Bohuslav Sobotka sní o švédském modelu. Voliče ČSSD čeká zvýšení poplatku u lékaře ze 30 na 300 Kč!

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 9.4.2012 | Rubrika: Politika
Sobotka

"Nejsilnější pravicové strany usilují o destrukci sociálního státu, zatímco ČSSD o jeho uchování a modernizaci," říká předseda socialistů.

Tato slova padla v reakci na Kalouskovo prohlášení, že si umí, ač s velkými problémy, představit koalici TOP09 s ČSSD. Socialisté podle očekávání tuto možnost razantně odmítli stejně jako možnost vytvoření koalice s ODS. Upřímně se divím, že vůbec Kalousek podobný nápad vyslovil. Politika je sice umění dohodnout nemožné, ale neavizuje se to dlouhou dobu dopředu.

Na odmítnutí socialistů není nic divného. Spíše mne zaujala neústupnost od přebujelého sociálního státu ve světle potíží v Evropské unii, do kterých se předlužené státy dostaly hlavně budováním sociálních států. I socialisty vzývaná Skandinávie upouští od sociálních států, protože je jejich financování neúnosné.

Socialisté prý po vítězných volbách bude hledat spojence, kteří jim pomohou zrušit a napravit prosazené reformy. Ať se dívám jak chci, tak poté, co socialisté odmítli pravicové strany už mají na výběr jen komunisty, popřípadě nějakou pidistranu, která by se mohla do parlamentu dostat. VeVerky jsou už odepsané.

To by znamenalo, že by socialisté museli spolupracovat s komunisty. Pravda, mají v tom dlouholetou zkušenost z dob, kdy je komunisté pohltili a poměrně nedávnou zkušenost, kdy vedeni Paroubkem společně s komunisty v parlamentu prohlasovávali zákony bez ohledu na své koaliční partnery.

Sociální stát je doslova levičácké zaklínadlo. Jejich hlasatelé mají neustále pocit, že musí napravovat "křivdu" způsobenou tím, že je někdo schopnější a úspěšnější. Jejich plánem je oškubat bohaté a peníze přerozdělit těm méně schopným tak, aby něco zůstalo za nehty přerozdělovačů. Při každém přerozdělování se vždy určitá část peněz kamsi vytratí.

Dejme tomu, že proběhnou předčasné volby a v nich zvítězí socialisté, kteří sestaví vládu s komunistickou podporou. Ihned začnou "napravovat" tím nejjednodušším způsobem, rozdáváním půjčených peněz. To není žádný výmysl, to je ověřená zkušenost z let 1998 až 2006.

V současné době se pohybuje schodek státního rozpočtu za pomoci škrtů a zvyšování daní na hranici zhruba 120 miliard. Pokud by došlo k "napravování" reforem podle představ socialistů, znamenalo by to jediné, snížení příjmů a zvýšení výdajů. Výsledkem by tedy bylo vyšší zadlužení státu než dnes.

Vezměme si další věc, kterou by socialisté hned po ujmutí se moci udělali, podepsání fiskálního paktu. V rámci vlezdobruselismu socialistů se dá předpokládat, že by přijali pakt se vším všudy bez jakýchkoli podmínek a přihlásili by se i k podpoře eurovalu.

A zde by došlo k velmi zajímavé situaci. Protože je předpoklad, že do konce roku ratifikuje fiskální pakt dvanáct členů eurozóny a pakt vejde v paltnost, musel by být rozpočet na příští rok podle fiskálního paktu s maximálním schodkem ve výši 0.5% HDP, tedy necelých dvacet miliard korun.

Jak by toto chtěli socialisté se svou modlou sociálního státu vyřešit? Ani ohromné daňové zatížení ve Skandinávii nedokázalo přebujelý sociální stát ufinancovat. Nakonec Švédsko zavedlo pravidlo, že rozpočtový přebytek musí být v každém roce o jeden procentní bod vyšší než míra hospodářského růstu, a to je věc, o které se našim socialistům ani nesní.

Ti totiž žijí v zajetí svých bludných představ, že stát je zadlužený málo a vůbec, že se dluhy neplatí. Právě ten samý Bohuslav Sobotka, který dnes volá po uchování, modernizaci a vlastně i dalším rozvoji sociálního státu dokázal v roce, kdy HDP vzrostlo o 7% udělat téměř stomiliardový dluh navzdory tomu, že příjmy státního rozpočtu byly o 60 miliard vyšší než předchozí rok.

Pokud by se tehdy Bohuslav Sobotka řídil švédským modelem, pak by místo schodku ve výši 97 miliard měl státní rozpočet přebytek ve výši 73 miliard. A jakým způsobem Švédové šetřili? Možná pro Sobotku překvapivě, vším, co sám ve spolupráci se socialisty řízenými odbory odmítá.

Penzijní reformou, kdy si každý člověk musel začít povinně soukromě šetřit 2.5% příjmu na důchod, posunutím hranice odchodu do důchodu (bonusy, pokud člověk půjde do důchodu až v 67 letech místo v normálním prodloužení v 61 letech), spoluúčastí pacientů na zdravotnictví (poplatek za návštěvu lékaře činí v přepočtu 300 korun, u specialisty 600) a změnou univerzálních sociálních dávek na zásluhové, odstupňované podle výše předchozích příjmů, a to se týká i důchodů.

Dokážete si představit, že by Bohuslav Sobotka tento model přijal za svůj, když mu vadí dobrovolný třetí pilíř důchodů, protože by se mohlo stát, že by někdo bral díky svému rozhodnutí větší důchod než ten, kdo ponechal peníze v rukou státu? Že by souhlasil s pozdějším odchodem do důchodu, protože populace stárne a náklady na důchody se neustále zvyšují?

Někdo by měl předsedovi socialistů zařídit nějaké doškolování, aby se konečně seznámil s faktem, že Evropa se nachází v dluhové krizi a lékem na dluhy je jejich omezování, nikoli navyšování. Dnes se objevila zpráva, že Španělsko se pomalu potápí ke dnu, aby dělalo společnost Řecku. A Bohuslav Sobotka stále mluví o budování sociálního státu, který je už z principu neufinancovatelný...

Čtěte také: 

 

Špidlův epigon Kalousek – pseudopravičák zvyšující daně

Paroubkův žák Sobotka plánuje vládu s KSČM

Kterak si Bohouš Sobotků na vidle naběhl

Klíčová slova: ČSSD  | socialismus  | Bohuslav Sobotka  | sociální stát  | Solidarita
14328 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Bezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická ČínaCirkus bude!

euPortal.cz

Salvini šokoval marxistického papeže. Odevzdání hlasu SPD je v těchto volbách i hlasem pro SalvinihoTakhle vypadají "rasově vyvážené reklamy". Podívejte se

Eurabia.cz

Kulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňoványChcete volit v eurovolbách KDU-ČSL? A víte, že č.1 jejich kandidátky podpořilo islámské povstalce proti syrským křesťanům?

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z VáclavákuPithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění