Bohuslav Sobotka sní o švédském modelu. Voliče ČSSD čeká zvýšení poplatku u lékaře ze 30 na 300 Kč!

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 9.4.2012 | Rubrika: Politika
Sobotka

"Nejsilnější pravicové strany usilují o destrukci sociálního státu, zatímco ČSSD o jeho uchování a modernizaci," říká předseda socialistů.

Tato slova padla v reakci na Kalouskovo prohlášení, že si umí, ač s velkými problémy, představit koalici TOP09 s ČSSD. Socialisté podle očekávání tuto možnost razantně odmítli stejně jako možnost vytvoření koalice s ODS. Upřímně se divím, že vůbec Kalousek podobný nápad vyslovil. Politika je sice umění dohodnout nemožné, ale neavizuje se to dlouhou dobu dopředu.

Na odmítnutí socialistů není nic divného. Spíše mne zaujala neústupnost od přebujelého sociálního státu ve světle potíží v Evropské unii, do kterých se předlužené státy dostaly hlavně budováním sociálních států. I socialisty vzývaná Skandinávie upouští od sociálních států, protože je jejich financování neúnosné.

Socialisté prý po vítězných volbách bude hledat spojence, kteří jim pomohou zrušit a napravit prosazené reformy. Ať se dívám jak chci, tak poté, co socialisté odmítli pravicové strany už mají na výběr jen komunisty, popřípadě nějakou pidistranu, která by se mohla do parlamentu dostat. VeVerky jsou už odepsané.

To by znamenalo, že by socialisté museli spolupracovat s komunisty. Pravda, mají v tom dlouholetou zkušenost z dob, kdy je komunisté pohltili a poměrně nedávnou zkušenost, kdy vedeni Paroubkem společně s komunisty v parlamentu prohlasovávali zákony bez ohledu na své koaliční partnery.

Sociální stát je doslova levičácké zaklínadlo. Jejich hlasatelé mají neustále pocit, že musí napravovat "křivdu" způsobenou tím, že je někdo schopnější a úspěšnější. Jejich plánem je oškubat bohaté a peníze přerozdělit těm méně schopným tak, aby něco zůstalo za nehty přerozdělovačů. Při každém přerozdělování se vždy určitá část peněz kamsi vytratí.

Dejme tomu, že proběhnou předčasné volby a v nich zvítězí socialisté, kteří sestaví vládu s komunistickou podporou. Ihned začnou "napravovat" tím nejjednodušším způsobem, rozdáváním půjčených peněz. To není žádný výmysl, to je ověřená zkušenost z let 1998 až 2006.

V současné době se pohybuje schodek státního rozpočtu za pomoci škrtů a zvyšování daní na hranici zhruba 120 miliard. Pokud by došlo k "napravování" reforem podle představ socialistů, znamenalo by to jediné, snížení příjmů a zvýšení výdajů. Výsledkem by tedy bylo vyšší zadlužení státu než dnes.

Vezměme si další věc, kterou by socialisté hned po ujmutí se moci udělali, podepsání fiskálního paktu. V rámci vlezdobruselismu socialistů se dá předpokládat, že by přijali pakt se vším všudy bez jakýchkoli podmínek a přihlásili by se i k podpoře eurovalu.

A zde by došlo k velmi zajímavé situaci. Protože je předpoklad, že do konce roku ratifikuje fiskální pakt dvanáct členů eurozóny a pakt vejde v paltnost, musel by být rozpočet na příští rok podle fiskálního paktu s maximálním schodkem ve výši 0.5% HDP, tedy necelých dvacet miliard korun.

Jak by toto chtěli socialisté se svou modlou sociálního státu vyřešit? Ani ohromné daňové zatížení ve Skandinávii nedokázalo přebujelý sociální stát ufinancovat. Nakonec Švédsko zavedlo pravidlo, že rozpočtový přebytek musí být v každém roce o jeden procentní bod vyšší než míra hospodářského růstu, a to je věc, o které se našim socialistům ani nesní.

Ti totiž žijí v zajetí svých bludných představ, že stát je zadlužený málo a vůbec, že se dluhy neplatí. Právě ten samý Bohuslav Sobotka, který dnes volá po uchování, modernizaci a vlastně i dalším rozvoji sociálního státu dokázal v roce, kdy HDP vzrostlo o 7% udělat téměř stomiliardový dluh navzdory tomu, že příjmy státního rozpočtu byly o 60 miliard vyšší než předchozí rok.

Pokud by se tehdy Bohuslav Sobotka řídil švédským modelem, pak by místo schodku ve výši 97 miliard měl státní rozpočet přebytek ve výši 73 miliard. A jakým způsobem Švédové šetřili? Možná pro Sobotku překvapivě, vším, co sám ve spolupráci se socialisty řízenými odbory odmítá.

Penzijní reformou, kdy si každý člověk musel začít povinně soukromě šetřit 2.5% příjmu na důchod, posunutím hranice odchodu do důchodu (bonusy, pokud člověk půjde do důchodu až v 67 letech místo v normálním prodloužení v 61 letech), spoluúčastí pacientů na zdravotnictví (poplatek za návštěvu lékaře činí v přepočtu 300 korun, u specialisty 600) a změnou univerzálních sociálních dávek na zásluhové, odstupňované podle výše předchozích příjmů, a to se týká i důchodů.

Dokážete si představit, že by Bohuslav Sobotka tento model přijal za svůj, když mu vadí dobrovolný třetí pilíř důchodů, protože by se mohlo stát, že by někdo bral díky svému rozhodnutí větší důchod než ten, kdo ponechal peníze v rukou státu? Že by souhlasil s pozdějším odchodem do důchodu, protože populace stárne a náklady na důchody se neustále zvyšují?

Někdo by měl předsedovi socialistů zařídit nějaké doškolování, aby se konečně seznámil s faktem, že Evropa se nachází v dluhové krizi a lékem na dluhy je jejich omezování, nikoli navyšování. Dnes se objevila zpráva, že Španělsko se pomalu potápí ke dnu, aby dělalo společnost Řecku. A Bohuslav Sobotka stále mluví o budování sociálního státu, který je už z principu neufinancovatelný...

Čtěte také: 

 

Špidlův epigon Kalousek – pseudopravičák zvyšující daně

Paroubkův žák Sobotka plánuje vládu s KSČM

Kterak si Bohouš Sobotků na vidle naběhl

Klíčová slova: ČSSD  | socialismus  | Bohuslav Sobotka  | sociální stát  | Solidarita
15005 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění