Mirek Topolánek: Dobré ráno, Ameriko!

Autor: Mirek Topolánek | Publikováno: 29.7.2005 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Pohled na Evropu zpoza Atlantiku je v mnohém poučný. Člověk si lépe uvědomí, jaké problémy mají starý a nový kontinent společné, a hlavně jejich skutečnou prioritu. Zatímco spory o projekt evropské ústavy se jeví jako malicherné, o to více vystupuje do popředí hrozba terorismu a naléhavá potřeba společného postupu v boji proti němu.

Velký státník se pozná podle toho, že ví, kdy se má postavit proti mezinárodnímu veřejnému mínění a učinit věc, kterou pokládá za správnou. I v relativním světě politiky závislé na střídání volebních cyklů se musí najít pevný bod, kolem kterého se vše může otáčet. Prezident Bush ho našel v mravních hodnotách, v síle odporovat zlu, bez kompromisů a taktických ohledů. My Evropané jsme poněkud cyničtější, staletí hledání rovnováhy sil v nás vypěstovala skepsi k rázným řešením, naučili jsme se vybírat mezi větším a menším zlem. To je zajisté dobrá průprava pro denní reálpolitiku. Avšak při střetu s protivníkem, jakého máme před sebou, je nutné černobílé vidění.

Od teroristických útoků na USA zeje mezi spojenci myšlenková propast. Tam, kde Američané nasadili armádu, vidí mnoho Evropanů práci spíše pro policii, diplomacii a vyjednávání. Přenesení útoků na evropský kontinent však tuto intelektuální debatu poněkud diskvalifikuje. Ale Spojené státy se k Evropě neobrátily zády. Naopak, Bushova administrativa v druhém volebním období zintenzivnila diplomatické úsilí. Návštěva Slovenska a nynější přijetí předsedů pravicových stran v Bílém domě je jasným dokladem, jaký význam přikládá americký prezident budování a posilování transatlantické vazby, která utrpěla odlišnými názory na válku v Iráku.

Bylo by vskutku tragické, kdyby nám odlišné názory na taktiku znemožnily společný postup v situaci, kdy v sázce není nic menšího než osud euroatlantické civilizace. Stejně jako Hitler a Stalin chtějí totiž teroristé zničit „prohnilý liberální Západ“ a nahradit ho novým světovým pořádkem.

Teroristé neútočí „jen“ na takové civilizační hodnoty, jako je volný pohyb osob, zboží, kapitálu, záruky občanských svobod či vláda práva, nechtějí zničit "pouze" plody naší kultury, oni jí chtějí utnout kořeny. Proč? Protože ohrožuje jejich panovačnou vizi o jediném správném uspořádání společnosti.

Z čeho mají islamističtí fanatici takovou hrůzu? Kapitalismus vyžaduje vzdělávání žen, protože jejich odsouzení do role domácích posluhovaček je ztrátou potenciálu. Kapitalismus se nesnáší s rasovou diskriminací, protože neumožňuje efektivní využití pracovní síly. Kapitalismus také přinesl oddělení soukromé a veřejné sféry, protože mocenský diktát bere lidem motivaci. Kapitalismus všude, kde je zaveden, odstraňuje bídu, a tím omezuje fanatikům přísun levné munice. A konečně - západní pojetí svobody si vynutilo sekularizaci, náboženství neřídí politiku.

Teroristům jde o to, abychom neměli dost ekonomické síly a odvahy podporovat modernizaci a liberalizaci zemí třetího světa, protože to by definitivně pohřbilo jejich plány. Chtějí si na nás vynutit vlastní izolaci, aby mohli tento svět snadněji ovládnout.

Kupodivu největší problém to pochopit mají právě ti, kteří nejvíce bojují za práva žen, ras a chudých. Budou se však muset smířit s krutou pravdou, že skutečným obhájcem práv utiskovaných, znevýhodněných a diskriminovaných je právě „imperialista“ Bush.

Sám za sebe říkám, že se jako Evropan k Bushovu tažení připojuji. Sedíme totiž opravdu na stejném stromě s jedněmi kořeny, byť každý na jiné atlantické větvi. Dobré ráno, Mr. President, dobré ráno, Ameriko!

Mladá fronta DNES, 26.07.2005

5172 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění