Pro některé lidi neřekl ve svém projevu nic nového. Že si za současnou situaci můžeme v podstatě sami mimo jiné tím, jak sedáme na lep politikům ve volebních kampaních? Že jsme sami strůjci svého osoudu? Jistě, vždyť to tak je. Že Evropská unie nesplnila naše očekávání? Pro někoho nesplnila, jiní je do ní ani nevkládali. Dost lidí navíc vůbec netuší, o čem je řeč, přestože slova z roku 1952 jednoho z otců evropské integrace, Jeana Monneta, mluví za vše: „Lidé Evropy musí být vedeni k superstátu, aniž by tušili, co se s nimi děje.“ Ano, Česká republika je zatím ušetřena průvodních znaků a důsledků podpory přistěhovalectví v EU, ovšem při dalším prohlubování společných politik je jen otázkou času, kdy to dorazí i k nám. Přistěhovalci nejenže nevyřešili svou prací problém stárnutí naší populace, jak si přáli sociální inřenýři, ale stali se z nich naopak příjemci z už tak slabých sociálních systémů - a navíc na starém kontinentu místo své integrace prosazují hodnotové žebříčky, které jsou v antagonistickém postavení vůči těm našim. Je také pravdou, že na zadlužování státu se podílejí různé nátlakové skupiny, které by rády posílily přerozdělování. Podporou jedněch z peněz druhých by chtěly zajistit rádoby spravedlivější svět pro všechny. Pro někoho zkrátka neřekl prezident Klaus ve svém projevu nic nového (já osobně bych viděl v současné době prostor pro projev daleko tvrdší), avšak zbrusu nové na tom bylo, že to vůbec někdo z politiků už konečně řekl. 

Znám Václava Klause z míst, kde při diskusích není svázán funkcí prezidenta. Z tohoto pohledu tak trochu lituji, že dnes není v roli premiéra, protože by měl fakticky daleko větší vliv na to, co se u nás i v Evropě děje. S ohledem na znalost jeho slov a myšlenek mimo oficiální půdu Pražského hradu si mohu dovolit napsat, že v mnoha ohledech je dnes tvrdší, než byli Reagan nebo Thatcherová – a že by to současný stav České republiky i Evropské unie potřeboval jako prase drbání. (pozn.: Americký miliardář a velmi konzervativní komentátor světového politického dění Steve Forbes řekl před časem pro ČT na adresu Klause tato slova: „Klaus bude hrát obrovskou roli jak v České republice, tak o to víc v přeměně Evropy.“)

Ze znalosti dosavadních možných kandidátů na dalšího prezidenta tvrdím, že tak tvrdý politik, hájící národní zájmy a zájmy České republiky, mezi nimi není. Paradoxně se tak Václavu Klausovi po ukončení jeho mandátu rozvážou svázané ruce a občas také, bohužel i v jeho případě, přelepená ústa korektní páskou. A to je okamžik, na který se v souvislosti s jeho odchodem z Hradu těším. Současná, v projevu šedá a vůči EU opatrná, politická garnitura, která se bojí říkat věci bez korektního obalu a mašle, potřebuje na druhé straně domácího hřiště tvrdého protihráče. Jeho obrovskou výhodou pak bude skutečnost, že jako bývalého prezidenta si ho média nedovolí obcházet, mazat, nezvat, krátit a korigovat, což téměř programově dělají v současné době, jakkoli máme i dnes pár politiků, kteří říkají a prosazují ve své podstatě totéž.

Jsem rád, že ve svém Novoročním projevu konečně řekl výše uvedené, nicméně daleko víc se těším na jeho projevy postojů a kroky v období po skončení mandátu. Myslíte si někdo, že Václav Klaus skončí a Vy si oddechnete? Mýlíte se. Bude ještě tvrdší, než jste ho kdy mohli poznat. A já Vám to, ale zdaleka nejen Vám, protože má naštěstí dost zastánců, do dalších let ze srdce přeju... ;-)

Čtěte také:

Prezident Klaus svým projevem vytřel zrak nejenom Klausobijcům, ale také Havlobijcům