O pálení koránu, sebevražedných útocích a 16 obětech amerického vojáka v Afghánistánu

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 16.3.2012 | Rubrika: Politika
Arábia

 

Afghánský politický systém se od roku 1973 několikrát podstatně změnil. Roku 1973 byl Afghánistán královstvím . Od roku 1973 do příchodu sovětských okupačních vojsk byl republikou . Komunistický režim vydával Afghánistán za demokratickou republiku a vláda mudžáhidů přinesla islámský stát, který byl od roku 1996 až do roku 2001 označován výrazem islámský emirát . Současný politický systém je dle nové ústavy z roku 2004 Afghánskou islámskou republikou.

 

Častá proměna afghánského státního zřízení přinášela díky rozdílným sociálním i politickým názorům odlišné vnímání tradice a kultury.

 

Specifické etnické a náboženské složení společnosti, těžko dostupný terén, složitý historický vývoj poznamenaný opakovanou přítomností světových mocností a důležitá geopolitická poloha. To jsou základní charakteristiky země, která již desítky let čelí nestabilní vládní situaci a setrvalému a mnohdy nezbytnému mezinárodnímu zasahování do vnitřních záležitostí.

Afghánistán je zemí několika paradoxů. Na rozdíl od většiny svých sousedů nikdy nebyl kolonizován, ale opakovaně trpěl v rukou mocností.

Tragédií Afghánistánu je, že jeho geografické umístění mu dalo geopolitickou důležitost.

Historii moderního Afghánistánu můžeme charakterizovat jako mocenský boj mezi decentralizovanými kmeny a centrálním státem.

Základem pro mezilidské vztahy, kolektivní identitu a rozdíly mezi Afghánci byly rodinné vazby a z nich se tvořící klany, kmeny, rody, jazykové skupiny, nábožensko-sektářské skupiny a národnosti .

Všechny konflikty a veškeré dění zanechaly výraznou stopu zejména na utváření konceptu afghánského státu a afghánské identity.

Fenomén Tálibán vytvořil novou pochybnou realitu. Využil momentu a vyrostl v sílu, která s nebývalou rychlostí dokázala ovládnout široké pásy území, dokázala ukončit zločinnost a zmatek a získat pozornost vně Afghánistánu.

Ačkoliv je fenomén hnutí Tálibán nedávného původu, jeho kořeny můžeme najít už ve vzestupu ortodoxních islámských náboženských škol v celém regionu střední Asie. Tzv. madrasy – muslimské náboženské školy při mešitě - hrály významnou roli ve vzestupu muslimů po celá staletí.

Celková povaha Tálibánu – kdo jsou, co reprezentují – byla po dlouhou dobu pro vnější svět z důvodu nadměrného utajení těžko srozumitelná. Političtí představitelé i samotná politická struktura zůstaly mimo dosah jakýchkoliv analýz.

Tálibán nevydával politická prohlášení, nepořádal pravidelné tiskové konference, neměl žádný oficiální ideový program. Kvůli zákazu fotografování a televizního vysílání dokonce i samotní Afghánci neznali podobu svých religiózních vůdců, kteří kompletně pozměnili jejich život.

Ve smyslu všech těchto faktorů je podíl na vládnutí ze strany samotného Tálibánu těžké identifikovat.

Cílem Tálibánu bylo vytvořit vládu a právní systém, který oživí život muslimů z doby před 1400 lety.

Tálibánu se roku 1998 podařilo převzít kontrolu nad 90 procenty země, ovšem tento relativní úspěch automaticky neznamenal vytvoření silného státu.

Za zmínku stojí srpen 1998, který je spojen s popravou více než 3000 civilistů především etnika Hazára ve městě Mazáre Šaríf u hranice s Uzbekistánem a Turkmenistánem.

Tálibán rovněž zajal tisíce dalších místních obyvatel včetně Tádžiků a Uzbeků. Obyvatelům tálibánská vojska vyhrožovala zabitím, pokud nepřijmou sunnitský islám. Útok není jediným ozbrojeným útokem Tálibánu na civilní obyvatelstvo. Již v září 1997 tálibánské vojsko po nepodařeném útoku na Mazáre Šaríf popravilo destíky obyvatel hazárských šíitských vesnic.

V Tálibánem kontrolovaných oblastech nefungovala žádná ze struktur známých v moderních státních zřízeních - ministerstva, vládní úřady, celá úřední soustava, organizovaná armáda i policejní složky.

Tálibánská forma propojení náboženství a politiky vedla k úplné eliminaci státních orgánů a zároveň k mylnému pohledu na islám jako celek ze strany nemuslimské civilizace.

Analýza afghánské ekonomiky v době vlády hnutí Tálibán je ztížena nejen nedostatkem informací, ale také skutečností, že největší ekonomický příjem země plynul z nelegálního vývozu opiového máku. Je to právě oblast ekonomiky, která jako jediná přímo těžila z neexistence státních struktur.

Opium představovalo pro civilní obyvatelstvo Afghánistánu nejvýznamnější zdroj příjmů. Ovšem například celkový příjem z produkce opiového máku na přelomu let 1997/1998 byl menší než 200 miliónů amerických dolarů.

Tálibánskou ekonomiku můžeme charakterizovat jako kapitalistickou ekonomiku volného trhu regulující všechny ekonomické aktivity bez existence jakékoli státní zákonné úpravy.

Přetváření náboženské víry v politická hesla a ideologii nabývá v soudobých muslimských společnostech nezřídka až dramatických rozměrů.

V neděli 12. března americký voják v jihoafghánské provincii Kandahár zastřelil 16 vesničanů včetně devíti dětí a tří žen. Nejmladšímu z dětí byly teprve dva roky.

Po svém činu se vrátil na základnu a přiznal se. Voják zůstává ve vazbě v Kandaháru. Podle amerických médií se jedná o štábního seržanta, který slouží 11 let u armády a třikrát působil v Iráku. V Afghánistánu byl poprvé. Údajně měl v nedávné době zdravotní potíže a problémy v rodině.

Podle vojenského psychologa je zatím těžké určit, zda voják trpí nějakou duševní chorobou nebo šlo jen o zkrat, je však jasné, že se musel nacházet pod enormním tlakem.

Spojené státy, OSN i NATO se omluvily za zabití 16 Afghánců, které má na svědomí americký voják ze základny v Kandaháru. Kvůli incidentu se USA obávají možné odvety.

Muslimové uctívají svatou knihu Koránu více než třeba křesťané Bibli. Afghánci jsou frustrováni z vývoje, jsou nespokojeni s řadou sociálních příčin, možnost dovolat se práva a podobně. Této situace zneužívají sociální skupiny, které násilí rozdmýchávají.“

 

Afghánistánem se valí vlna hněvu kvůli spáleným koránům. Ranní sebevražedný útok na letiště ve východoafghánském Dželálábádu zabil devět lidí. K odpovědnosti se přihlásilo hnutí Taliban. Šlo prý o odvetu za neúmyslné spálení koránů na americké základně poblíž Kábulu.

 

Útočník narazil po úsvitu autem plným výbušniny do brány letiště. Na místě zemřelo šest civilistů, dva strážní a jeden voják. Žádný z příslušníků zahraničních sil zabit nebyl. Vojáci NATO po incidentu celou oblast uzavřeli.

 

Neúmyslný čin, kdy v odpadní jámě na základně v Bagrámu skončilo několik výtisků koránu, stál za víkend 30 lidských životů.

Více než dvacetiletý válečný konflikt, ať již proti sovětské okupaci, či mezi jednotlivými kmeny, učinil z Afghánistánu jednu z nejvíce zničených zemí světa.

Okolní státy i světové mocnosti v Afghánistánu vidí důležitou geopolitickou oblast. 

Čtěte také: 

Stane se Korán Mein Kampfem 21. století?

Pálení Koránu a masakr nevinných

„Jsi jednonohý homosexuální afghánský terorista? Tak to máš štěstí.“

Klíčová slova: islám  | Islamismus
4814 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění