Mirek Topolánek: Dobré ráno, Ameriko!

Autor: Mirek Topolánek | Publikováno: 29.7.2005 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Pohled na Evropu zpoza Atlantiku je v mnohém poučný. Člověk si lépe uvědomí, jaké problémy mají starý a nový kontinent společné, a hlavně jejich skutečnou prioritu. Zatímco spory o projekt evropské ústavy se jeví jako malicherné, o to více vystupuje do popředí hrozba terorismu a naléhavá potřeba společného postupu v boji proti němu.

Velký státník se pozná podle toho, že ví, kdy se má postavit proti mezinárodnímu veřejnému mínění a učinit věc, kterou pokládá za správnou. I v relativním světě politiky závislé na střídání volebních cyklů se musí najít pevný bod, kolem kterého se vše může otáčet. Prezident Bush ho našel v mravních hodnotách, v síle odporovat zlu, bez kompromisů a taktických ohledů. My Evropané jsme poněkud cyničtější, staletí hledání rovnováhy sil v nás vypěstovala skepsi k rázným řešením, naučili jsme se vybírat mezi větším a menším zlem. To je zajisté dobrá průprava pro denní reálpolitiku. Avšak při střetu s protivníkem, jakého máme před sebou, je nutné černobílé vidění.

Od teroristických útoků na USA zeje mezi spojenci myšlenková propast. Tam, kde Američané nasadili armádu, vidí mnoho Evropanů práci spíše pro policii, diplomacii a vyjednávání. Přenesení útoků na evropský kontinent však tuto intelektuální debatu poněkud diskvalifikuje. Ale Spojené státy se k Evropě neobrátily zády. Naopak, Bushova administrativa v druhém volebním období zintenzivnila diplomatické úsilí. Návštěva Slovenska a nynější přijetí předsedů pravicových stran v Bílém domě je jasným dokladem, jaký význam přikládá americký prezident budování a posilování transatlantické vazby, která utrpěla odlišnými názory na válku v Iráku.

Bylo by vskutku tragické, kdyby nám odlišné názory na taktiku znemožnily společný postup v situaci, kdy v sázce není nic menšího než osud euroatlantické civilizace. Stejně jako Hitler a Stalin chtějí totiž teroristé zničit „prohnilý liberální Západ“ a nahradit ho novým světovým pořádkem.

Teroristé neútočí „jen“ na takové civilizační hodnoty, jako je volný pohyb osob, zboží, kapitálu, záruky občanských svobod či vláda práva, nechtějí zničit "pouze" plody naší kultury, oni jí chtějí utnout kořeny. Proč? Protože ohrožuje jejich panovačnou vizi o jediném správném uspořádání společnosti.

Z čeho mají islamističtí fanatici takovou hrůzu? Kapitalismus vyžaduje vzdělávání žen, protože jejich odsouzení do role domácích posluhovaček je ztrátou potenciálu. Kapitalismus se nesnáší s rasovou diskriminací, protože neumožňuje efektivní využití pracovní síly. Kapitalismus také přinesl oddělení soukromé a veřejné sféry, protože mocenský diktát bere lidem motivaci. Kapitalismus všude, kde je zaveden, odstraňuje bídu, a tím omezuje fanatikům přísun levné munice. A konečně - západní pojetí svobody si vynutilo sekularizaci, náboženství neřídí politiku.

Teroristům jde o to, abychom neměli dost ekonomické síly a odvahy podporovat modernizaci a liberalizaci zemí třetího světa, protože to by definitivně pohřbilo jejich plány. Chtějí si na nás vynutit vlastní izolaci, aby mohli tento svět snadněji ovládnout.

Kupodivu největší problém to pochopit mají právě ti, kteří nejvíce bojují za práva žen, ras a chudých. Budou se však muset smířit s krutou pravdou, že skutečným obhájcem práv utiskovaných, znevýhodněných a diskriminovaných je právě „imperialista“ Bush.

Sám za sebe říkám, že se jako Evropan k Bushovu tažení připojuji. Sedíme totiž opravdu na stejném stromě s jedněmi kořeny, byť každý na jiné atlantické větvi. Dobré ráno, Mr. President, dobré ráno, Ameriko!

Mladá fronta DNES, 26.07.2005

5787 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

„Kojící člověk“ je nový genderově inkluzivní výraz místo "matka" v britských nemocnicíchZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněží

Eurabia.cz

Astra Zeneca: 29-letá Rakušanka po mrtviciTřetí nejsilnější strana Německa požaduje vystoupení z EU

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Papoušek.“ Stropnický sejmul Petříčka: Vztek. Hvězda Respektu puklaKotrba: Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění