Dokáže se humanitární bombardér Havel podívat na věčnosti Kaddáfimu do očí?

Autor: Jiří Buzický | Publikováno: 9.2.2012 | Rubrika: Politika
Kadáfí

Sešli se tam na věčnosti exprezident intelektuál demokrat a pacifista Havel a  militantní diktátor, kočovný primitivní pastevec koz Kaddafí. Havel pěkně od jeptišek vymydlený, Kaddáfí Havlovými chráněnci k smrti ulynčovaný, s jednou dírou do žaludku, druhou uprostřed čela.

Jakže ten vtip bude pokračovat? Nijak. To není vtip. Nějak se ten vývoz demokracie do  oblasti jižního a západního středomoří nepovedl. Jasmínová revoluce možná vyvolaná, možná jen inspirovaná, určitě využitá jistými západními mocipány k svržení starých a nastolení nových „přátel“, zdánlivě ochotných k výhodnějším ropným kšeftům, poněkud selhala. Stabilní režimy v Tunisku a Egyptě padly, Sarkozym a Berlusconim a také např. humanistickým pacifistickým demokratickým intelektuálním exprezidentem Havlem forzírovaný a některými státy NATO provedený letecký „humanitární“ zásah proti Kaddafího ozbrojeným silám a mohutné dodávky zbraní a logistická podpora libyjských povstalců svrhly režim Kaddafiho. 

Již tenkrát jsem vyjádřil obavy, že tato hurá akce a nadšení nad novými tvářemi na politické scéně v zemích, kde zvítězila „jasmínová revoluce“, nejsou oprávněné.

Místo demokracie zvítězil v těchto zemích brutální chaos projevující se v ozbrojených půtkách jednotlivých militantních skupin válčících proti sobě zbraněmi z bohatých dodávek ze Západu. V nastalém bezvládí a zmatku rozhodně není nastolována demokracie a navíc je obrovské množství zbraní prodáváno a dodáváno nekontrolovaně do rukou islámských extremních militantních organizací, Al-Kajdě, Talibanu , Hizballahu a ostatním.
 

Je jen otázkou času, kdy budou tyto zbraně použity proti silám, které dosud udržovaly sekulární princip v těchto státech, tedy proti  policii a armádě a k moci se dostanou militantní islamisté tak, jak mají v této oblasti dobře našlápnuto. Celou touto akcí se tvrdé jádro islámu posune až na samou hranici Evropy. Myslím, že důsledky tohoto na sebe nenechají dlouho čekat i v zde.

Pokud se týká výhodné těžby ropy v této oblasti, což byl sice zakrývaný, ale jinak hlavní důvod podpory povstalců některými západními politiky, tento cíl se v chaosu vzdálil a místo zvýšené a výhodné těžby tato, vzhledem k bezpečnostní(či spíše nebezpečnostní situaci) slábne a zaniká. I to přispívá k současným horentním cenám např. pohonných hmot a výrobků z ropy.

Jsem přesvědčen, že ona podpora a nadšení v řadách vyčuraných chamtivců na jedné a naivních hloupých idealistů na druhé straně rychle vyprchává. Myslím, že situace, kterou pánové Sarkozy, Berlusconi, Havel a další, tak nadšeně a bezstarostně vyvolaly, nám v Evropě ještě drsně zamotá hlavu.

Myslím, že je potřeba připomenout tehdejší střízlivý pohled na situaci, který tenkrát vyjádřil prezident Václav Klaus.

I oba protichůdně postoje jak exprezidenta Havla, tak prezidenta Klause je potřeba s odstupem času porovnávat a zamyslet se nad tím, čí přístup k tehdejším událostem byl reálný a správný.

Čtěte také:

Pomohli jsme zavraždit Kaddáfího a poneseme za to odpovědnost

Občan Havel proti rozumu a svobodě

Bunga Bunga války, humanitární bombardování a napoleonské komplexy

 

 

 

 

Klíčová slova: Václav Havel  | Sarkozy  | Kaddáfi  | NATO
9210 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneObrana hotovostiForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíříČerný scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Náhle však tito naivnější občané nevěřícně zírají, že na zbožštěném Západě, kam jsme si zvykli obdivně vzhlížet, se kácejí další sochy. Už neobstojí ani Kryštof Kolumbus či dokonce ani Winston Churchill...

euPortal.cz

Šílenství politické korektnosti a hnutí Black lives matter (BLM, Na černých životech záleží) vede k tomu, že si běloši poklekají před černochyPred bitkou pri Lepante v roku 1571 boli islamské sily pripravené ovládnuť svet a zabíjali bezpočet európskych kresťanov. Tisíce žien bolo odvlečených ako sexuálne otrokyne. Moslimské sily ničili a vypaľovali kostoly...

Eurabia.cz

Německý ministr vnitra Seehofer sedl ilegálům a převaděčům na lep„Pesticid proti bezuzdné imigraci“: Rozruch v Rakousku

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na LanduUSA: ,,Jste bílí, jste vini. Opakujte si to.” Pokyny pro pracovníky ze školení
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění