„Paroubku, jsi měkota! Technaři tě chytli do pasti!“

Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 4.8.2005 | Rubrika: Politika

Možná jste to také někdy zažili: usilovali jste o nějakou věc, bylo to vaše výsostné přání. Jenže v přímé úměře s tím, jak jste tlačili na pilu, byla ona věc nedostupnější. Když jste boj vzdali, sama vám spadla do klína.

Během léta Čechy pravidelně zaplavují mraky festivalů a koncertů, jež se netají svojí, alespoň částečnou, komerčností. Nemalé prostředky proto jejich pořadatelé – pod dohledem sponzorů – pumpují do marketinku a propagace, tlačí na pilu a některé z festivalů dokonce čas od času vyhlásí bankrot.

Existuje však výjimka potvrzující pravidlo až nevídaným způsobem – CzechTek. Festival, či chcete-li technoparty, jež si zakládá na své nekomerčnosti. Vstupné se zde neplatí, sponzoři neexistují. Ačkoliv (nebo právě proto, že?) její pořadatelé nevydají za reklamu ani korunu, má tato akce suverénně nejúdernější propagaci.

S výjimkou Miloše Zemana už do dění kolem CzechTeku zasáhly snad všechny důležité současné i bývalé persóny domácí politiky – od Václava Klause, přes Jiřího Paroubka po Václava Havla. Výraz „techno“ už teď nepoužívají jen teenageři, vtrhlo do intelektuálských kaváren, do politických salónků, a hlavně – do médií. Přepište učebnice marketinku!

„Technoparty“ boří marketinková pravidla, boří rovněž zdání o premiérově schopnosti vyřešit jakoukoliv zapeklitou situaci. Proč? Protože technoparty je tak neuchopitelnou záležitostí, že Paroubek, jenž pragmaticky sleduje zájmy středového voličstva s občasným mírným pošilháváním doleva, prostě nevěděl, na jakou stranu se vrhnout.

„Paroubek – to je měkota,“ slyšel by – od svého potenciálního voliče –, pakliže by k zásahu proti „technařům“ nedošlo. „Hrůza, on nechává mlátit ubohé děti,“ jakoby vykřikovala Paroubkova potenciální volička po shlédnutí televizní reportáže.

Mezi těmito hlasy český premiér v uplynulých dnech sjížděl svoji slalomovou dráhu. Nejdříve případný zásah popřel, pak k němu došlo. Paroubkovo lavírování nakonec spustilo lavinu: demonstrace před ministerstvem vnitra, Václav Havel coby zprostředkovatel v „mírových jednáních“, tvrdá kritika prezidenta Klause, opozice i médií. Premiérský slalom skončil v propasti.

Dnes už i předseda vlády tuší, že kauzu nevyřešil nejlépe a že se nárůst jeho preferencí nejlépe zastaví. Kupodivu právě „technaři“ mu ukázali, že i racionální hra na středové voliče jej může zahnat do úzkých. V podstatě Paroubka chytli do pasti, neb tentokráte si svoji akci smluvně zajistili a na několikadenní pobyt na louce měli – ať se nám to líbí, nebo ne – své právo. Paroubek, jenž společně s ministrem vnitra zavelel k zásahu, se však dovtípil, že jeho „středový volič s mírným náklonem do leva“ chce rázný zásah proti „zfetované mládeži“. Omyl! Přepište učebnice teorií středového voliče!

Paroubek nechtěl být měkota, jenže takhle je vnímán jako ne vždy rozhodný despota. Co je však horší – současný český premiér nakonec neváhal budovat svůj mediální image, dosud založený na ráznosti a rozhodnosti, na vměšování do práv jednotlivců, v horším případě na porušení jejich práv.

Zdá se, že premiér ve své snaze zalíbit se příliš tlačí na pilu.

5693 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

„Kojící člověk“ je nový genderově inkluzivní výraz místo "matka" v britských nemocnicíchZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněží

Eurabia.cz

Astra Zeneca: 29-letá Rakušanka po mrtviciTřetí nejsilnější strana Německa požaduje vystoupení z EU

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Papoušek.“ Stropnický sejmul Petříčka: Vztek. Hvězda Respektu puklaKotrba: Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění