Hej rup aneb jak Werich a Voskovec svoji levičáckou šmírou pomáhali komunistům k únorovému převratu v roce 1948

Autor: Jiří Kohoutek | Publikováno: 15.3.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Bolsevici

 

Postihla mě nepříjemná viróza, a tak jsem měl možnost sledovat ve včerejších dopoledních hodinách film Martina Friče Hej rup v hlavních rolích s Werichem a Voskovcem. Díval jsem se jen asi tak 10 minut a pak televizi raději vypnul. Nějak mi ty jejich levičácké kecy o zlých továrnících a pracovitém obyčejném člověku připomenuly současnost.

 

V podstatě jsem jen shlédl pasáž, kdy má onen chudý a poctivý dělník v podání Jiřího Voskovce číst jakýsi text v rádiu. On se ale proti panstvu vzbouří a začne hystericky posluchačům kdákat o tom, že lidi chtějí práci a všichni mají hlad, zatímco ti páni nahoře mají vždy plné pupky. Ještě jsem při vypínání zaslechl nářky nad tím, že si majitel továrny dovolí propustit dělníky.

 

Považte, jaká drzost! Majitel továrny usoudí, že je třeba snížit náklady a ze svojí vlastní továrny propustí zaměstnance. Jako bych slyšel Bohouše Sobotku a především dnešní odbory, které nedokážou pochopit, že si nemohou silou vynucovat udržení pracovního místa pro členy své odborářské organizace.

 

Dodnes velebení umělci Voskovec a Werich téměř ve všech svých hrách připravovali živnou půdu pro nástup komunismu. Angažovaní levicoví aktivisté V a W tu chytře, tu prostě podporovali třídní nenávist. I oni svým dílem přispívali k tomu, že se lidé obrátili k demokracii zády a uvěřili světlým zítřkům, jaké jim nabízel o pár let později soudruh Gottwald.

 

Jiří Voskovec prohlédl v období kolem únorového puče téměř okamžitě a raději se vrátil zpět do Spojených států. Jan Werich v Československu zůstal a svoji přítomnosti tak totalitárnímu režimu jaksi pomáhal získat na legitimitě. I když byl sám buzerován, hlídán a jeho talent se nemohl dále rozvíjet. Jeho idealismus ze 30. let se jistě po pár letech komunistické vlády také vytratil. Oba pánové však prohlédli přeci jen příliš pozdě.

 

Jestliže se spisovatelé Lustig, Kundera či Kohout podíleli na vzestupu a udržení komunistické moci na přelomu 40. a 50. let, její budoucí nástup pomáhali připravovat ve 30. letech právě pánové Voskovec a Werich. Milan Kundera kdysi řekl, že za něj mluví jeho dílo a čtenáři by právě jen podle díla měli na spisovatele nahlížet. Souhlasím s ním. U V a W je dílo plným vyjádřením jejich pomýlených životních postojů.

 

Bohužel, ani dnes se o temné stránce díla Voskovce a Wericha příliš nemluví. Známi kritici v čele s Vladimírem Justem z obou pánů udělali nedotknutelné modly. Jistěže Voskovec a Werich byli talentovaní a bezeporu inteligentní lidé. Bohužel, jako mnoho jiných, i oni dali to nejlepší ze sebe do služeb kruté ideologii, která má na svědomí desítky miliónů mrtvých. A je celkem jedno, jestli to bylo vědomě či nevědomě. Počítá se výsledek.

 

Myslím, že i v současnosti by pro nás 30. léta minulého století měla být jistým varováním. Také tehdy svět zachvátila ekonomická krize. Lidé přicházeli o práci a ve společnosti převážil názor, že největším zlem je kapitalismus a bohatí lidé.

 

Obávám se, že v podobné situaci se nacházím i dnes. Obamové i Kalouskové mluví o zdanění bohatých, Fico o zdanění bank atd. Hněv neuspěšného či jen dočasně neúspěšného a netrpělivého člověka se opět obrací na toho, kdo se má lépe. Viníkem za všchny nepravosti světa nesou bohatí lidé, protože ty chudé údajně vykořisťují.

 

Jsem zvědav, kam tato iracionální nenávist/závist zajde tentokrát. Následovníků Voskovce a Wericha vidím kolem sebe spoustu. Později snad budou svých činů hořce litovat, ale to už bude opět pozdě...

 

Čtěte také: 

 

Filip: Únor 1948 nebyl puč a Srpen 1968 byl podle smluv

 

Jiří Paroubek v projevu z roku 1978: Dobře, že jsme zlikvidovali buržoazii!

 

Co bylo nejhorší na bolševickém puči? Absolutní pohrdání lidmi!

Klíčová slova: socialismus  | komunismus  | marxismus  | Bohuslav Sobotka  | nezaměstnanost
14131 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění