Budoucí inteligence, nebo zmanipulovaná trdla?

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 1.3.2012 | Rubrika: Zamyšlení
stavka_ucitele

 

Jistě nikdo nepřehlédl hit včerejšího dne. Studenti vyrazili do ulic a protestují. A jak se mi zdálo podle jednotlivých výroků nevědí snad ani pořádně proti čemu. Polovina hesel, ať už vykřikovaných nebo psaných mi připadala slušně řečeno infantilní, s připravovanou školskou reformou nemající nic společného.

Do kamer hovořící protestující mne děsili svojí naivitou. To, že má být budoucí intelektuální elita? Mám pocit, že se dnes na předimenzovanou síť vysokých škol dostane kdejaký hlupák. Vrcholem této kdovíkým připravené taškařice pak je fakt, že v Brně se k protestům připojili i důchodci - studenti univerzity třetího věku.

Jak je možné, že 23 let po převratu se vyskytne v generaci, která starý režim nepamatuje, takové množství mladých s myšlením, v němž lze vystopovat prvky reziduálního socialismu? Lidí, kteří o akademickou diskusi nestojí, ale kterým jde výlučně o nátlakovou politiku do níž je někdo natlačil. Jak také jinak, když se na našich vysokých školách vyskytují takoví levicoví myslitelé jako jsou pánové Keller, Pehe, Halík, či dámy jako Šiklová či Dvořáková.

Nevím jak vy, ale já jsem z jejich protestu nepochopil, proti čemu vlastně protestují. Proti školnému? Je snad demokracie o tom, jestli bude školné nebo nebude? O tom snad rozhodují ve volbách zvolení politici a ne parta levicových pošuků, co vyřvává na ulici ve stylu odborářských soudruhů. Přijdou mi šílené výkřiky, že univerzity jsou naše, a že si nenecháme brát akademické svobody. Nevíte sakra, jaké jim berou? Nemá právo ten, kdo školský systém platí, také právo na kontrolu vynakládaných prostředků? Diví se snad někdo, že se má reformovat systém, jehož podstata spočívá v generování desítek tisíc filozofů a sociologů, kteří stupidně komentují každou ptákovinu?

Jak napsal na FB jeden ze senátorů: Kdo považuje za rozumné, že chleba něco stojí, že není zadarmo a připouští, že cena přispívá jeho kvalitě, že se jím plýtvá méně, než kdyby byl gratis, že ta cena je důvodem, proč si ho každý z obchodu odnese tolik, kolik potřebuje, že pekař, který upeče a prodá dvacet bochníků dobrého chleba vydělá víc než ten, který upeče patnáct mizerných, kdo tohle respektuje přece nemůže myslet vážně, že by se nemělo platit školné. Zase lezeme od zdi ke zdi a jsme předpodělaní z trochy kraválu, místo abychom klidně vysvětlovali, že všechno všem zadarmo a každému podle potřeb už zkoušeli kdejací podivní panáčci a nefungovalo to. To je fakt. Bezplatné věci nás vyjdou vždycky nejdráž a stojí za pendrek. Hysterie a rovnostářské blábolení nic nevyřeší.

A jak napsali na FB mí přátelé: Šílené blábolení, za která by se nestyděli přiznivci rudých pořádků. Nikdo nemá právo přeřvat na ulici druhého jenom kvůli tomu, že umí víc a líp křičet nebo má na megafon.

Myslím, že z velké části tam byli zrovna ti sociologové, filozofové a podobní nesmyslůplácači, rádobypřemýšleči a nefachčenka:-) Zdravě uvažující člověk, co jde vystudovat IT ví přesně k čemu jedou bude, jde za svým cílem a nebude někde provolávat prázdná hesla.

Taky by mne zajímaly počty nejrůznějších ProAltů, Národních rad, Pirátů a anonymů, Holešovských a ostatních výzev, anarchistů, teroristů a komunistů či petentů ať už za změny nebo proti změnám, kteří se ke studentům přissáli.

A že akademici odmítají dva reformní zákony ministra Josefa Dobeše, který chce změnit fungování vysokých škol? Bodejť by ne. Každý komu se mění poklidný život v něco nového protestuje. Ne každý ale má možnost nastrčit před sebe studenty. Je snad něco špatného, že zákon chce v čele univerzity silného rektora, který by měl školu manažersky řídit? Pomáhat by mu měla Rada VŠ. Třetinu jejích členů by nominoval akademický senát, třetinu rektor a třetinu ministr. Rada má nově společně s akademickými senáty například schvalovat rozpočet školy. Co je na tom nepřijatelného?

Co je špatného na tom, že hodnosti profesor a docent by už neměly být celostátně platné, ale mají se svázat jen s konkrétní univerzitou, která je udělila?

Kolik z těch dnešních budoucích intelektuálů doopravdy přečetlo návrhy těch dvou zákonů? Podle pokřiků a hesel jsem nabyl dojem, že študáci měli báječný hapening. A ti, co ho vyvolali ,si potutelně mnou ruce, jak zase nasypali písek do soukolí.

A co říci nakonec? Snad jen citovat z dopisu Václava Klause rektorovi brněnské Masarykovy univerzity:
Jakkoli jsem přesvědčen, že jsou nátlakové akce na akademické, univerzitní půdě nepřijatelné z principu a jakkoli by se jim nemělo ustupovat, protože univerzity jsou ze své samotné definice svobodným diskuzním prostorem (nebo aspoň tak tomu v historii bývalo), zdá se mi, že by v dnešní vyhrocené situaci tzv. Týdne neklidu a – jak je vidět z dopisu Vašich studentských předáků – jeho extrémního průběhu na Vaší univerzitě bylo naprosto zbytečné a pro nikoho užitečné a obohacující, abych zítra u Vás vystoupil se svou přednáškou. Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku. Proto se omlouvám, že zítra do Brna nepřijedu. Nemám v úmyslu poskytovat záminku pro laciné politické útoky.

Reakce pisatelů onoho dopisu (nevím, jak reprezentativní tato skupina studentů je) mne překvapila, ale ještě více mne zděsil způsob jejich argumentace, který nenaznačuje, že se za studia na Vaší škole něčemu naučili. Hluboká a zásadní reforma našeho vysokého školství je naprostou nezbytností, každý rozumný člověk to ví a měli by to vědět i Vaši studenti. Jejich předáci – celým Týdnem neklidu – bojují za své parciální zájmy a nikoli za naše vysoké školství. Ale to by bylo na jinou debatu, které se s Vámi, s Vašimi profesory i studenty někdy v budoucnu rád zúčastním.

Čtěte také: 

 

Socialisticky studovat, kapitalisticky vydělávat. To by se našim mladým "vyčůránkům" líbilo!

Studentka UK: "Bojuji proti Dobešově reformě, ale odmítám socialistický pohled na školné"

Školné na vysokých školách: Ano nebo ne? Určitě ano!

Klíčová slova: socialismus  | Pehe  | Jan Keller  | školné
10281 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Petr Hampl a Martin Konvička znesvětili Lavičku Václava Havla v Českých Budějovicích. Lidé jsou zdrceniBezprecedentní pokrytectví ODS?Starosta Čižinský vyhlásil na Praze 7 stav klimatické nouze. Budou se řezat výfuky i ruce, omezí se souložení a Greta dostane pomníkNamísto přestavby přístavbaRozvojové Česko a kapitalistická Čína

euPortal.cz

Důležité upozornění! Klasická lidovecká přetvářka opět před volbami v akciKulaci dneška?! Švédsko kráčí ve šlépějích bolševizmu - děti nepřátel režimu jsou ve školách mučeny a zesměšňovány

Eurabia.cz

Sorosovy neziskovky připravují další vlnu útoků na pozice v státní správě! Chtějí další místa obsadit svými lidmiNebyl to žádný sluničkářsky sráč a zbabělec. Když viděl muslimy vraždit kolemjdoucí v Londýně vzal svůj skateboard a začal s ním muslimy mlátit

FreeGlobe.cz

Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe Jonese

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Mazaný Babiš uprostřed totálního panoptika. Expert nad zoufalstvím předvolební kampaněStrana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění