Kdo zvítězí v Sýrii? Diktátor nebo islamisté?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 29.3.2012 | Rubrika: Politika
Arábia

 

Před rokem vyšli Syřané v městě Daraa na jihu Sýrie pokojně do ulic protestovat proti uvěznění a mučení dětí ze základních škol, kteří se ničeho jiného nedopustili, než že si dovolili na zeď napsat ústřední heslo demonstrantů v Tunisku a Egyptě: „Národ chce odstranění režimu“. Mučením tehdy zemřel 14letý chlapec Hamza Al Chatib.

 

S těmito protesty v městě Daraa lidé byli solidární i v ostatních městech. Na každou demonstraci střílely bezpečnostní síly a milicionáři režimu. Pohřby padlých demonstrantů se přeměnily v demonstrace a demonstrace se přeměnily v pohřby.

 

Solidarita v Damašku vedla k zaplacení lidských obětí, které vyvolaly solidaritu v Homsu, Hamě, Idlebu a naopak. Tento proces pokračuje dodnes.

 

Ze začátku měly pokojné protesty skromné požadavky, které se soustředily na vyšetření násilí a odsouzení těch, kteří jsou zodpověděni za vraždění demonstrantů a mučení dětí.

 

Odmítnutím těchto požadavků a s rozšiřováním masakrů demonstranti zvyšovali své požadavky tak, aby zahrnoval zrušení zákona o Výjimečném stavu, který byl zaveden v roce 1963, při kterém kdokoli a bez zákonného důvodu mohl být zatčen a uvězněn bez soudu a na dobu neurčitou; zrušení článku 8 ústavy ohledně vedoucí úlohy strany Baas (Obroda) při kterém výkonná, zákonodárná, vojenská, policejní a soudní moc musela být v rukou této strany; respektování svobody shromaždování, vyjadřování, organizace a tisku; stažení tanků a těžké vojenské techniky z ulic a navrácení vojenských jednotek do svých kasáren.

 

Asad na zvyšování stropu požadavků reagoval stupňováním represí, obklíčením měst a vesnic, zastavením dodávek vody, elektřiny, potravin, bezuzdným bombardováním prostřednictvím tanků, děl a raketometů, namátkovými kolektivními popravami za účelem zastrašování obyvatel od jakékoli snahy o odpor. Zkrátka Asad ignoroval politická a prosazoval silová řešení.

 

V Sýrii je průměrný plat 200 USD. Neexistuje sociální systém. Míra nezaměstnanosti je kolem 25%. Neexistuje podpora v nezaměstnanosti. Neexistuje všeobecný zdravotní systém. Zdravotní služby jsou soukromé, mimo některé státní nemocnice, které jsou početně, kapacitně a kvalitativně chudé. Státní sektor v průmyslu se privatizoval a privatizuje. Vnitřní obchod je z 99% soukromý. Korupce je jedna z nejhorších na světě.

 

Celé syrské ozbrojené síly mají 325 tisíc mužů v aktivní službě. Ve výzbroji má syrská armáda bezmála 5 tisíc tanků, 4 tisíce pěchotních obrněných vozidel a téměř 3 500 těžkých dělostřeleckých zbraní. Letectvo má 480 bojových letounů, ale není jisté, kolik z nich je doopravdy schopno boje.

 

Z vnitropolitického hlediska je třeba zmínit, že Sýrie je velmi nábožensky i etnicky různorodá země a řada menšin (křesťané, drúzové, allawité i některé sunnitské elity napojené na vládu) podporují stávající režim z obav před sunnitskými radikály a vypuknutím občanské války.

 

Organizace na ochranu lidských zpráv Amnesty International (AI) ve své nové zprávě přibližuje, jak široce je rozšířené mučení v syrských věznicích a jaké brutalitě musejí zadržení odpůrci režimu čelit. Připomíná, že současný režim Bašára Asada v krutosti nijak nezaostává za režimem jeho otce.

 

Mnoho vojáků a důstojníků v Sýrii nejen přestalo poslouchat rozkazy, ale přeběhlo na stranu protestujících lidí. Tímto způsobem vznikla Syrská svobodná armáda. Od této doby má boj za odstranění dynastie Asadů dvojaký charakter: pokojné demonstrace a ozbrojená sebeobrana ze strany Svobodné armády.

 

Syrské opoziční skupiny se formálně sjednotily a překonaly klíčovou překážku 3. října 2011. Stovky zástupců různých syrských opozičních uskupení a hnutí se na setkání v tureckém Istanbulu snažily dospět ke shodě ohledně společné strategie boje proti Asadovu režimu.

 

Vytvořili Syrskou národní radu, spojující různorodé skupiny snažící se sesadit syrského prezidenta Bashara al-Assada.

 

Do Rady patří Místní koordinační výbor, který zorganizoval většinu protestů v celé zemi, syrské Muslimské bratrstvo a kurdské skupiny.

 

Členové údajně pochází z různých zemí a ze všech věkových skupin; někteří jsou aktivní v Sýrii, ostatní mimo zemi. LCC ( Místní koordinační výbory ) říkají, že jejich členům, v Sýrii bylo vyhrožováno, byli zatčeni a mučeni syrskými úřady.

 

Jaký je cíl LCC? „Naším cílem je změna režimu v Sýrii, a jako první krok ukončení mandátu současného prezidenta, který je nyní politicky a právně zodpovědný za zločiny spáchané jeho režimem na Syřanech .

 

Ačkoliv mluvčí LCC odmítl zveřejnit jména členů, některá se objevila v oficiálních médiích. Jedním ze členů je Rami Nakhle, kybernetický aktivista v exilu v libanonském Bejrútu.

 

Rami Nakhle je 27letý kybernetický disident. Jeho používání sociálních médií k šíření informací o syrské revoluci zaujalo syrské úřady, takže musel v lednu 2011 uprchnout do Libanonu. V posledních třech letech pracoval pod pseudonymem Malath Aumran. Ačkoliv syrská tajná policie jeho skutečnou identity odhalila, nadále používá svůj pseudonym, aby zabránil identifikaci svých internetových stoupenců .

 

Syrská vláda v úterý 27.3.2012 přijala šestibodový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana, který počítá se zastavením bojů, humanitární pomocí pro jejich oběti, propuštěním politických vězňů a volným pohybem pro novináře.

 

Mluvčí Syrské národní rady (SNC) Basma Kudmaniová v Istanbulu prohlásila, že za pokojný přechod od nynějšího stavu považuje opozice pád režimu.

 

Annanův plán obsahuje především okamžité příměří mezi konfliktními stranami, stažení armádních jednotek a těžkých zbraní z obydlených oblastí, umožnění humanitární pomoci obyvatelstvu, propuštění vězňů, svobodu pohybu a přístup novinářů.

 

Asadův souhlas s Annanovým plánem ve Washingtonu komentovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Prohlásila, že měřítkem pravdivosti Asadových slov budou jeho činy. Vyzvala syrskou armádu, aby okamžitě zastavila palbu a odvolala jednotky z obytných čtvrtí syrských měst.

 

Podle zpráv OSN, zahynulo v Sýrii od začátku protivládních protestů na obou stranách přes 8 tisíc lidí.

 

Clintonová se rovněž obrátila na syrskou opozici. Vyzvala ji, aby předložila "jasný závazek, že do přechodného politického procesu zahrne všechny Syřany a bude chránit jejich práva".

 

Současná situace v Sýrii, odkud byly i v posledních době hlášeny nové boje i protivládní demonstrace, je patová . Opozice zatím není dost silná, aby režim v krátkodobém horizontu svrhla a režim zase není dost silný na to, aby s konečnou platností zvítězil nebo vítězství dokázal udržet.

 

Sýrie leží na křižovatce husté sítě blízkovýchodních zájmů a to, jak to v Damašku dopadne, bude mít velký vliv na strukturu moci v regionu. Protože Sýrie bude dlouhodobě oslabená (a možná po změně režimu úplně jiná), její vliv na události v arabském světě poklesne, což změní pravidla hry.

 

Čtěte také: 

 

BLÍZKÝ VÝCHOD: Kde číhá nebezpečí?

 

„Zvěrstva“ v Libyi: Každý den jeden tklivý příběh pro ospravedlnění zbytečné války

 

 

Rusko, Libye, Sýrie, Egypt… Kde udělali soudruzi v médiích chybu?

Klíčová slova: islám  | Islamismus
6143 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění