Kdo je Peter Morvay? Co jsem "vygooglil": Narodil sa v roku 1968. Študoval históriu a politológiu v Prahe. Žil v Sládkovičove, v Prahe, v Szegede, teraz v Bratislave. Písal prevažne ako novinár na voľnej nohe pre české noviny. Dva roky pracoval na českom ministerstve zahraničných vecí. V Sme pracuje od februára 2003. Zaoberá sa prevažne Českom a Maďarskom.

Takže Slovák který pracoval na českém Zamini plive na českého prezidenta. A nekandiduje na tuto funkci náhodou současný šéf Zamini? Zdá se vám to býti náhodným?

A jaká to ohromná horlivost, s jakou zrovna tento text z dvousetpadesáti zmínek o prezidentu Klausovi v evropských médiích vyberou některá naše média zrovna toto !

Neříkám, že současné dění na politické scéně mne nechává klidným. Ba co víc. Jako člen ODS se nestačím divit, kam jsme to dopracovali. Ostatně své rozladění jsem nedávno dal najevo ve svém blogu Quo vadis, ODS?

Ovšem aby slovenský novinář, při vší úctě ke svobodě slova, trefoval našeho prezidenta, mi přijde za vlasy přitažené najmě při pohledu na slovenskou politickou scénu. Co kdybyste se pane Morvay třeba staral o vaši domácí Gorilu?

Docela dobře to napsal na obhajobu VK na FB jeden z diskutujících: Ješitnost si neseme v sobě všichni, stejně jako víru v dobře odvedenou práci; s vírou komunistických nostalgiků také nic neotřese, dobrému komunistickému dílu se přece také dařilo, podobně jako pevnou víru v tradiční neměnnou spolehlivou Evropu také nenahlodá ani jeden provalený průšvih za druhým.

Klaus věří v to ze svého pohledu nejdůležitější - v přechod od plánovaného hospodaření k volně-tržnímu a v proměnu totalitní společnosti ve společnost svobodnou; obé se z jeho (i z mého) pohledu zhruba podařilo a dětské nemoci proměn, nad něž se povznáší, se musí léčit za pochodu; i dvacet let od listopadu.

Nezapomínejme, že společnost je uhnětená z pouze z toho materiálu, jaký byl zrovna k dispozici; a ten v české kotlině je nadmíru nekvalitní, dlouhodobým opracováváním takřka nepoužitelný.

Ukázat prstem na jednoho člověka a říct - ten je odpovědný za korupci - může snad jen denník sme, kovaní nostalgici nebo ublížení eurosnílci. Klaus je vyhraněná osobnost: moudří lidi akceptují, že se vždy ukáže, že měl pravdu a ješitným vadí, že je někdo chytřejší než oni, tak si alespoň plivnou.

A tohle podepisuji. Očekávám úžasně přínosnou a inteligentní diskuzi.

Titulek pozměněn redakcí ePortál

http://www.paulczynski.cz/

Čtěte také: 

 

Novinářská špína teče z Respektu

Pane prezidente, tleskám

Prezidentská pštrosí hlava