Tento příběh je popsán v čísle 5 Regionálního Týdeníku Budějovicko. Pan Bihari si za II. světové války užil svoje, nejdřív pobyl v Terezíně, pak v Osvětimi. Přežil, a po válce více než čtyřicet let poctivě pracoval u zedníků, nikomu neublížil, nikdy nic nedlužil. Je po mozkové mrtvici, ochrnutý na obě nohy a má průkazku Zvlášť tělesně postiženého (ZTP) s doprovodem. Zřejmě jednou při vyšetření v českobudějovické nemocnici nějakým nedopatřením nezaplatil třicetikorunový poplatek. Hájí se tím, že mu pracovníci v nemocnici říkali, že jako invalida jej hradit nemusí.

Jenomže z nezaplacených třiceti korun se stal více než dvacetitisícový dluh-náhrada za exekutora a honorář pro advokáta. Soudní exekutor Stanislav Pazderka z Písku mu proto obstavil vkladní knížku s 32 tisíci korunami, které dostal jako odškodnění za utrpení v koncentráku od Česko-německého fondu budoucnosti.

To už není spravedlivé vymáhání dluhu od dlužníka, to je hyenismus nejvyššího stupně! Slušný bezúhonný člověk, oběť nacistické perzekuce, má takto trpět kvůli pár korunám! To přece není normální! Dotyčný exekutor Pazderka by měl být tvrdě potrestán za svoji bezcitnost. Jeho výmluvy, že jednal v souladu se zákonem, neobstojí. On se provinil proti obecně dobrým mravům, které jsou víc než byrokratické uplatňování práva. A koneckonců v jiných kauzách tuhle přirozenou zásadu připustil i Ústavní soud. Lidé jako pan Pazderka by si měli užít pohovor s Mengelem, třeba by jim to prospělo.

Zneužívání exekucí už musí stát učinit přítrž. Řešením je omezení odměn exekutorů a vymahačským firmám a naši zákonodárci musí přijmout takový zákon, který by zamezil takovým šílenostem, aby se kvůli pár korunám vymáhaly od horentní sumy. Především by dlužníci měli být nejdřív upozorněni na svůj dluh a teprve později by mohlo být přistoupeno k větším sankcím.

Dále bude nutné vytvoření instituce s nezávislých osobností, která by trestala pochybení exekutorů. V současné době jsou totiž vedena kárná řízení s třetinou českých exekutorů, ale nikdo z nich dosud nebyl zbaven exekutorského úřadu. Bylo by také záhodno, aby v případě neoprávněné exekuce musel exekutor zaplatit citelnou pokutu.

Mám rovněž jednu radu pro lidi, ke kterým přijde exekutor. Pokud máte diktafon, tak si je nejlépe skrytě nahrávejte (jinak by Vám diktafon mohli zabavit). Stává se totiž, že někteří exekutoři se při exekucích chovají hrubě a arogantně, tak ať jsou důkazy. Není pak vůbec špatné předat takové nahrávky médiím, ta je ráda zveřejní.

Na druhé straně, není možné trpět, aby dlužníci neplatili své dluhy, a vysmívali se věřitelům. Uznávám, jsou případy, kdy to bez exekutorů nejde, ale prosím vás, používejme zdravý selský rozum. Bezduché uplatňování předpisů je znakem debility.

Čtěte také: 

Exekuce: Když obyčejný člověk nezaplatí 150 Kč, přijde o dům. Kvůli Praze se hned mění zákon

Plukovník RAF: Nacisté i komunisté udělali z Čech jeden velký koncentrák

 

Popírači holocaustu, stejně jako komunisté, nemají právo na existenci