Dokáže se humanitární bombardér Havel podívat na věčnosti Kaddáfimu do očí?

Autor: Jiří Buzický | Publikováno: 9.2.2012 | Rubrika: Politika
Kadáfí

Sešli se tam na věčnosti exprezident intelektuál demokrat a pacifista Havel a  militantní diktátor, kočovný primitivní pastevec koz Kaddafí. Havel pěkně od jeptišek vymydlený, Kaddáfí Havlovými chráněnci k smrti ulynčovaný, s jednou dírou do žaludku, druhou uprostřed čela.

Jakže ten vtip bude pokračovat? Nijak. To není vtip. Nějak se ten vývoz demokracie do  oblasti jižního a západního středomoří nepovedl. Jasmínová revoluce možná vyvolaná, možná jen inspirovaná, určitě využitá jistými západními mocipány k svržení starých a nastolení nových „přátel“, zdánlivě ochotných k výhodnějším ropným kšeftům, poněkud selhala. Stabilní režimy v Tunisku a Egyptě padly, Sarkozym a Berlusconim a také např. humanistickým pacifistickým demokratickým intelektuálním exprezidentem Havlem forzírovaný a některými státy NATO provedený letecký „humanitární“ zásah proti Kaddafího ozbrojeným silám a mohutné dodávky zbraní a logistická podpora libyjských povstalců svrhly režim Kaddafiho. 

Již tenkrát jsem vyjádřil obavy, že tato hurá akce a nadšení nad novými tvářemi na politické scéně v zemích, kde zvítězila „jasmínová revoluce“, nejsou oprávněné.

Místo demokracie zvítězil v těchto zemích brutální chaos projevující se v ozbrojených půtkách jednotlivých militantních skupin válčících proti sobě zbraněmi z bohatých dodávek ze Západu. V nastalém bezvládí a zmatku rozhodně není nastolována demokracie a navíc je obrovské množství zbraní prodáváno a dodáváno nekontrolovaně do rukou islámských extremních militantních organizací, Al-Kajdě, Talibanu , Hizballahu a ostatním.
 

Je jen otázkou času, kdy budou tyto zbraně použity proti silám, které dosud udržovaly sekulární princip v těchto státech, tedy proti  policii a armádě a k moci se dostanou militantní islamisté tak, jak mají v této oblasti dobře našlápnuto. Celou touto akcí se tvrdé jádro islámu posune až na samou hranici Evropy. Myslím, že důsledky tohoto na sebe nenechají dlouho čekat i v zde.

Pokud se týká výhodné těžby ropy v této oblasti, což byl sice zakrývaný, ale jinak hlavní důvod podpory povstalců některými západními politiky, tento cíl se v chaosu vzdálil a místo zvýšené a výhodné těžby tato, vzhledem k bezpečnostní(či spíše nebezpečnostní situaci) slábne a zaniká. I to přispívá k současným horentním cenám např. pohonných hmot a výrobků z ropy.

Jsem přesvědčen, že ona podpora a nadšení v řadách vyčuraných chamtivců na jedné a naivních hloupých idealistů na druhé straně rychle vyprchává. Myslím, že situace, kterou pánové Sarkozy, Berlusconi, Havel a další, tak nadšeně a bezstarostně vyvolaly, nám v Evropě ještě drsně zamotá hlavu.

Myslím, že je potřeba připomenout tehdejší střízlivý pohled na situaci, který tenkrát vyjádřil prezident Václav Klaus.

I oba protichůdně postoje jak exprezidenta Havla, tak prezidenta Klause je potřeba s odstupem času porovnávat a zamyslet se nad tím, čí přístup k tehdejším událostem byl reálný a správný.

Čtěte také:

Pomohli jsme zavraždit Kaddáfího a poneseme za to odpovědnost

Občan Havel proti rozumu a svobodě

Bunga Bunga války, humanitární bombardování a napoleonské komplexy

 

 

 

 

Klíčová slova: Václav Havel  | Sarkozy  | Kaddáfi  | NATO
9259 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Megakšeft s Covidem už se peče: EU objednává vakcíny za stamiliardy. Nikdo se na nic neptáPomozte nám, prosímSebedestrukce západu: Americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruskáJak se mohlo stát, že malá země obdařená mimořádnými přírodními krásami i schopnými obyvateli zažila tak dramatický pád? Libanon totiž představuje příklad uskutečněného ideálu multikulturní společnostiEvropská unie připravuje nový migrační pakt. Má to znamenat, že se máme připravit na příchod dalších migrantů?

euPortal.cz

V Evropské unii totálně zešíleli a pokračují v budování svého centralizovaného totalitního superstátu. Brusel chce zničit suverenitu států, jejich ekonomiku i svobodu lidí a prosadit přerozdělování imigrantůZase o krok dál k úplné debilitě: Jak naslouchat pocitům zeleniny? Práva zvířat už nestačí. Papež drží se cvoky krok

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAImigrant jí na ulici za bílého dne vyrazil zuby: chtěl telefonní číslo

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

eOdborar.cz

Majdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%Letadla NATO a Ukrajiny nacvičovala útoky na ruské cíle kolem Krymu?

ParlamentniListy.cz

„Premiér nás chce ulhat a ukřičet!“ Václav Moravec přes veřejnoprávní kamery opět zaútočil na BabišeCílek promluvil u Moravce na rovinu. Zastánci plánů EU nebudou nadšeni
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění