Školné na vysokých školách: Ano nebo ne? Určitě ano!

Autor: Radek Velička | Publikováno: 28.2.2012 | Rubrika: Polemika
stavka_ucitele

Ministr školství Doběš připravuje reformu vysokého školství a zase se celá diskuse hystericky stáčí jen na problematiku školného. Reforma vysokoškolského systému není jen o školném, ale budiž podívejme se na to, co by školné na vysokých školách přineslo. Dle mého názoru, určitě nebudu osamocen, bude školné přímo ovlivňovat a zkvalitňovat celý systém vysokoškolského vzdělání. Dnešní vysokoškolský systém je rozbujelý, nekontrolovatelný a přeplněný studenty, kteří často ani své vysokoškolské vzdělání nedokončí a úroveň některých škol je velmi diskutabilní.

Známé pořekadlo, že to co je zadarmo, není kvalitní, platí i u vzdělání. Člověk jako takový neumí spotřebovávat služby zdarma, prostě pokud na nich nemá plnou finanční zainteresovanost či spoluúčast, tak si jich neváží. Často zbytečně takových služeb spotřebovává více, nežli je jeho potřeba a celý systém nadužívá. Školné by bylo faktorem, který by omezil nadužívání systému vysokoškolského vzdělání.

Školné by již samo jako takové regulovalo obory vysokoškolského vzdělávání, jelikož pokud by vysokoškolský student za své vzdělání musel platit, tak určitě by si nevybíral obory, které nemají uplatnění na trhu práce či jsou zcela zbytné. Pokud by si i v takovém případě vybral student i takový obor, tak asi proto, že jej obor baví a chtěl by být v této branži odborníkem a tento pak i své uplatnění najde.

Dnešní systém do sebe nasákne 70% maturantů, je to dobře? Asi ne, nejsme tak geniální národ, takže i zde je chyba. A jaké obory lákají, takové kde dosažení nějakého titulu je jednoduché. Placení školného by typy takového studia výrazně omezily a výstup studentů ze systému, kde je školné, by byl nižší, co do počtu, ale kvalitnější, co do úrovně.

Určitě jsem ovšem i pro obory, které by měl stát podporovat, třeba omezením školného nebo úplného zrušení a to u oborů, kde je poptávka po studiu nízká, ale odborníci jsou nutní pro chod společnosti. Příkladem nechť jsou stomatologové. Každý ví, jak je těžké kvalitního specialistu na chrup najít. A určitě by se našlo více příkladů, kde by poptávka po studiu měla být stimulována tímto způsobem, buď slevou, úlevou či odpuštěním školného, anebo, aby se zajistila kvalita, tak přiznání stipendií, které by náklady na studium a školného pokrývaly.

Dále musím s ministrem souhlasit v jeho jedné myšlence a to je soulad velmi vzácný. Je opravdu pravda, že školné není asociální. Přesně pravý opak je asociální, že všichni daňoví poplatníci přispívají ze svých daní na vysokoškolské studium a zpětná vazba takových investic je pro poplatníka nulová, pokud on sám není vysokoškolsky vzdělán a ze svých peněz pak tak produkuje studenty se zbytným vzděláním, což je jeho první finanční ztráta. Druhá nastává v situaci, kdy takový student je na trhu práce neuplatitelný a dále spotřebovává veřejné prostředky jako nezaměstnaný - platba pojištění zdravotního a důchodového.

Proto školné je velmi dobrým způsobem, jak zkvalitnit náš vysokoškolský systém. Nastavit jasná pravidla pro všechny a těmi se řídit.

http://radek-velicka.blog.cz

Čtěte také: 

Socialisticky studovat, kapitalisticky vydělávat. To by se našim mladým "vyčůránkům" líbilo!

Studentka UK: "Bojuji proti Dobešově reformě, ale odmítám socialistický pohled na školné"

Navrhuji okamžité zavedení školného na právech a medicíně

7425 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlatoAnglická škola se omluvila za karikaturu Mohammeda. Slíbila, že se to již nestane

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tušíPoslanec Španěl z volebního výboru: Odpovím bez vytáček, změny v ČT budou nutné!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění