Komu zřejmě tleskají kovaní estébáci? České televizi, Svěrákům a Rejžkovi!

Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 6.9.2005 | Rubrika: Zamyšlení

2005: Kanyza, 2004: Bohdalová! Vypadá to, že každým rokem je vytáhnuta z klobouku minulosti jedna populární tvář a je jí, se zvučným mediálním aplausem - to tleskají bývalí echtovní estébáci - i pískotem - pískají nevědomí, naivní, blbí i závistiví -, předhozena dávná úloha konfidenta Státní bezpečnosti.

Ano, oba herci skutečně přišli do kontaktu s tajnými, ale byla-li Bohdalová kovaná estébačka, těžko by na sklonku šedesátých let přijala hlavní roli v quasiprotiestébáckém spektáklu Ucho. Kanyza by zase v zápisech StB neměl poznámky o tom, že se chová agresivně, že odmítá vypovídat, a těžko by spolupráci (rozumějte: informační schůzky) s ním tajní v roce 1983 ukončili.

Jednoduše: Oba populárové, a jistě mnozí další, téměř všichni, kdož v éře normalizace hráli ve filmech, televizi i divadle klíčové role, mají porci estébáckého másla na hlavě. Někteří to přiznají, řeknou, že jsou srabi, jiní mlží.

Ale kdo se pídí po skutečných estébácích, kteří tyto herce, zpěváky, komiky i baviče verbovali, neb potřebovali těžit z jejich známých tváří? Tito jsou skryti v anonymním davu, v klídku si podnikají, zřejmě pobírají vysoké renty a s úšklebem vítěze, jenž vyhrál snadněji, než čekal, tleskají honu na ty, které před lety do dění kolem StB sami namočili. Připomeňme jen, že po listopadu 1989 nebyl odsouzen, ani jinak potrestán jediný konfident StB. Jeden jediný komunista, stařec Karel Hofmann, byl sice odsouzen za vlastizradu v roce 1968, jenže po pár dnech propuštěn. Směšné!

Co dělají novináři? Proč pronásledují herce a nikoliv estébácké plukovníky, majory, kapitány, řadové donašeče. Proč nepronásledují lidové milicionáře? Bojí se jich?

Proč Zdeněk a Jan Svěrákovi vykreslili ve filmu Kolja estébáky jako mírumilovné ovečky, které si šly hned v listopadu 1989 zacinkat klíči? Nevědí snad oba Svěráci, že skuteční estébáci tehdy spíše horečnatě skartovali své záznamy či rozjížděli podnikání? Proč Česká televize pořádá hon na Kanyzu a ne na toho, kdo jej verboval? Proč Jan Rejžek, bývalý redaktor komunistické Jihočeské pravdy, připomíná, jaká že populární tvář byla u tajných, místo toho, aby odhaloval ony tajné?

Dochází líným novinářům, Svěrákům, České televizi, Rejžkovi, že opravdoví viníci komunistických hříchů mají z jejich počínání radost nejspíše téměř bezbřehou?

6037 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Ovčáček čelil tvůrci pořadu To se ví i rozpálené redaktorce: Vy jste problematická osoba. A sdílíte SputnikHistorik: Protektorát se vrátí? Nechtějí si to připustit. Ale...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění