Diplomová práce (lidově nazývaná též diplomka) je rozsáhlejší odborná studie, jejíž úspěšné vypracování a obhájení je pro studenta vysoké školy jednou z podmínek pro získání akademického titulu. Obhajoba diplomové práce je totiž součástí státní závěrečné zkoušky. Účelem diplomové práce je prokázat, že student je schopen samostatně tvůrčím způsobem zpracovat odborné téma. Obvykle je vypracována písemně, ale na některých typech škol může mít i jinou formu. Použití části, případně i celého cizího díla je možné  legálně, avšak musí být dodržena závazná pravidla včetně bibliografických citací.

Prosím každého kdo diplomku dělal ( a to i pány novináře kteří rozsévají svá moudra jak je ten či onen politik blbej), aby si šáhl na srdíčko a vzpomněl si na způsob jakým tento spisek tvořil. A kdo je bez viny ať hodí kamenem.

Někde jsem kdysi zaznamenal informaci, že dobrá diplomka obsahuje pouze 10 - 15% nových informací, které diplomant vydoloval právě pospojováním již objeveného. Nemluvě o faktu, že každý diplomant měl svého vedoucího práce a oponenty. Tak pokud nablábolí nějaký nesmysl, není to spíš problém těchto osob než studenta samého?

Pár z těch kritizovaných co se dostali na paškál znám osobně a vím že to nejsou žádní blbci, jak se z nich snaží "investikravinní" novináři udělat. A pak taky vážení kritizující, takový politik neleží celý den na sofa. Přál bych každému kritikovi prožít týden v kůži politika. Z vlastní zkušenosti vím, že někdy není čas se ani vy....at. A k tomu přednášky, konzultace, zápočty a já nevím co ještě.

Chtěl bych vidět práce těch chytráků co se navážejí. Vsadím se, že to budou tytéž výcucy cizích mouder, plagiáty stejné jako u těch, které kritizují. Schválně jsem našel svoji diplomku z roku 1989 (také jsem studoval dálkově při zaměstnání). Ačkoliv ve své době jsem na ni byl hrdý, i hodnocení bylo skvělé, musel jsem se nad ní pousmát. Koho dneska zajímají tehdy objevné "Brigádní formy práce a odměňování"! Tehdy dílo podle něhož dokonce najela na realisaci jedna fabrika, dnes hotová pitomina.

Tak mi řekněte, jaký vliv má kvalita jakéhosi blábolu jehož cílem je naučit studenta práci s literaturou na kvalitu jeho práce primátora, hejtmana či poslance. Za daleko zásadnější považuji znalost cizích jazyků, znalost problematiky o níž rozhodují, míra nasazení při řešení konkretních úkolů. Pár víceméně opsaných stránek nehraje žádnou roli.

A těm, co plácají do toho hovínka diplomových prací a vyluzují tak mediální smrad vzkazuji: Vytáhněte si laskavě tu svoji slátaninu a sebekriticky si ji přečtěte. A pak hažte kamenem.

Protože kritizovat něčí diplomku je v tom marasmu okolo nás úplně k lejnu. Když už chcete toho či onoho politika dostat, podívejte se na výsledky jeho práce. Nikoli však diplomové.

Čtěte také: