Naučme se říkat NE

Autor: Jan Kotlín | Publikováno: 14.12.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Ekonomie

Jedním ze závěrečných bodů pátečního eurosummitu bylo téma nejožehavější a pravděpodobně nejsledovanější. Velká půjčka. Půjčka státům, které si svým špatným hospodařením v dlouhodobém horizontu již nadále nedokáží krýt své vlastní závazky. Z koláče 200 miliard eur připadá ne zrovna malý díl 89 miliard korun na Českou republiku. Půjčíme? Měli bychom se naučit říkat rezolutní NE.

Propast nedůvěry v Evropskou unii se nám dále prohlubuje. Nelze se divit. Demokracie, tedy vláda lidu, se pomalu, ale jistě ztrácí v mlze a místo toho, aby se v době krize (která se přímo dotýká nás všech) rozhodovací pravomoci navracely blíže k nám, občanům, případně lokálním vládám, jsme svědky přesně opačného efektu. Vláda nevolených, ale vyvolených ukazuje svoji sílu téměř v přímém přenosu. Sledujeme novodobou Radu vzájemné hospodářské pomoci oblečenou do „zápaďáckého“ stylu, stále však stejně průhlednou a nefungující, jako její tehdejší vzor.

 

Premiér Petr Nečas v úterním vydání Lidových novin uvedl, že neposkytnutí půjčky by pro Českou republiku mohlo znamenat pád do izolace. Opět se tedy dostáváme do situace, kdy jsou slova používána proti nám, občanům, ve snaze postrašit, prosadit a zároveň obhájit fakt, že jsme se stali bečící ovcí v mainstreamovém stádu Evropské unie, která se pod taktovkou vlády snaží příliš nedráždit a raději mlčky plnit veškerá nesmyslná rozhodnutí (a tím vytloukání dluhu dluhem rozhodně je), která se na nás nejen z Bruselu sypou. Bát se nějaké formy izolace je dle mého názoru naprosto zbytečné.

 

Řiďme se zdravým selským rozumem, půjčku odmítněme poskytnout, a pokud bude její poskytnutí MMF nezbytně nutné, pak vyžadujme nejprve záruky, že bude včas a řádně zaplacena. Vyžadujme, aby došlo k zásadním změnám v hospodaření nejen postižených států, ale i celé Evropské unie, aby došlo k radikálnímu seškrtání provozních nákladů Evropského parlamentu. Protože pokud máme šetřit a snižovat svoji spotřebu, pak všichni. Žádný dvojí metr.

 

V situacích, jako je současná krize systému fungování Evropské unie, bychom neměli slepě věřit ve schopnosti lídrů Evropského parlamentu. Měli bychom si uvědomit, že nazrál čas, kdy neotřelá řešení, rázná rozhodnutí a lokální patriotismus na úkor slepého důvěřování v evropskou integraci může být tou správnou cestou. Ošetřovat jablko je zbytečné, pojďme zabít červa.

 

Čtěte také:

 

 

Klíčová slova: Evropská unie  | socialismus  | Petr Nečas
6393 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění