Konec pražské koalice je výzvou pro celou ODS - vzpamatuje se?

Autor: Jan Koucký | Publikováno: 23.11.2011 | Rubrika: Politika
ODS

Loňské komunální volby v Praze byly jasnou porážkou Petra Nečase a Bohuslava Sobotky. Můžeme si o každém z nich myslet cokoliv, ale jedno jim upřít nelze, oba si nepřáli vznik velké koalice ODS-ČSSD na pražském magistrátu. Pražské organizace jednotlivých stran nedbaly přání vedení stran a odsouhlasily vznik koalice, kterou Pražané nikdy nezkousli. Pražská ODS potvrdila, že více než o očištění vlastní pověsti jí jde o funkce a vliv.

Kdysi se říkalo, že v Praze vyhraje i tenisová raketa Václava Klause. Loňské parlamentní a komunální volby jasně ukázaly, že ODS Prahu ztratila. Na jaře Prahu okouzlil kníže a na podzim bývalý guvernér ČNB. Krize ODS však není pouze pražskou záležitostí. ODS jako celek upadá.

 

Po odchodu Václava Klause z čela ODS se množily spekulace, že strana nepřežije odchod svého zakladatele a ideového tvůrce. S odstupem takřka 10 let lze tomuto tvrzení dát za pravdu.

 

Po volbách v roce 2002 sestavil Vladimír Špidla koaliční vládu (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU). V letech 2002 – 2006 jsme zažili tři změny na postu předsedy vlády (Špidla, Gross a Paroubek). ČSSD byla v naprostém rozkladu. Být v této době v opozici bylo naprosto jednoduché. ODS pod Topolánkovým vedením s přehledem vyhrávala každé volby. S příchodem Jiřího Paroubka však přišel zvrat. Paroubek dokázal sjednotit rozhádanou stranu a rok před parlamentními volbami (2006) vytáhl do boje za dalším volebním vítězstvím. ODS usnula na vavřínech vítězství a po probuzení zjistila, že Paroubkova ČSSD opět nabírá dech. Následující volby sice ODS vyhrála, ale ČSSD ji velmi citelně dýchala na záda. Výsledkem bylo rozdělení křesel v poměru 100 pro levici a 100 pro pravici a střed.

 

Kdyby Topolánek udržel na uzdě svou touhu po premiérském křesle a trval na předčasných volbách, které by následovaly po změně volebního systému na většinový, stanul by v čele vlády, která by vydržela celé funkční období. Místo toho se snažil sestavit velkou koalici a následně za pomoci dvou přeběhlíků sestavil vládu ODS, KDU-ČSL a SZ. Tato vláda byla od samého začátku odsouzena k pádu. ODS začala ztrácet preference a programově upadat. Topolánek ztratil reformní náboj a naprosto se odklonil od programu. Z ODS se postupem času stala středová strana ochucená o řadu skandálů, kde figuroval i samotný Mirek Topolánek. O Topolánkově chování se rozepisovat nechci, protože hodlám zůstat u spisovné češtiny.

 

Za největší problém ODS lze považovat odklon od programu. Mirek Topolánek se chtěl od Václava Klause odlišit tak silně, až z ODS udělal sociální demokracii light. Na českém politickém rybníku tak zcela vyhynula konzervativní pravice. Pokud by se dnes konaly parlamentní volby, nemá pravicový volič koho volit. ODS i TOP 09 se sice za pravicové strany označují, ale za leckteré jejich skutky by se nemuseli stydět ani socialisté.

 

Pražská ODS udělala krok správným směrem, když ukončila spolupráci s programově odlišným partnerem. Logickým krokem by bylo vytvoření koalice s TOP 09. Nejsem si však jist, že pražská ODS myslí svou očistu zcela vážně. Očista bez padání hlav není očistou ale komedií pro publikum. ODS (a nejen ta pražská) by si měla uvědomit, že na další díl komediálního seriálu už diváci nejsou zvědaví a je jen otázkou času, kdy i ten poslední přepne na jiný program. Realita je bohužel taková, že v tuto chvíli není kam přepnout. Je zde tedy vážné riziko, že na dlouhá léta poběží levicový seriál „Zdroje jsou“.

 

Pokud chce být Občanská demokratická strana i nadále hlavní politickou silou v této zemi, je nutné provést: razantní očistu, návrat k pravicové politice a generační výměnu na všech úrovních.

 

Čtěte také:

 

 

Klíčová slova: politika  | ODS  | Bohuslav Sobotka  | TOP09  | Petr Nečas
5194 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění