Hej rup aneb jak Werich a Voskovec svoji levičáckou šmírou pomáhali komunistům k únorovému převratu v roce 1948

Autor: Jiří Kohoutek | Publikováno: 15.3.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Bolsevici

 

Postihla mě nepříjemná viróza, a tak jsem měl možnost sledovat ve včerejších dopoledních hodinách film Martina Friče Hej rup v hlavních rolích s Werichem a Voskovcem. Díval jsem se jen asi tak 10 minut a pak televizi raději vypnul. Nějak mi ty jejich levičácké kecy o zlých továrnících a pracovitém obyčejném člověku připomenuly současnost.

 

V podstatě jsem jen shlédl pasáž, kdy má onen chudý a poctivý dělník v podání Jiřího Voskovce číst jakýsi text v rádiu. On se ale proti panstvu vzbouří a začne hystericky posluchačům kdákat o tom, že lidi chtějí práci a všichni mají hlad, zatímco ti páni nahoře mají vždy plné pupky. Ještě jsem při vypínání zaslechl nářky nad tím, že si majitel továrny dovolí propustit dělníky.

 

Považte, jaká drzost! Majitel továrny usoudí, že je třeba snížit náklady a ze svojí vlastní továrny propustí zaměstnance. Jako bych slyšel Bohouše Sobotku a především dnešní odbory, které nedokážou pochopit, že si nemohou silou vynucovat udržení pracovního místa pro členy své odborářské organizace.

 

Dodnes velebení umělci Voskovec a Werich téměř ve všech svých hrách připravovali živnou půdu pro nástup komunismu. Angažovaní levicoví aktivisté V a W tu chytře, tu prostě podporovali třídní nenávist. I oni svým dílem přispívali k tomu, že se lidé obrátili k demokracii zády a uvěřili světlým zítřkům, jaké jim nabízel o pár let později soudruh Gottwald.

 

Jiří Voskovec prohlédl v období kolem únorového puče téměř okamžitě a raději se vrátil zpět do Spojených států. Jan Werich v Československu zůstal a svoji přítomnosti tak totalitárnímu režimu jaksi pomáhal získat na legitimitě. I když byl sám buzerován, hlídán a jeho talent se nemohl dále rozvíjet. Jeho idealismus ze 30. let se jistě po pár letech komunistické vlády také vytratil. Oba pánové však prohlédli přeci jen příliš pozdě.

 

Jestliže se spisovatelé Lustig, Kundera či Kohout podíleli na vzestupu a udržení komunistické moci na přelomu 40. a 50. let, její budoucí nástup pomáhali připravovat ve 30. letech právě pánové Voskovec a Werich. Milan Kundera kdysi řekl, že za něj mluví jeho dílo a čtenáři by právě jen podle díla měli na spisovatele nahlížet. Souhlasím s ním. U V a W je dílo plným vyjádřením jejich pomýlených životních postojů.

 

Bohužel, ani dnes se o temné stránce díla Voskovce a Wericha příliš nemluví. Známi kritici v čele s Vladimírem Justem z obou pánů udělali nedotknutelné modly. Jistěže Voskovec a Werich byli talentovaní a bezeporu inteligentní lidé. Bohužel, jako mnoho jiných, i oni dali to nejlepší ze sebe do služeb kruté ideologii, která má na svědomí desítky miliónů mrtvých. A je celkem jedno, jestli to bylo vědomě či nevědomě. Počítá se výsledek.

 

Myslím, že i v současnosti by pro nás 30. léta minulého století měla být jistým varováním. Také tehdy svět zachvátila ekonomická krize. Lidé přicházeli o práci a ve společnosti převážil názor, že největším zlem je kapitalismus a bohatí lidé.

 

Obávám se, že v podobné situaci se nacházím i dnes. Obamové i Kalouskové mluví o zdanění bohatých, Fico o zdanění bank atd. Hněv neuspěšného či jen dočasně neúspěšného a netrpělivého člověka se opět obrací na toho, kdo se má lépe. Viníkem za všchny nepravosti světa nesou bohatí lidé, protože ty chudé údajně vykořisťují.

 

Jsem zvědav, kam tato iracionální nenávist/závist zajde tentokrát. Následovníků Voskovce a Wericha vidím kolem sebe spoustu. Později snad budou svých činů hořce litovat, ale to už bude opět pozdě...

 

Čtěte také: 

 

Filip: Únor 1948 nebyl puč a Srpen 1968 byl podle smluv

 

Jiří Paroubek v projevu z roku 1978: Dobře, že jsme zlikvidovali buržoazii!

 

Co bylo nejhorší na bolševickém puči? Absolutní pohrdání lidmi!

Klíčová slova: socialismus  | komunismus  | marxismus  | Bohuslav Sobotka  | nezaměstnanost
12638 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Bezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická ČínaCirkus bude!

euPortal.cz

Salvini šokoval marxistického papeže. Odevzdání hlasu SPD je v těchto volbách i hlasem pro SalvinihoTakhle vypadají "rasově vyvážené reklamy". Podívejte se

Eurabia.cz

Kulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňoványChcete volit v eurovolbách KDU-ČSL? A víte, že č.1 jejich kandidátky podpořilo islámské povstalce proti syrským křesťanům?

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z VáclavákuPithart vzpomínal na Havla. Jen za něj prý fungovalo dnešní blízké spojenectví
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění