Syrský režim prý mučí své odpůrce. Pošleme tam tedy stíhačky jako do Libye?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 9.4.2012 | Rubrika: Politika
Arábia

 

Syrská vláda v úterý 27.3.2012 přijala šestibodový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana, který počítá se zastavením bojů, humanitární pomocí pro jejich oběti, propuštěním politických vězňů a volným pohybem pro novináře.

 

Annanův plán obsahuje především okamžité příměří mezi konfliktními stranami, stažení armádních jednotek a těžkých zbraní z obydlených oblastí.

 

Rada bezpečnosti OSN se ve čtvrtek 5.4.2012 shodla na prohlášení vyzývajícím Sýrii, aby dodržela termín 10. dubna a k tomuto datu stáhla armádu z obydlených míst.

 

Syrský režim v zemi nenechal prakticky žádné zahraniční novináře, a tak se informace dají čerpat buď jen z agenturních zpráv odvolávajících se na jakési „očité svědky“ na místě.

 

V souvislosti s tím Rada bezpečnosti OSN vypracovala plán, podle kterého bude do Sýrie vyslána zvláštní mise, která bude situaci monitorovat.

 

Na dodržování příměří má dohlédnout asi 250členný pozorovatelský tým, který by měl být do Sýrie vyslán po 10. dubnu, kdy mají být ukončeny vojenské akce. Ve čtvrtek už do Damašku dorazila první, asi desetičlenná skupina, aby dohodla rozmístění pozorovatelů. Vede ji někdejší náčelník generálního štábu norské armády Robert Mood, který má mimo jiné zkušenosti z mírové mise OSN v Kosovu.

 

Sýrie souhlasí s rozšířením práce Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) na svém území a přistoupila i na požadavek MVČK týkající se přístupu k vězňům. Jako první chce Červený kříž navštívit centrální věznici v Halabu (Aleppo).

 

V Sýrii několik dní jednal šéf MVČK Jakob Kellenberger. Jeho organizace chtěla dosáhnout pravidelného přerušování bojů, aby bylo možné účinněji pomáhat civilistům a evakuovat zraněné. To se povedlo. Pauzy budou využity k doplnění zásob a evakuaci zraněných. Díky souhlasu Damašku musí nyní MVČK v Sýrii posílit své personální i logistické kapacity. Pracovníci začnou navštěvovat vězně, k nimž se žádná mezinárodní organizace nedostala od září.

 

Annanův mluvčí Ahmad Favzí v Ženevě prohlásil, že syrská vláda informovala Annana o stahování vojáků z okolí měst Dará, Idlíb a Zabadání. Nejpozději 12. dubna by mohla zavládnout příměří.

 

Režim má podle Annanova plánu armádu stáhnout z obydlených oblastí do úterka, obě strany pak mají na složení zbraní dalších 48 hodin.

 

Tvrdé boje jsou hlášeny především z předměstí Damašku Duma a z vesnice Kfar Šams. V Dumě armáda nasadila těžkou techniku.

 

V pondělí nemocnici v Homsu Svobodná syrská armáda dobyla. Nemocnici prohlédlo asi čtyřicet bojovníků Svobodné syrské armády, která se nachází v centru města jinak kontrolovaném armádou. V lednicích v nemocnici v syrském Homsu nalezli odpůrci režimu 78 těl umučených lidí, uvedla ve čtvrtek CNN.

 

Syrská armáda používala Národní nemocnici v Homsu jako detenční centrum pro všechny, kdo překročili zákony režimu. K nálezu v nemocnici dodal svědek : „Na tělech, která jsme našli, jsou známky mučení. I když někteří byli postřeleni, vypadá to, že zemřeli po mučení, postřeleni byli do ramene nebo nohou.“

 

Podle zprávy OSN, od března loňského roku bylo nuceno opustit vlast kvůli srážkám mezi vládními jednotkami a povstalci přes 25 tisíc Syřanů. Rekordní počet syrských běženců, 2350 lidí, překročilo hranici s Tureckem taky za jeden den. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Ankary.

 

Americký velvyslanec v Sýrii Robert Ford podle agentury Reuters neuvěří syrskému souhlasu do okamžiku, než ho potvrdí skutky. "Teprve v příštích dnech uvidíme, co vlastně prezident Asad řekl. Zkušenost mi velí vyčkat a nebrat jeho výroky za bernou minci," prohlásil velvyslanec.

 

Čtěte také: 

 

 

BLÍZKÝ VÝCHOD: Kde číhá nebezpečí?

 

„Zvěrstva“ v Libyi: Každý den jeden tklivý příběh pro ospravedlnění zbytečné války

 

Rusko, Libye, Sýrie, Egypt… Kde udělali soudruzi v médiích chybu?

Klíčová slova: multikulturalismus  | islám  | diktatura  | extremismus  | Islamismus
3253 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Bezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická ČínaCirkus bude!

euPortal.cz

Salvini šokoval marxistického papeže. Odevzdání hlasu SPD je v těchto volbách i hlasem pro SalvinihoTakhle vypadají "rasově vyvážené reklamy". Podívejte se

Eurabia.cz

Kulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňoványChcete volit v eurovolbách KDU-ČSL? A víte, že č.1 jejich kandidátky podpořilo islámské povstalce proti syrským křesťanům?

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z VáclavákuPithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění