Dneska brouzdám po netu, co je nového, a ejhle, tento úvod se mi nějak zasekl v oku. Tak čtu článek, pokud to není novinářská mystifikace, jsou to fakt perly. Stojí za přečtení. Ale vraťme se k úvodu. Navozuje dojem, že  chudáky Romy někdo okrádá, nejspíše stát či jeho instituce a proto si musejí vybudovat  vlastní ? co? republiku ? se zastoupením v Bruselu? Ne  že bych byl přesvědčen o rozumném postupu státu a jeho agentur. Myslím si dokonce , že je naprosto neefektivní a kontraproduktivní a že stojí mnoho peněz státu i EU. Jeví se jasné, že se po cestě k potřebným nějak vytratí dost peněz do různých "odklonění". Ale bože, kolik peněz už bylo v této kapitole nasypáno téměř komukoliv a s jakým mizerným či spíše negativním efektem? Fakt nechápu a nevím, jak si může někdo říkat o stále další a další.

Co ale vím naprosto jistě je to, že naléváním  dalších peněz se bude situace jen zhoršovat. Jistě, nějaké peníze to chce, ale už stará lidská moudrost praví, že je lépe naučit lidi chytat ryby, než je jim dávat. Že je lepší naučit  je pěstovat obilí a péct chléb, než  ho dodávat. Konec konců tuto chybu nedělá jenom česká vláda  našim spoluobčanům, ale také EU, UNESCO, UN, USA a další třeba v Africe. Tam už to některé organizace začínají chápat, jakou devastaci způsobila léta  štědrých darů za nic. Česká vláda jak se zdána to ještě nepřišla.

Proto  Romům vzkazuji. Žádné další peníze státu a EU Vám nepomůžou. Už to vidí i slepý a vnímá hluchý. Koneckonců, moudřejší z Vás volají o práci.  Věřte mi, práce je dost, stačí přestat brečet , stačí si přestat stěžovat na diskriminaci a začít. Jako zaměstnanci, pokud vás někdo vezme, nebo ve státních službách, nebo  můžete podnikat. Nikdo Vám nebrání. Podobně jako třeba Ukrajincům na našich stavbách a v pomocných činnostech. Almužna je vám na nic. Říkáte to i sami.     "Nepotřebujeme almužnu, chceme práci," zdůraznil Tancoš. Zazněla však i kritika do vlastních řad. "Stěžujeme si, ale sami nic neděláme. Věčnými stížnostmi ještě nikdo nic nedokázal," poznamenal Ján Bůžík z Jiřetína pod Jedlovou. Snad jen pro pana Tancoše. Práci vám nikdo nedá. Musíte si ji najít , chopit se ji a udržet si ji. Pak není problém ani barva pleti, ani etnická příslušnost, ani mizerné vzdělání, ani neúplná znalost jazyka, jak vidím u Ukrajinců.

Asi ještě zbytečný vzkaz vládě. Vím, máte svoje experty, agentury a multikulturní  postupy. Ale přece jen.  Zredukujte zásadně peníze „do Romů“, jednak si toho viditelně neváží , ale hlavně, nepomáhá to zjevně ani jim, ani většinové populaci. Ten pokřik pseudohumanistů a flákačů ustojíte, protože vám bude tleskat většina národa. Těch i oněch.

PS:  Dnešní TV Nova  zprávy to vybarvily. "Chceme vlastní území, vlastní samostatný stát....." Myslím, že je to rozumný požadavek z jejich strany, jaksi v duchu doby a přispívající k jejich všeobecné oblibě.  Já bych jim  to snad i dopřál (pokud by se mne někdo ptal), když o to tolik stojíl. Se samostatnou ekonomikou. Možná by taky bylo dobré dohledat všechny vynikající texty z této akce. Tak třeba naši žurnalisté....

Čtěte také: