Rusko bojuje o vliv v muslimském světě. Vznikne mocenský blok Čína-Írán-Rusko?

Autor: Miloš Bílý | Publikováno: 5.3.2012 | Rubrika: Politika
Vlajka - Rusko

 

Rusko je dlouholetým obchodním a vojenským partnerem Íránu a staví se proti dalšímu zpřísňování sankcí vůči islámské republice, ke kterému v uplynulé době přistoupily Spojené státy a Evropská unie. Američané podobně jako spojenecký Izrael nikdy nevyloučili vojenský útok na Írán, Moskva však trvá na tom, že jaderný spor lze řešit pouze diplomatickou cestou.

 

Zákaz na dodávky zbraní do Teheránu vyhlásila Organizace spojených národů před dvěma lety kvůli nedostatečné transparentnosti íránského jaderného programu. Rusko tehdy přišlo o možnost dodávek protiraketového systému S-300.

 

Raketový protiletadlový systém je v současnosti základní klíč. Rusové se s Íránci dohodli, že jim ho dodají. Není to ta úplně nejposlednější verze, která nese označení S-400, je to ta předposlední verze S-300, ale i tak je to velice výkonný systém.

 

Rakety systému S-300 mají dosah 150 kilometrů a jsou schopné zaútočit na letadlo ve výšce až 30 000 metrů. Mobilní odpalovací jednotky jsou provozuschopné během několika minut a systémový radar může zajistit a zaměřit desítky cílů.

 

Íránskému raketovému programu výrazně pomohla spolupráce se Severní

Koreou. Od té koupil Írán komponenty a know-how k výrobě raket No-Dong. Z těch postupně vyvinu vlastní raketu označenou jako Šaháb-3 s doletem 1 450 – 1 600 km. Šaháb-3 je schopna zasáhnout celé území všech států Perského zálivu

 

Teherán disponuje ruským protivzdušným arzenálem s označením TOR-M1, nový, velice moderní systém raket jej má však lépe ochránit před případným útokem ze západu.

 

Obnovení resp. udržení vojensko-technické spolupráce můžeme vnímat také tak, že Rusové teď nejrůznějšími prostředky bojují o udržení vlivu v muslimském světě.

 

Rusko dlouhodobě kritizuje uplatňování sankcí vůči Íránu, který mezinárodní společenství podezírá z vývoje jaderné zbraně. Napětí v regionu a obavy z možného úderu ze strany Izraele vzrostlo poté, co Teherán pohrozil zablokováním Hormuzského průlivu, pokud mu sankce nedovolí vývoz ropy.

 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že případné další sankce vůči Iránu by byly kontraproduktivní a že jeho země, která má v Radě Bezpečnosti OSN právo veta, v žádném případě takové sankce nepodpoří.

 

Rusko, Katar a Irán pravděpodobně hodlají vytvořit kartel vyvážející zemní plyn. Tyto 3 země vlastní 60 % všech objevených světových zásob této strategické suroviny. Vytvořit kartel podobný OPECu má být především nástrojem, jak dodávky plynu omezovat a prosazovat tak své zájmy na mezinárodním poli.

 

Bohatství nerostných surovin Íránu a Ruska může ovlivňovat mezinárodní politiku a ochotu těchto zemí vystupovat proti západu.

 

Mezi Ruskem jako významným producentem ropy, Čínou jako rostoucím konzumentem a nacionalistickými státy produkujícími fosilní paliva, jako je Írán, může vzniknout „ropná osa“ států čelících globální hegemonii USA.

 

Rusko s Íránem spojuje nesouhlas s Amerikou podporované výstavby ropovodu ze Střední Asie na západ, která by pro Rusko znamenala omezení jeho vlivu na konzumentské země.

 

Rusko dodává do Íránu know-how k těžbě a spolupracuje na vývozu surovin, čímž snižuje dopad sankcí OSN.

 

Rusko využívá nerostných surovin k přímému nátlaku na země závislé na jeho dodávkách, jako jsou Gruzie nebo Ukrajina.

 

Írán, Rusko a Katar jsou připraveny začít spolupracovat na produkci zkapalněného zemního plynu z polí íránského Jižního Parsu, jejichž dodávky by putovaly plynovodem do zpracovatelských závodů v Kataru. Každá ze tří zemí bude mít 30% podíl na zisku projektu, za Rusko je zainteresována společnost Gazprom.

 

Existuje reálná možnost vytvoření mocenského bloku Ruska, Iránu a Číny. Čilý obchod však mezi těmito zeměmi probíhá již delší dobu, a to jak na poli energetickém, tak vojenském. Objem a hodnota jednotlivých zakázek a kontraktů dosahují astronomických částek.

 

Markantní jsou zejména smlouvy o dodávkách iránských energií Číně a prodej vyspělých čínských a ruských zbraní do Iránu. Jako třešnička na dortu pak působí vzájemná podpora všech tří zemí v oblasti sporných mezinárodních otázek jako je Čečensko či Tai-wan.

 

Irán nespolupracuje s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii při realizaci svého jaderného programu. Na jeho vývoji se jako hlavní partner podílí ruská státní společnost Atomstrojexport. Írán označuje svůj program za mírový, čehož Rusko hodlá být garantem.

 

Íránský jaderný program je záležitostí kontroverzní a ve velké míře stojí

především na dohadech zpravodajských služeb a na oficiálních prohlášeních íránské vlády.

 

Společnými zájmy Íránu a Ruska budou do budoucnosti stejně jako dnes především spolupráce v oblasti těžby, zpracování a vývozu ropy a zemního plynu, nákupy ruských vojenských technologií Íránem a výstavba íránského jaderného programu.

 

Vztahy obou zemí jsou nekonfliktní .S tím souvisí i spolupráce s dalšími současnými a možnými budoucími soupeři Spojených států, jako jsou Venezuela nebo Čína. Režimy v Rusku i Íránu mají podporu veřejnosti, tím pádem se v jejich případě nedá očekávat žádná diskontinuita.

 

Čtěte také: 

 

Tři scénáře iránského jaderného programu

 

Chávez se zastává Íránu ohledně jeho jaderného programu

 

Smrt za porno v Iránu

Klíčová slova: OPEC  | Putin
5134 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Petr Hampl a Martin Konvička znesvětili Lavičku Václava Havla v Českých Budějovicích. Lidé jsou zdrceniBezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická Čína

euPortal.cz

Důležité upozornění! Klasická lidovecká přetvářka opět před volbami v akciKulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňovány

Eurabia.cz

Sorosovy neziskovky připravují další vlnu útoků na pozice v státní správě! Chtějí další místa obsadit svými lidmiNebyl to žádný sluničkářsky sráč a zbabělec. Když viděl muslimy vraždit kolemjdoucí v Londýně vzal svůj skateboard a začal s ním muslimy mlátit

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forumČunkodomy pro Chanov. Drsné regionální sdružení opět vyvolalo rozruch, postavili se mu Piráti
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění