Nicméně naši novodobí cenzoři jsou nedůslední. Jinak by totiž zjistili, že zakukleným rasistou nebyl nikdo jiný, než Karel Jaromír Erben, o kterém se děti učí jako o významném českém básníkovi. Ovšem podívejme se pozorně na básnickou sbírku Kytici a konkrétně na báseň Polednice. A je to tady přátelé, hned v první sloce!

U lavice dítě stálo,

z plna hrdla křičelo.

Bodejž jsi jen trochu málo,

ty cikáně, mlčelo!

Ano, slovutný Erben nesnášel své spoluobčany tmavší pleti a pohrdlivým výrazem cikáně, častuje zlobící dítě. To je skandál, a přitom se o básnické sbírce Kytice učí školní děti jako o jednom z nejvýznamnějších děl české literatury. To musí přestat. Radikálním a zásadním řešením by bylo vyloučit Erbena z české literatury. Ale jako humanisté vezmeme Karla Jaromíra na milost, ovšem Polednice musí zmizet z české literatury, protože nic naplat, ten rasový motiv tam je.

Tak a teď dost legrace. Já bych fakt nerad, aby naši zemi zachvátila vlna masivního blbství, protože jinak to nazvat nelze. To bychom za chvíli mohli zakázat pomalu celou českou literaturu, protože každý má proti něčemu výhrady. Katolíci by mohli přijít s tím, že ve školách přestaneme učit Aloise Jiráska, páč v knize Temno hrubým způsobem znevažuje katolickou církev.

Proboha volám tě zdravý rozume, neopouštěj a nás a nedej zahynouti nám ni budoucím. Inkriminovaná povídka jenom popisuje skutečnost, tak jak to bylo a jak to i je. I mně babička jako malému klukovi říkala: „Jendo. s ním si nesmíš hrát, to je cikán!“ Já jsem to sice tenkrát moc nechápal, ale taková je pravda. Nepomůžeme ničemu, když budeme cenzurovat povídky, ve kterých s nepíše o Romech jenom v tom dobrém. Lidi totiž vědí svoje.

Čtěte také:

Dobrá zpráva - Romové mají strach!