Tenkrát byly zlikvidovány 4 afghánské laboratoře. V roce 2011 byla rovněž vykonána řada úspěšných operací v Afghánistánu. Jejich výsledkem byla likvidace tun narkotik.

 

Viktor Ivanov rovněž sdělil, že proběhly 4 společné operace. Jedna velká, tři menší. Výsledkem bylo zastavení narkotrafiku z Afghánistánu do Ruska. Byli zatčeni dodavatelé v Moskevské oblasti, Tádžikistánu a Afghánistánu. Dnes pokračuje operace Asijec, v jejímž rámci probíhá monitoring peněžních prostředků, jež přicházejí do ruských, afghánských a evropských bank z prodeje drog.

 

Spolupráce Moskvy a Washingtonu v boji proti narkotikům přináší citelné výsledky, avšak zatím nemůžeme mluvit o naprostém souladu. Navíc jejich úsilí zjevně nestačí. Je třeba, aby se státy EU a sousedé Afghánistánu rovněž podíleli na této práci.

 

Viktor Ivanov, ruský šéf antidrogového oddělení, minulý měsíc řekl, že Rusko a Spojené státy plánují řadu společných akcí ke zničení drogových laboratoří v Afghánistánu.

 

Čtěte také: 

 

Mýtus drogového harakiri

 

O pálení koránu, sebevražedných útocích a 16 obětech amerického vojáka v Afghánistánu

 

 

Putinův návrat k nacionalismu

Klíčová slova: Putin
6157 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Nesmíme nikdy zapomenout na to, že Německo chtělo náš národ vyhubit jako podle nich součást podřadné rasyPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Německo chrání vrahy z SS a Němci nebyli žádné neviňátka, když terorizovali ČechyMuslimská politická strana ve Francii na postupu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsouBonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění