"Rozdrtí" Světovou banku a Mezinárodní měnový fond kolos jménem BRICS?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 19.4.2012 | Rubrika: Politika
Bestie

BRICS je označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Byl poprvé použit Jimem O'Neillem z investiční banky Goldman Sachs v roce 2001; tehdy ještě jako BRIC – Jižní Afrika přistoupila k uskupení v prosinci 2010 a formálně byla uvedena v členství 18. února 2011.

Podle názoru některých ekonomů se mají tyto ekonomiky v roce 2050 vzhledem ke svému rychlému růstu stát dominantními ekonomikami světa.

V současné době státy BRICSu tvoří přibližně 26,6 % územní plochy všech zemí a žije v nich 42,2 % obyvatelstva planety. V r. 2010 jejich celkový HDP činil 18,48 bilionů USD.

Hospodářsky nejsilnější (v přepočtu na obyvatele) je zatím Rusko, v absolutních číslech ale vede Čína, jež je vůbec považována za nejsilnějšího člena skupiny .Ale hlavní je, že Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR představují dokonce i v době krize motor světové ekonomiky, téměř 50% přírůstku globálního GDP.

Překvapivé přizvání Jižní Afriky (v prosinci 2010) – když by více vyhovovaly Turecko, Indonésie, Mexiko či Jižní Korea – je dílem především Číny, která si chce utvrdit svůj sílící vliv v Africe.

V roce 2008 se v ruském Jekatěrinburgu konalo setkání ministrů zahraničních věcí zemí BRICu; o rok později v červnu, v tomtéž městě, už byla vrcholná schůzka (summit) nejvyšších představitelů těchto zemí.

Další vrcholná schůzka následovala v dubnu 2010 v brazilské Brasílii. Třetí setkání na nejvyšší úrovni, původně plánované na duben 2011 do Pekingu, se nakonec konalo jinde: v nejjižnějším městě Číny, San-ja. Účastnila se ho už i Jižní Afrika, jakožto nový plnoprávný člen.

Na konci března 2012 se země BRICS sešly v Novém Dillí k summitu, jehož cílem bylo mj. naplánovat vytvoření společné mezinárodní rozvojové banky (tzv. BRICS bank), která by mohla vytvořit protiváhu k již existujícím rozvojovým bankám a posílit velmocenský význam zemí BRICS a jejich rostoucí vliv v globální politice.

Účelem BRICS bank má být financovat rozvojové a infrastrukturní projekty v rozvojových zemích. Úvěry budou poskytovány v národních měnách zemí, nikoli v amerických dolarech, jak bylo v mezinárodním finančním styku zvykem.

Záměrem banky bude mimo jiné financování rozvojových projektů a infrastruktury v méně rozvinutých zemích světa, dlouhodobé úvěrování a emise konvertibilních dluhopisů, které by mohly nakupovat centrální banky členských zemí.

Tato banka by působila jako protiváha Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, což by znamenalo i posun ekonomické váhy směrem na Východ.

„Všichni máme zájem na reformování zastaralého finančně-ekonomického systému, a nyní taková reforma probíhá,“ řekl ruský president.

To není jen symbolický krok a signál, že národní měny zemi BRICS mohou plně sloužit jako účetní a vypořádací měny ve vzájemném obchodu, ale je to i signál toho, že svět přestává být jednopolárním,“ tvrdí předseda Vněšekonombank Vladimir Dmitrijev.

Země BRICS mají ztráty kvůli monetární politice USA, prohlásila brazilská prezidentka Dilma Russeffová poté, co se setkala se svým americkým kolegou Barackem Obamou.

Podle jejích slov „peněžní cunami“, nebo také politika levného dolaru ohrožuje ekonomický růst rozvojových zemí.

Nízké úroky a politika „kvantitativního uvolňování“, neboli nalévání peněz do ekonomiky, vedou ke snížení kursu americké měny. Tyto metody amerického FEDu stimulují americký export. Jsou však smrtelné pro export druhých zemí, zdůraznila Dilma Russeffová, protože ho tak činí nekonkurenceschopným.

Hlavy států BRICS se v Dillíské deklaraci na závěr summitu dohodly na společném postupu v důležitých mezinárodních otázkách a podpoře obchodu v lokálních měnách, což znamená opuštění amerického dolaru jako hlavní měnové jednotky.

Ruský Vněšekonombank a podobné instituce v jiných zemích této skupiny podepsaly dohodu o vzájemném úvěrování v národních měnách. To zmenší podíl dolaru ve vzájemném účtování, sníží rizika při prudkých výkyvech jeho výměnného kurzu a injekcích dolarové hotovosti na světových finančních trzích.

Vedoucí činitelé zemí BRICS jsou rovněž znepokojeni pomalým tempem reformování Světové banky. Vyzvali k její přeměně – od instituce-zprostředkovatele mezi bohatým Severem a chudým Jihem k mechanismu, který podněcuje rovnoprávné partnerství.

Lídři pěti mocností jsou nespokojeni s pomalým tempem reformování kvót v MMF. Požadují, aby už v letošním roce dostala jejich pětice více hlasů ve Fondu. V Dillíské deklaraci se zdůrazňuje, že úvěrová schopnost Fondu je závislá na tom, jestli budou všem jeho členům poskytnuta stejná práva.

Tato otázka nevyvstala dnes ani včera. Před takovými dvěma třemi lety nastolily země BRICS v G20 otázku o tom, že v systému řízení MMF neodpovídá zastoupení jejich ekonomik jejich váze.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv v projevu o výsledcích summitu v Novém Dillí , řekl že dnes je na čase přijetí strategie rozvoje vnějších styků fóra, jež pomohou zakotvit BRICS v systému mezinárodních vztahů.

Někteří skeptici naopak poukazují na rozdílnou hospodářskou váhu zemí BRICS a na pravděpodobnou dominanci Číny, vyplývající z jejího požadavku na trvalé předsednictví této instituce.

Nelze vyloučit , že by ČLR mohla prostřednictvím této banky ovládnout strategický africký trh.

Čtěte také: 

Co vzrušuje novou šéfku MMF?

Kalousek smlouvá jako na trhu. Nic nepochopil. Nepůjčit MMF na záchranu eura ani korunu je otázkou principu

 

Je Čína "ultra-kapitalistická", či autoritářská a neliberální?

Klíčová slova: MMF  | Putin
4994 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění