„Paroubku, jsi měkota! Technaři tě chytli do pasti!“

Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 4.8.2005 | Rubrika: Politika

Možná jste to také někdy zažili: usilovali jste o nějakou věc, bylo to vaše výsostné přání. Jenže v přímé úměře s tím, jak jste tlačili na pilu, byla ona věc nedostupnější. Když jste boj vzdali, sama vám spadla do klína.

Během léta Čechy pravidelně zaplavují mraky festivalů a koncertů, jež se netají svojí, alespoň částečnou, komerčností. Nemalé prostředky proto jejich pořadatelé – pod dohledem sponzorů – pumpují do marketinku a propagace, tlačí na pilu a některé z festivalů dokonce čas od času vyhlásí bankrot.

Existuje však výjimka potvrzující pravidlo až nevídaným způsobem – CzechTek. Festival, či chcete-li technoparty, jež si zakládá na své nekomerčnosti. Vstupné se zde neplatí, sponzoři neexistují. Ačkoliv (nebo právě proto, že?) její pořadatelé nevydají za reklamu ani korunu, má tato akce suverénně nejúdernější propagaci.

S výjimkou Miloše Zemana už do dění kolem CzechTeku zasáhly snad všechny důležité současné i bývalé persóny domácí politiky – od Václava Klause, přes Jiřího Paroubka po Václava Havla. Výraz „techno“ už teď nepoužívají jen teenageři, vtrhlo do intelektuálských kaváren, do politických salónků, a hlavně – do médií. Přepište učebnice marketinku!

„Technoparty“ boří marketinková pravidla, boří rovněž zdání o premiérově schopnosti vyřešit jakoukoliv zapeklitou situaci. Proč? Protože technoparty je tak neuchopitelnou záležitostí, že Paroubek, jenž pragmaticky sleduje zájmy středového voličstva s občasným mírným pošilháváním doleva, prostě nevěděl, na jakou stranu se vrhnout.

„Paroubek – to je měkota,“ slyšel by – od svého potenciálního voliče –, pakliže by k zásahu proti „technařům“ nedošlo. „Hrůza, on nechává mlátit ubohé děti,“ jakoby vykřikovala Paroubkova potenciální volička po shlédnutí televizní reportáže.

Mezi těmito hlasy český premiér v uplynulých dnech sjížděl svoji slalomovou dráhu. Nejdříve případný zásah popřel, pak k němu došlo. Paroubkovo lavírování nakonec spustilo lavinu: demonstrace před ministerstvem vnitra, Václav Havel coby zprostředkovatel v „mírových jednáních“, tvrdá kritika prezidenta Klause, opozice i médií. Premiérský slalom skončil v propasti.

Dnes už i předseda vlády tuší, že kauzu nevyřešil nejlépe a že se nárůst jeho preferencí nejlépe zastaví. Kupodivu právě „technaři“ mu ukázali, že i racionální hra na středové voliče jej může zahnat do úzkých. V podstatě Paroubka chytli do pasti, neb tentokráte si svoji akci smluvně zajistili a na několikadenní pobyt na louce měli – ať se nám to líbí, nebo ne – své právo. Paroubek, jenž společně s ministrem vnitra zavelel k zásahu, se však dovtípil, že jeho „středový volič s mírným náklonem do leva“ chce rázný zásah proti „zfetované mládeži“. Omyl! Přepište učebnice teorií středového voliče!

Paroubek nechtěl být měkota, jenže takhle je vnímán jako ne vždy rozhodný despota. Co je však horší – současný český premiér nakonec neváhal budovat svůj mediální image, dosud založený na ráznosti a rozhodnosti, na vměšování do práv jednotlivců, v horším případě na porušení jejich práv.

Zdá se, že premiér ve své snaze zalíbit se příliš tlačí na pilu.

5136 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění