Věci Veřejné měly smysl jako občanská iniciativa a jako strana z této iniciativy vycházející. Problém vznikl v okamžiku, kdy se šéf ABL Vít Bárta rozhodl proniknout do politiky za účelem navýšení zakázek pro svou bezpečnostní firmu.

K tomu se mu hodila vznikající strana bojující proti korupci v prvním pražském obvodě. De facto se dá říct, že si Vít Bárta tuto stranu koupil. Naskytla se velká šnace na proniknutí do velké politiky, a tak VeVerky angažovaly mediálně známou tvář, Radka Johna, kterého si zvolilly za svého předsedu.

Již před volbami jsem zastával názor, že strana, která se veze na vlně populismu může krátkodobě získat sympatie voličů, ale nenabízí nic reálného. V momentě, kdy se veřejně provalila skutečnost silného propojení se soukromou firmou, byla tato strana veřejně odepsaná.

Ještě nikdy se u nás nestalo, aby do politiky cíleně pronikla soukromá firma, která vedla politickou stranu jako svou obchodní politickou divizi. Výsledkem je destrukční politika, kdy se VeVerky štěpí na několik skupin jdoucích si vzájemně po krku.

Právě probíhající soudní proces ohledně možných úplatků za loajalitu odhaluje prohnilost praktik v této "nové a nadějné" straně. V tomto procesu se ukazuje, jak se všichni navzájem podezřívají, tajně se nahrávají, dost možná se i navzájem vydírají. U soudu zaznělo zcela určitě velké množství lží.

Přímo u soudu se objevily nové tajné nahrávky, ale obávám se, že ani jedna neodhalí zkoumanou podstatu, zda se uvnitř VV uplácelo. Přesto je možné z reakce Víta Bárty na Škárkovu novou nahrávku usuzovat, že o uplácení šlo. Bárta se málem rozplakal a i nezainteresovaným lidem bylo jasné, že se mu v ten okamžik zhroutila obhajoba.

"Je to nešťastná věc, je to reality show v přímém přenosu, ničivý prvek proti politickému systému v České republice," řekl prezident Václav Klaus. S tím se dá souhlasit. Tato kauza skutečně poškozuje politiku jako takovou a snižuje její už tak pošramocenou pověst a důvěryhodnost.

Jenže si narozdíl od prezidenta Klause myslím, že tím není vinen tento proces, ale to, jací lidé do politiky pronikají. Tito lidé ničí politický systém, snižují pověst politiků. Češi jsou přeborníci v nadávání na vrchnost. Kdykoli se jim něco nelíbí, vždy za to mohou ti nahoře.

Každý politik je už dopředu ocejchován jako zmetek, kterému jde jen o své vlastní blaho. Dostanou-li se do politiky skuteční žraloci, stačí jen pár, je jen otázkou času, kdy se nějaká nekalost provalí. Předsudky hned nabydou reálné oprávněnosti.

Problém Víta Bárty a VeVerek je především sebezničující. Snad Vít Bárta nabyl pocitu nepostižitelnosti, kdy vyřešení problémů je jen otázkou tloušťky obálky. V této souvislosti zazněl v jedné z diskusí bonmot, kolik asi musel Bárta rozdat půjček, aby jeho tvrzení o půjčkách byla věrohodnější.

Je zajímavé, že si nikdo nevzpomíná na slova o dorovnání poslaneckých platů, ale za to snad i poslední uklízečka slyšela, že Kristýna Kočí chce půjčku mediálně prezentovat jako úplatek. I to vypovídá o mnohém a jako člověk ve sporu nezainteresovaný a mající informace toliko z médií si mohu vytvořit soukromý obrázek, že Vít Bárta s velkou pravděpodobností své lidi uplácel.

Ani druhá strana ale není čistá a je možné, že mělo jít o rozštěpení strany. Je otázkou zda v součinnosti se zástupci ODS nebo o "ozdravný proces", kdy mělo jít o eliminaci lidí spojených s firmou ABL, kteří byli Bártou dosazeni na klíčové posty.

Radek John je totálně zenmožněný. Bývalý investigativní novinář ukázal, že není schopen žádné funkce. Jako ministr vnitra totálně selhal a byl jen nastrčenou figurkou opájející se vlastní důležitostí. Ve skutečnosti vše řídil Vít Bárta.

Lžou obě strany a kde je pravda těžko určit. Soudce Jan Šott nemá lehký úkol, ale svou kvalitu už prokázal v soudu s Berdychovci, takže doufám, že i v tomto případě bude učiněno spravedlnosti zadost. Na vše ale musí být pádné důkazy, takže i když je věc křišťálově průzračná, nejsou-li důkazy, není možno soudit.

Jsme svědky VeVerčí euthanasie. Je jasné, že tato strana je natolik zdiskreditovaná, že její další existence je prakticky nemožná. Rozhodně ne ve vysoké politice. Zároveň to je varování pro strany sázející na populismus. Lidé už nebudou ochotni v takovém počtu skočit na vějičku. I když populismus zabírá prakticky vždy. VeVerky u toho ale už nebudou.

Čtěte také: 

 

Média v roli komunistického soudce Urválka: Bárta na šibenici aneb psovi psí smrt

Poločas rozpadu VVB aneb Věcí Víta Bárty

Odvážná školačka Kristýnka Kočí to zvorala