Nevím jak vy, ale já jsem ono dílko viděl, dokonce jsem shlédnul i jiná Havlova sdělení světu.

A přiznám se, že jsem si zapamatoval některá slůvka i kostru  ... třeba, ..." nebuďte smutnej, dejte si pivo ....   nebo   ... neirituji vás? .... Dokonce i kostra mi byla pochopitelná - V Plzeňském pivovaru, přikuluje jakýsi intelektuál, jenž je v rámci trestu odnětí svobody, vyjma svého učení se anglických slovíček, povolán i k práci manuální, který ví co je slovo iritovat a z toho pramení jeho intelektuální náboj. Vede tady dialog s člověkem, obyčejným pivařem, který vše co umí je chlastat pivo a povídat si jak v hospodě. Pochopil jsem, že by se takové dílko dalo nazvati fraškou.


I filmové zpracování onoho Odcházení od téhož autora jsem viděl. Nedokážu jej však zařadit nikam, protože podle mne je to zase jen jakási fatasmagoristická snůška vizí, vzpomínek, reálií ale i věcí blízkých pouze fikci, to vše zabaleno do absurdit a rádoby moudrých sdělení divákům. Ale jak říkám, jsem naprostý ignorant k umění druhu, který je pro mne nepochopitelným. Právě tak jako nepovažuji za umění to, když někdo spálí někde ve velkých autogarážích noviny, v popelu se nahý vyválí a obtiskne se na velký papír - to prostě nějak dodnes nechápu. No a právě takové razítko pro mně znamená i dílko Odcházení, dílko autora jehož jméno má vévodit Pražskému letišti.


Viděl jsem rozhovor s herci, kteří v onom kuse hráli. Sami potvrzovali, že nemohli měnit byť jen jedno slůvko v textu autora, na což autor úzkostlivě dohlížel. A z jejich vyjádření o tom jak je ono dílo vyjímečné, bylo vidět i slyšet hodně pokrytectví, ale znáte herce.

Ale jak říkám, dostal jsem kulturní facku, jak nerozumím něčemu tak "úžasnému" - myslím si, že to fackování ze všech stran už zažíváme nějaký ten čas, a to nejen v kultúře. Tak se těším, až přijde někdo skutečně halasný a sdělí tu skutečnou pravdu, jako to dítě v oné pohádce o Králi a jeho nových šatech, a zakřičí: 

.. Proboha vzpamatujte se vždyť on je nahý! ... oni už mnozí i křičí, jenže my je nechceme slyšet -bohužel!

Čtěte také:

Jak jsem přispěl Václavu Havlovi

Václav Havel Svatým Václavem nebude, i kdyby jejich sochy vyměnili

Jandák: Pravdoláskařské Lidovky aneb Völkischer Beobachter zaplakaly dojetím nad Havlovým Odcházením