Když tak pozoruji v supermarketech starší lidi, tak vidím, že se nemají zase tak zle. Pendlují po prodejnách s plnými nákupními vozíky potravin, hlad určitě nemají. Když jsem jel loni do francouzské Normandie, tak dobrou polovinu našeho zájezdu tvořili senioři. Průměrný důchod v České republice letos vystoupal na 10 800 Kč, což je necelých 570 dolarů.

Ve srovnání s poměry na Kubě to není nejhorší. I tam jsou přirozeně nejchudší skupinou důchodci, ovšem Ti si vůbec vyskakovat nemůžou. „Průměrný důchod činí na Kubě 240 pesos, to znamená 6-8 dolarů na měsíc. Při zdejších cenách se z toho vyžít nedá. Proto prakticky při každé farnosti existuje menza, ve které nejchudší dostávají zdarma najíst. Bez téhle konkrétní pomoci církve by mnoho lidí umřelo hlady. Důchod by vydal tak na jedno až dvě jídla za týden, nic víc,“ popsal tamní situaci Ryan Worm, tiskový mluvčí Caritas Internationalis, který u příležitosti papežské cesty navštívil aktivity kubánské Charity.

Dá se říct, že staří lidé přežívají na Kubě jen zásluhou dobročinných institucí a pomoci svých příbuzných.

Rovněž situace v mnohými tolika opěvovaném Putinově Rusku není ideální. Mnozí staří lidé se musí spokojit s penzemi kolem 2000 rublů měsíčně (v přepočtu asi 1400 Kč), přitom ceny v této zemi snad s výjimkou nájmů jsou stejné a často i vyšší než u nás. Přežití vyžaduje pro mnoho ruských důchodců obrovské, buď jim jako na Kubě pomáhají příbuzní nebo si musí přivydělávat sami.

Koneckonců ani za komunistů to u nás nebylo pro seniory růžové. Mnoho lidí muselo v sedmdesátých letech vystačit s pěti sty korunami důchodu na měsíc, přičemž minimální úředně stanovený měsíční důchod pro jednotlivce činil tenkrát 450 Kč měsíčně. A to bylo při tehdejších cenách na živoření nikoli na slušné žití.

Kdysi jsem se bavil s ukrajinskou kamarádkou Oksanou z Užhorodu, ta mně to řekl jasně. „Největším neštěstím pro Zakarpatskou Ukrajinu bylo, že ji okupovali ruští komunisté. Za Československa nám bylo nejlíp a pak už to u nás šlo jenom ke krachu. Vy sice nadáváte na poměry, ale buďte vděčni za to, co máte. Nežijete si vůbec špatně. Já vím, o čem, mluvím.“ Zlatá slova, která podepisuji.

Čtěte také: 

 

Důchodová reforma aneb loupež penzijních fondů

„Nové“ penzijní připojištění? Jen manipulace.

Důchodová reforma a la Bezděkova komise