Aby bylo jasno, nehájím Julii Tymošenkovou a Michaila Chodorkovského. To rozhodně nejsou žádná neviňátka! Potíž je v tom, že ti co tak velebí rozsudky mnohaletých vězení nad oběma, bohorovně přehlížejí zločiny jejich věznitelů.

Současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je prachsprostým zločincem, který byl dříve odsouzen a vězněn za znásilnění a ublížení na zdraví, čili za kriminální delikty. Jeho zdejším stoupencům tedy násilí nevadí. Inu svůj k svému. Jenom lidé silně omezení nevidí, že to, za co byla Tymošenková odsouzena, beztrestně prochází oligarchům z ukrajinského východu, kteří ovšem podporují Janukovyče a tak vraždí, neplatí daně, kradou, uplácejí atd. Korupce je na Ukrajině daleko větší než u nás, ale když na sobě máte ty správné modré barvy strany regionů, pak můžete vše. Janukovyč ve skutečnosti nebojuje se zločinností, ta mu u jeho soukmenovců nevadí, ale likviduje své politické oponenty. Nutno ještě dodat, že v USA by kandidát na prezidenta, na kterého by se provalila kriminální minulost, okamžitě skončil s kampaní.

A to samé platí i Chodorkovském. Do svatozáře má daleko a je jasné, že kdo chtěl v Rusku v devadesátých letech rozjet podnikání ve velkém, musel mít hodně ostré lokty. Potíž je zase v tom, že to odnesl pouze člověk, který podporoval v předvolební kampani opozici, ale miliardářům, kteří stáli za Putinem, prošla bez trestu stejná nebo i daleko horší zvěrstva. O tom, že proces s Chodorkovským byl fraškou, svědčí tento pádný důkaz. Když jeho obhájci upozornili na fakt, že stejné praktiky, tedy vyvádění majetku ze společnosti Jukos za něž byl obžalován jejich klient, prováděla i konkurenční společnost Gazprom, soud to jednoduše ignoroval. Kdyby byli soudci opravdu objektivní, tak musel být v tomto bodě Chodorkovskij obžaloby zproštěn nebo by musel být žalován i Gazprom. Nic z toho se nestalo! Ale chápu, že komunistům, vraždy, zlodějny, korupce a podobná svinstva ve skutečnosti nevadí.

Každý normální člověk, který pozná Rusko, Ukrajinu apod., zkrátka divoký východ, kde platí zákony silnějšího, je zapřísáhlým nepřítelem rusofilství, tak jako Karel Havlíček Borovský, který jel do Ruska jako nadšený slavjanofil a po návratu sebekriticky prohlásil, že pod Habsburky je nám přece jenom lépe než kdyby nám vládli Romanovci. Tomáš Baťa pro změnu varoval před četbou knih ruských autorů, které podle jeho názorů podporují v lidech odevzdanost a nevedou k vlastní iniciativě a vůli změnit vlastní život.

Rusko je země, která nepatří do vyspělejšího evropského kulturního a civilizačního okruhu, a tak je dobré si od něj držet odstup. Neříkám, že ho máme úplně ignorovat, naopak výhodné obchodní vztahy jsou vítány, ale nekritické podbízení se Kremlu je hloupé a vražedné zároveň.

Čtěte také:

Poprask, humbuk a šaškárna kolem Tymošenkové. A co Šlégrová?

Rusko vymírá - a lže

Kdo ztratil Rusko?