"Nejsme pomatení levičáci. Požadujeme pouze reformu, která bude mít skutečný smysl", říká studentka 5. ročníku UK.

Autor: Alexandra Paurová | Publikováno: 12.3.2012 | Rubrika: Zamyšlení
stavka_ucitele

Nám zvyšují daně a studenti si dovolují demonstrovat proti školnému. Levičáci. Když se jim to nelíbí, ať nestudují. Nikdo je k tomu nenutí. Nehledě na to, že ekonomové a právníci nám ty rohlíky stejně neupečou. A popelnice taky nevyvezou.

To je zhruba nástin mainstreamového názoru českých občanů na to, co se v posledních měsících děje okolo změn vysokoškolského zákona a zavedení školného.

Bylo by však dobré, aby se lidé, kteří tento názor sdílejí, zamysleli nad tím, co je skutečným důvodem studentských nepokojů. Osobně jsem se účastnila konference pořádané na PF UK dne 19. ledna 2012, kde byla přijata Rezoluce členů akademické obce Univerzity Karlovy v Praze (text na adrese http://iforum.cuni.cz/IFORUM-12005.html), jakožto oficiální prohlášení o postojích k připravovaným změnám.

Nikde v tomto dokumentu není jediná zmínka o tom, že školné jako takové je odmítáno. Dokonce během diskuze zazněly i názory, že školné samo o sobě ještě není tím zlem, kterému se snažíme jako akademická obec bránit. Tím zlem je překotný způsob přípravy a nepropracovaná konstrukce obou zákonů.

Samostatnou otázku tvoří fakt, že potřeba reformy ve školství je obecně přijímána, avšak nikdo se nepozastavuje nad tím, že nebyla provedena ani jedna komplexní analýza současného stavu vysokoškolského vzdělávání, která by odhalila potřebu ho reformovat a poskytla také údaje o tom, v jaké jeho oblasti a k jakým cílům je potřeba reformou směřovat.

Můžeme se zamýšlet nad tím, proč stále častější reformování (nejen školství, ale prakticky všech sfér veřejného života) zřejmě nevede ke zlepšení stavu reformovaných oblastí. Protože kdyby vedlo, byla by snad dostatečná reforma jedna a nenastávala by ještě před jejím dokončením potřeba reformy další. Není tím důvodem právě to, že se všichni ženou do provádění reforem bez relevantních a kvalitně zpracovaných podkladů?

Vysokoškoláci možná nebudou péct rohlíky, ani vyvážet popelnice, jsou to ale lidé, kteří jsou schopni právě takovéto průzkumy a vyhodnocení provést. Otázkou zůstává, proč to po nich nikdo nechce? Vždyť by to mohlo ušetřit i spoustu peněz, které se jinak (možná) budou platit soukromým agenturám. Tedy pokud někoho opravdu zajímá, jestli jsou všechny ty reformy potřebné a jak je provádět co nejefektivněji, abychom zbytečně neutráceli peníze ze státního rozpočtu za něco, co vůbec nepotřebujeme.

Nakonec asi nejednoho čtenáře napadne, že takovéto provádění změn nemá s používáním zdravého rozumu nic moc společného. A to je tím důvodem, proč je třeba se ozvat.

Autorka textu je studentkou 5. ročníku Právnické fakulty UK

Čtěte také: 

 

Socialisticky studovat, kapitalisticky vydělávat. To by se našim mladým "vyčůránkům" líbilo!

Studentka UK: "Bojuji proti Dobešově reformě, ale odmítám socialistický pohled na školné"

Navrhuji okamžité zavedení školného na právech a medicíně

Klíčová slova: školné
4524 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění