Už i v zemi největšího zastánce pomoci zadluženému Řecku dochází trpělivost nejen lidem, ale i politikům. Stále více hlasů mluví o tom, že je lepší nechat Řecko zbankrotovat než do něj lít další a další miliardy eur jako do nenasytné černé díry, která dokáže spolknout jakýkoli objem.

Přes vydatnou zahraniční pomoc, která ve schválených dvou balících dosáhla hodnoty 220 miliard eur (v přepočtu zhruba 5300000000000 korun, to je částka odpovídající téměř dvouletému HDP Česka), se Řecko stále více potápí a není schopno ani dodržet sliby a závazky pro další pomoc.

Nyní se s plnou obludností ukazuje, jak hluboce se Řekové zadlužili a na jak vysoké noze si žili.  Zemi navíc sužují protesty lidí, kteří si navykli na vysoký standard a nedokáží pochopit, že na vzniklé situaci mají lví podíl. Ono je krásné brát, když někdo dává a když nedává, tak si prebendy vystávkovat. Čas vystavil Řekům účet a ti místo toho, aby si sáhli hluboko do peněženky, hledají někoho, kdo za ně jejich hostinu zaplatí, popřípadě jim ještě zadotuje hostinu i zítra, pozítří, popozítří...

Evropská unie má strach. Bojí se pádu Řecka už jen proto, že každému bylo jedno, zda může Řecko dostát svým závazkům a své dluhy platit, a tak se vesele půjčovalo. Dnes už mají německé a francouzské banky v Řecku utopený majland.

Strach pramení také z toho, že EU ve svém neskonalém povinném optimismu vůbec nemyslela na možnost, že by se někdo mohl dostat do problémů, a tak nyní Řecko táhne s sebou ke dnu celou eurozónu. K tomu si ještě přičtěme "dokonale" nastavená pravidla, podle kterých nelze z eurozóny nikoho vyloučit, ba dokonce ani nemůže sám odejít.

Řešení je nasnadě, poměrně v krátké době lze dosáhnout změny pravidel a umožnit státům odchod z eurozóny, jenže ta krátká doba znamená v případě těžkopádné EU dobu okolo jednoho roku. Nejnověji přišla zpráva, že Řecko bude mít letos vyšší schodek, než k jakému se zavázalo, a to místo 7.6% odhadem 8.5% HDP.

Schodek má být vyšší i příští rok, a tak vůbec není jasné, zda vůbec zahraniční pomoc přijde. Další díl z balíku pomoci měl být schválen v těchto dnech, ale stále není k dispozici zpráva ECB, MMF a expertů Evropské komise. Jestli tedy bude další díl pomoci uvolněn, dojde k tomu až v polovině listopadu.

Řecko bije na poplach, že nebude mít na vyplácení mezd státních zaměstnanců a na důchody. Nedokážu si představit to peklo, které by se v Řecku rozpoutalo, kdyby tamní špičky oznámily bankrot a neschopnost vyplácení mezd a důchodů.

Problém Řecka je v tom, že donedávna bylo doslova sociálním rájem. Důchody téměř nejvyšší v celé EU, navíc čtyřicetiletý důchodce nebyl žádnou výjimkou, armáda státních zaměstnanců s definitivou, prakticky bez možnosti propuštění, silné odbory, které hned kvůli každé maličkosti stávkují a zapalují ulice... Není to jednoduché.

Když se podívám na přístup EU, vidím paniku, nesystematičnost, nelogičnost a ochranářství. Ba co víc, ve jménu paniky zvané Řecko se tlačí na státy, které nechtějí pomoci nezodpovědnému státu, protože samy mají málo a nemají na rozhazování nebo jednoduše nechtějí přijít o své peníze.

To je příklad Finska, které požaduje záruky za část úvěru poskytnutého Řecku, které bude muset Finsko vydat. Výsledek? Potrestání Finska tím, že za tyto záruky bude muset zaplatit, a to tím, že bude muset přispět do budoucího záchranného fondu ESM (má fungovat od roku 2013) a navíc dostane nižší zisk z půjček, které Fond poskytne.

Sousední Slovensko již loni odmítlo financovat pomoc Řecku. Slovensko musí stejně jako jiné státy šetřit a na pomoc Řecku by si muselo půjčit. Nyní je Slovensko v podobné pozici jako v loňském roce a i letos pomoc odmítá. Pokud Slovensko prosadí svou, pak druhá pomoc Řecku schválena nebude.

Jistě bude Slovensko pod velkým tlakem, bude mu vyhrožováno, spíláno, představitelé EU si budou na bratislavském hradě podávat dveře, ale proč by se měl jakýkoli stát zadlužovat jen proto, že jiný stát je po krk v septiku? Jistě, pád Řecka bude mít vliv na euro a tudíž i na Slovensko, ale v tomto okamžiku je nutno začít uvažovat pragmaticky.

Řecko už zbankrotovalo před rokem. Při životě ho drží jen přístroje napojené na evropský penězovod. Po celý rok se všechny zbývající státy propadají kvůli Řecku. Je na místě se ptát, zda radikální řez je výhodnější než nechat "rakovinu" dál bujet.

Domnívám se, že radikální řez je pro všechny daleko méně bolestivější než dlouhodobé utrpení. Chtělo by to rychlé a ostré řešení. Okamžitý přechod Řecka na drachmu. Všechny řecké vklady převést na drachmu, na týden uzavřít řecké hranice a provést "měnu". Tak, jak se událo u nás v padesátých letech.

Samozřejmě, euro se propadne, o tom není žádných pochyb. Přesto ale svět uvidí, že kámen byl odstřižen a euro se rychle vrátí na svou hodnotu. Řecko bude moci vůči euru devalvovat a začít od začátku. Evropské banky budou v Řecku tratit, ale to už je riziko podnikání.

Je lepší přijít o velkou sumu peněz než o ohromnou. A do té ohromné sumy peněz musíme počítat i současnou pomoc, protože Řecku již pomoci není. To si jen EU kupuje čas a doufá v zázrak, že se Řecko záhadně vzpamatuje.

Mimochodem o přístupu EU vypovídá mnohé i kurz sázkové kanceláře, který vypsala na to, že Slovensko skončí v eurozóně dřív než Řecko. Kurz je ve výši 2:4...