USA: Realitní bublina hrozí prasknutím! Děsí i hvězdy Playboye

Autor: Dominika Krejčí | Publikováno: 7.8.2005 | Rubrika: Ekonomika
Playboy

Jamie Westenhiserová, květnová playmate časopisu Playboy, říká, že její „svlékací období“ je nejspíše u konce. Poté, co ve Fort Lauderdale na Floridě, v místě jejího sídla, stouply ceny bytů jen za posledních pět let o 105 procent, tvrdí třiadvacetiletá kráska ve stejném magazínu, že se nejspíše vrhne na kariéru v oblasti realit.

Ceny bydlení jsou momentálně v USA na nejméně přívětivé úrovni během posledních více než pěti let. Alespoň to vyplývá z indexu Národní asociace obchodníků s nemovitostmi, který je sestavován od května 2000 a jenž poměřuje střední hodnotu cen bydlení vůči příjmům obyvatel.

Greenspanovy ukolébavky

Alan Greenspan, šéf Fedu, americké centrální banky, žádnou bublinu nevidí. V minulém měsíci uvedl, že „na některých lokálních trzích můžeme zaznamenat náznaky jistého zpěnění, jež však nestojí příliš za řeč.“

„Stejně tak, jako Greenspan nyní odmítá realitní bublinu, odmítal před šesti lety existenci dot.comové bubliny,“ píše William Engdahl na serveru Gold-investor.com.

Globální bublina, nebo jen lokální pěna?

„Fed trhy chlácholí svým obvyklým způsobem,“ říká Mark Gilbert, analytik agentury Bloomberg News. „Existuje však nesčetná historická evidence z celého světa, že bubliny na trhu s byty jen tak nezmizí a že spíše velmi halasně splasknou,“ dodává.

Bublina na Albionu

Svoji realitní bublinu si před lety prožila například Velká Británie. Průměrné ceny pozemků se v Londýně v druhé polovině osmdesátých let téměř zdvojnásobily. Kdo do bydlení v britské metropoli investoval v polovině roku 1979, ten své jmění do roku 1989 skoro zčtyřnásobil. Podobný vývoj, leč, pravda, méně dramatický, zaznamenala celá země, jak vyplývá z dat Nationwide Building Society, třetího největšího britského poskytovatele hypoték. V roce 1979 stál průměrný dům 19 075 liber, o šest let později již 34 700 liber a v roce 1989 pak 62 000 liber. Bublina byla na světě.

Do konce roku 1992 ceny bytů v Londýně klesly o třetinu, z 97 667 v roce 1989 na 67 000 liber. V celé zemi pak ve stejném období bydlení zlevnilo o 24 procent. Bublina splaskla. Mnoho lidí tak dlužilo na hypotečních splátkách více, než kolik činila cena jejich bytu či domu. To však nebyla jediná nepříznivá souvislost.

Britská vláda, odpovědná za monetární politiku, zvýšila koncem osmdesátých let klíčové úrokové sazby ze 7,5 procenta v květnu 1988 na patnáct procent o sedmnáct měsíců později. Stěžejní příčinou byla právě hrozba inflace, daná růstem cen nemovitostí. Úroky zůstaly na vysoké úrovni kolem deseti procent až do roku 1992. Lidé začali přicházet o práci, neměli na splátky hypoték. Zatímco mezi léty 1986 a 1990 klesla nezaměstnanost v Británii o polovinu, na 5,2 procenta v dubnu 1990, do prosince 1992 - v období splasknutí bubliny - vystoupala zpět, až na 9,9 procenta.

Mark Gilbert připomíná, že k nafouknutí bubliny přispěl v Británii i kolaps akciových trhů v roce 1987. Na podzim tohoto roku ztratil index FTSE 100 za pouhých pět týdnů více než třetinu své hodnoty. Reality tak začaly budit dojem mnohem bezpečnějšího investování než akcie.

„Paralely se situací v dnešních USA jsou patrné,“ říká Gilbert. „Index Nasdaq Composite sestoupil na polovinu své úrovně z roku 2000, lidé akciím věří méně také kvůli skandálům firem jako Enron či WorldCom,“ doplňuje.

USA: Pouze „virtuální“ oživení?

Navíc, podle některých expertů v poslední době prožívají USA pouze „virtuální oživení“, dané předchozím obdobím rekordně nízkých úrokových sazeb, na takové úrovni nepoznaných za více než 40 let.

„Ekonomické oživení je falešné, je živeno zadlužováním spotřebitelů, kteří jsou vábeni mizivými úroky, jež nastavil Fed,“ tvrdí William Engdahl. Právě v oblasti bydlení mají nízké úroky značný efekt. Když rodina koupí dům, často potřebuje také nábytek, musí najmout instalatéry či elektrikáře - a kola ekonomiky se roztáčí.

„V byznysu se pohybuji 35 let a nikdy jsem nezažil takovou mánii, jako nyní,“ říká Lee Adler, floridský realitní makléř.

„V letech 1955 až 1995 rostly ceny bydlení s inflací, to znamená reálným tempem nula procent,“ uvedl David Rosenberg, analytik banky Merill Lynch v časopise Barron’s. „Od roku 1996 ale vzrostly ceny bytů o 45 procent reálně,“ podtrhuje a dodává: „Výsledek? Realitní bublina se přifoukla o 5 triliónů dolarů.“

Politika levných peněz – klíčový důvod Bushova znovuzvolení

Aby toho nebylo málo, někteří experti upozorňují na špatnou funkci kvaziprivátních subjektů, zkráceně pojmenovaných Freddie Mac a Fannie Mae, jež mají v USA usnadňovat přístup k bydlení.

„Tyhle firmy fungují tak, že odkoupí hypoteční listinu a přemění ji v dluhopis, který prodávají zpětně na trhu,“ vysvětluje makléřka Dana Blankenhornová. „V posledních letech, v touze generovat více obligací, vydělat více peněz, se stále větší množství i tzv. špatných úvěrů přeměňuje plynule ve vládní dluhopisy,“ varuje dále a dodává: „Realitní boom pomohl udržet naše hospodářství na nohou, možná byl i nejdůležitější příčinou Bushova znovuzvolení. Ale za jakou cenu?“

William Engdahl jde ještě dále: „Prezident Bush protáhl Greenspanovo období v čele Fedu až do roku 2006. Umím si představit, že mohl šéfa Fedu při té příležitosti, v první polovině roku 2004, požádat, aby alespoň do voleb zkusil udržet politiku levného dolaru.“

Ať tak, či onak, horečka na trhu s americkými nemovitostmi se nedá přehlédnout. Všímají si jí nejen hvězdy z Playboye, ale potvrzují ji zejména data.

Data hovoří pro bublinu

V prvním čtvrtletí letošního roku stouply ceny bydlení meziročně o 12,5 procenta poté, co v předchozím kvartále vylétly o 11,9 procenta, jak vyplývá z údajů Federální kanceláře pro dohled nad realitním trhem, které citovala agentura Bloomberg.

V posledních měsících rostou taktéž počty domů, určených k prodeji, jak uvádí studie serveru Foreclosure.com, již citovala MSNBC.com. V červnu zase banka Merill Lynch reportovala, že šest kalifornských trhů s nemovitostmi - zahrnujících též města jako San Diego, Los Angeles či San Francisco - se nachází v „oblasti nemovitostní bubliny“, a The Times zveřejnily zprávu společnosti Federal Deposit Insurance, dle níž mohou poklesy cen na klíčových realitních trzích ohrozit celou americkou ekonomiku.

„Předkládám pravidlo, potvrzené staletými zkušenostmi: spekulativní epizoda nikdy nekončí jen tichým kňouráním spráskaného psa, ale pořádnou ránou s ještě více ráznou ozvěnou,“ píše John Kenneth Galbraith, jeden z největších ekonomů dvacátého století, ve své knize „A Short History of Financial Euphoria“. Bude to platit i pro současný americký trh s realitami?

7394 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Studenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká LípaEvropský parlament včera narychlo přijal dva zákony, které se týkají slovenských prezidentských voleb. Slušní lidé budou potěšeniV ODS začal hon na čarodějnice. Příznivci umučeného Mistra VK ml. jsou hromadně upalováni na hranici. S poslankyní Majerovou Zahradníkovou bude zahájen monstrprocesAť se Petr Fiala omlouvá sám za sebe

euPortal.cz

Australan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícímVáclav Klaus mladší už nebude spojován s pokryteckou neomarxistickou skupinou, která mu špinila jméno. Pro ODS se otevírá daleko snadnější cesta k faktické integraci s TOP 09 a Piráty

Eurabia.cz

Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?Zažili jsme německý protektorát a měli bychom se bát protektorátu muslimského?

FreeGlobe.cz

Bílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)Každý druhý mladý Němec se bojí vyjádřit svoje politické názory. Tomu se říká svobodná společnost!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Česká média vždycky nenáviděla ODS, ta se teď sama porazila a zapřela. Prořízlá komentátorka Stonjeková nakládá po odstranění Klause juniora brutálně všemVeteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění