Včera uplynulo přesně 9 let od americké invaze do Iráku. Saddám padl, ale importovaná demokracie se v zemi neuchytila...

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 21.3.2012 | Rubrika: Politika
USA

 

Serie atentátů v Iráku si vyžádala v posledních dnech na čtyřicet obětí.

Nejméně 188 dalších utrpělo zranění, uvedla s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje agentura Reuters.

Nejhorší následky měl dvojitý atentát v Karbale, ležící jižně od Bagdádu, kde zahynulo 13 osob a 48 je zraněno.

V severoiráckém Kirkúku vybuchly nálože ukryté ve třech autech nedaleko policejního velitelství, v centru města a u ministerstva. Zabily celkem deset osob, zraněno bylo 40 lidí.

Další útoky byly spáchány v Hílle, Sámaře, Bajdží a Latifiji. V Hílle zabila bomba v autě dva lidi a 33 dalších zranila. V Bákubě policisté našli osm bomb a podařilo se jim je zneškodnit.

 

Irák stále bojuje s násilím, za nímž je hlavně místní odnož Al-Káidy. V únoru letošního troku si atentáty vyžádaly 150 obětí.

Podle vlastních prohlášení pokládá Al-Káida za svůj prioritní cíl nastolení ryze muslimských států (např. chalífátů) na celém Arabském poloostrově a šíření islámské víry do jiných zemí.

Za svého hlavního nepřítele přitom označuje USA, které viní z drancování arabského ropného bohatství a snahu o dosažení rozhodujícího vlivu v této oblasti.

 

Role Al-Káidy spočívá v probouzení a podněcování muslimů k zachování islámských hodnot. Sebevražední útočníci jsou v muslimském světě vcelku pozitivně vnímáni jako hrdinové, patrioti a dobří věřící.

 

Americká invaze do Iráku, nazvaná operace Irácká svoboda, začala 20. března 2003. Jejím cílem bylo svrhnout režim diktátora Saddáma Husajna. V Iráku bylo během války celkem nasazeno půldruhého milionu Američanů a 4500 vojáků zde přišlo o život.

 

Jasně se ukázalo, že moderní zbraně sice umožní snadné dobytí země bez velkých obětí na životech, ale to je vše. Nejmodernější zbraňové systémy samy o sobě nedokáží zabezpečit klid v zemi, kde se protivník uchýlí k partyzánským metodám boje a atentátům.

 

V zemích, které nemají pro demokracii vhodné podmínky, kde je zvláště silná pozice náboženství, funguje rodové a zvykové právo, kde v poválečném zdecimovaném období chybí základní předpoklady pro život (potraviny, energie, bezpečnostní stabilizace), kde se obyvatelstvo cítí poraženo a nevidí blízkou představu zlepšení, kde se rozvíjí občanská válka, se projektu demokracie nedaří.

 

Nespokojenci v Iráku představují největší skupinu. Většinou to jsou sunnitští Arabové, kteří pádem Saddámova režimu pozbyli své privilegované postavení. Odmítají se smířit s nynějším vývojem v Iráku. Zdaleka ne všichni sunnité však náležejí do této skupiny, a z těch, kteří k ní patří, se většina nezapojuje přímo do ozbrojeného boje, spíše mu jen poskytují zázemí a podporu.

 

Husajnovi se čistkami a zvyšováním životního standardu načas podařilo potlačit třenice mezi různými sociálními, etnickými, náboženskými a ekonomickými skupinami. Husajnův režim ke zděšení islámských konzervativců téměř úplně upustil od tradičního práva šaría a zlepšil postavení žen.

 

Přesto si prezident šíity ani Kurdy na svou stranu nenaklonil a dál se musel spoléhat na menšinovou podporu vrstev a sunnitů ze středních tříd. Šíité se zhlédli v roce 1979 v íránské islámské revoluci.

 

Prezident nabízel v kombinaci nacionalismu a panarabismu vizi sjednoceného arabského světa vedeného Irákem. Pro ty, kteří nevyužili Husajnových výhodných nabídek, měl v záloze tajná komanda, mučírny a popravčí čety.

 

S opozicí ze strany Kurdů a šíitů, kteří v Iráku tvoří většinu, se potýkala Saddámova vláda od počátku.

 

Při likvidační akci Anfál (Kořist) proti Kurdům na severu Iráku zemřelo přes 180 000 osob. Chemický útok na Halabdžu je považován za jeden z nejhorších proti civilnímu obyvatelstvu vůbec.

 

Koncem sedmdesátých let Irák za pomoci Francouzů urychlil nukleární program. První jaderný reaktor Osirak asi 30 kilometrů jižně od Bagdádu však zničil 7. června 1981 izraelský útok dvou přepadových stíhačů F-15 a osmi bombardérů F-16. Jednalo se o vůbec první nálet na nukleární zařízení.

 

Následně se Husajnova rétorika se změnila v protiamerickou . Poté, co represemi zastavil další povstání šíitů, změnil vůdce postoj a začal se prezentovat jako pravověrný muslim, přičemž znovu zavedl platnost tradičních právních norem a na státní vlajku dal připsat „Allahu Akbar“, tedy bůh je velký .

 

Americká invaze do Iráku, nazvaná operace Irácká svoboda, začala 20. března 2003. Jejím cílem bylo svrhnout režim diktátora Saddáma Husajna, který nespolupracoval s mezinárodním společenstvím.

 

Náboženská víra (98 % obyvatelstva se hlásí k islámu, z toho šíitští muslimové 63 %, sunnitští muslimové 35 %) určuje i převážný způsob možného ovlivňování obyvatel. Irácké politické dění i ozbrojené síly se s náboženským rozdělením irácké populace trvale potýkají.

 

Irácká armáda nebyla významným mocenským centrem režimu Saddáma Husajna, protože ten se opíral zejména o zvláštní jednotky a bezpečnostní služby. Značná část propuštěných vojenských specialistů se poté zapojila do hnutí odporu proti okupujícím vojskům.

 

Vytvoření nové „Irácké centrální armády“ a „bezpečnostních složek“ představovalo největší problém. Dědictvím minulosti byla existence „polovojenských sektářských milicí“ a jejich průnik do státních institucí, především do bezpečnostních složek a armády.

Většina Iráčanů tvrdí: „Situace je horší než za minulého režimu.“ Silné je i přesvědčení, že „oficiální (státní) bezpečnostní síly nejsou schopny zemi kontrolovat“.

 

Klíčové úkoly potřebné k dosažení cílů stabilizace v Iráku jsou spojeny s vývojem vlastních iráckých obranných schopností .

Irák se snaží podporovat hospodářskou soutěž, lákat zahraniční investory a liberalizovat ekonomiku, ta je zatím ale ve velké míře stále v rukou státu.

Irácké zásoby ropy jsou podle odhadu z roku 2011 páté největší na světě. Prodej ropy vytváří přes 90 % vládních zisků a ropa tvoří přes 80 % vývozních komodit.

 

Mezi nejčastěji dovážené zboží patří potraviny, léky a průmyslové výrobky. Celkově nejvýznamnějším obchodním partnerem Iráku jsou Spojené státy, následované Evropskou unií. Vysokému zájmu zahraničních investorů překážejí problémy s nákupem půdy.

 

Snažil jsem se ukázat složitost stabilizace poválečného stavu v Iráku, který je v pozornosti celého světa.

 

Čtěte také: 

 

Kde se George W. Bush dopustil chyb?

 

Poslední chvilky! Kdy už bude Saddám Husajn konečně mrtev?

 

 

Má být 'bagdádský řezník' popraven?

Klíčová slova: islám
2866 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Bezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická ČínaCirkus bude!

euPortal.cz

Salvini šokoval marxistického papeže. Odevzdání hlasu SPD je v těchto volbách i hlasem pro SalvinihoTakhle vypadají "rasově vyvážené reklamy". Podívejte se

Eurabia.cz

Kulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňoványChcete volit v eurovolbách KDU-ČSL? A víte, že č.1 jejich kandidátky podpořilo islámské povstalce proti syrským křesťanům?

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z VáclavákuPithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění