Syrský režim prý mučí své odpůrce. Pošleme tam tedy stíhačky jako do Libye?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 9.4.2012 | Rubrika: Politika
Arábia

 

Syrská vláda v úterý 27.3.2012 přijala šestibodový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana, který počítá se zastavením bojů, humanitární pomocí pro jejich oběti, propuštěním politických vězňů a volným pohybem pro novináře.

 

Annanův plán obsahuje především okamžité příměří mezi konfliktními stranami, stažení armádních jednotek a těžkých zbraní z obydlených oblastí.

 

Rada bezpečnosti OSN se ve čtvrtek 5.4.2012 shodla na prohlášení vyzývajícím Sýrii, aby dodržela termín 10. dubna a k tomuto datu stáhla armádu z obydlených míst.

 

Syrský režim v zemi nenechal prakticky žádné zahraniční novináře, a tak se informace dají čerpat buď jen z agenturních zpráv odvolávajících se na jakési „očité svědky“ na místě.

 

V souvislosti s tím Rada bezpečnosti OSN vypracovala plán, podle kterého bude do Sýrie vyslána zvláštní mise, která bude situaci monitorovat.

 

Na dodržování příměří má dohlédnout asi 250členný pozorovatelský tým, který by měl být do Sýrie vyslán po 10. dubnu, kdy mají být ukončeny vojenské akce. Ve čtvrtek už do Damašku dorazila první, asi desetičlenná skupina, aby dohodla rozmístění pozorovatelů. Vede ji někdejší náčelník generálního štábu norské armády Robert Mood, který má mimo jiné zkušenosti z mírové mise OSN v Kosovu.

 

Sýrie souhlasí s rozšířením práce Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) na svém území a přistoupila i na požadavek MVČK týkající se přístupu k vězňům. Jako první chce Červený kříž navštívit centrální věznici v Halabu (Aleppo).

 

V Sýrii několik dní jednal šéf MVČK Jakob Kellenberger. Jeho organizace chtěla dosáhnout pravidelného přerušování bojů, aby bylo možné účinněji pomáhat civilistům a evakuovat zraněné. To se povedlo. Pauzy budou využity k doplnění zásob a evakuaci zraněných. Díky souhlasu Damašku musí nyní MVČK v Sýrii posílit své personální i logistické kapacity. Pracovníci začnou navštěvovat vězně, k nimž se žádná mezinárodní organizace nedostala od září.

 

Annanův mluvčí Ahmad Favzí v Ženevě prohlásil, že syrská vláda informovala Annana o stahování vojáků z okolí měst Dará, Idlíb a Zabadání. Nejpozději 12. dubna by mohla zavládnout příměří.

 

Režim má podle Annanova plánu armádu stáhnout z obydlených oblastí do úterka, obě strany pak mají na složení zbraní dalších 48 hodin.

 

Tvrdé boje jsou hlášeny především z předměstí Damašku Duma a z vesnice Kfar Šams. V Dumě armáda nasadila těžkou techniku.

 

V pondělí nemocnici v Homsu Svobodná syrská armáda dobyla. Nemocnici prohlédlo asi čtyřicet bojovníků Svobodné syrské armády, která se nachází v centru města jinak kontrolovaném armádou. V lednicích v nemocnici v syrském Homsu nalezli odpůrci režimu 78 těl umučených lidí, uvedla ve čtvrtek CNN.

 

Syrská armáda používala Národní nemocnici v Homsu jako detenční centrum pro všechny, kdo překročili zákony režimu. K nálezu v nemocnici dodal svědek : „Na tělech, která jsme našli, jsou známky mučení. I když někteří byli postřeleni, vypadá to, že zemřeli po mučení, postřeleni byli do ramene nebo nohou.“

 

Podle zprávy OSN, od března loňského roku bylo nuceno opustit vlast kvůli srážkám mezi vládními jednotkami a povstalci přes 25 tisíc Syřanů. Rekordní počet syrských běženců, 2350 lidí, překročilo hranici s Tureckem taky za jeden den. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Ankary.

 

Americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford podle agentury Reuters neuvěří syrskému souhlasu do okamžiku, než ho potvrdí skutky. "Teprve v příštích dnech uvidíme, co vlastně prezident Asad řekl. Zkušenost mi velí vyčkat a nebrat jeho výroky za bernou minci," prohlásil velvyslanec.

 

Čtěte také: 

 

 

BLÍZKÝ VÝCHOD: Kde číhá nebezpečí?

 

„Zvěrstva“ v Libyi: Každý den jeden tklivý příběh pro ospravedlnění zbytečné války

 

Rusko, Libye, Sýrie, Egypt… Kde udělali soudruzi v médiích chybu?

Klíčová slova: multikulturalismus  | islám  | diktatura  | extremismus  | Islamismus
3879 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění