ČSSD: Vzhůru k novému krachu?!

Autor: Zuzana Štefánková | Publikováno: 28.7.2005 | Rubrika: Politika

Volby se blíží a sociální demokracie se snaží napravovat, co se dá. Pragmatickou hrou si středové voličstvo získává v nejvyšší sféře premiér Paroubek. To je však jen nový, pravda, zatím celkem úspěšný, make-up.

Přepudrovat fasádu však nestačí, ČSSD se musí změnit vnitřně, aby ji neskolila další případná krize, ať už vyvolaná jakkoliv a kýmkoliv.

Ve Sněmovně tak veřejnosti nastavuje přívětivější, „novou“, tvář její předseda, socialista Lubomír Zaorálek. Ten je nyní horlivým propagátorem Etického kodexu poslance, jenž má na bázi gentlemanských dohod zdravým způsobem omezit lobbing v prostorách Parlamentu, ale i přestupování poslanců mezi jednotlivými kluby a lá Petr Kott či zaměstnávání rodinných příslušníků v pozicích asistentů.

Na stranické úrovni se pak image „strany růže“ snaží zlepšit poslanecký veterán Michal Kraus, rekordman v počtu let strávených v poslaneckých škamnech – zákonodárství jej živí od roku 1986. Kraus má nyní coby šéf poslaneckého klubu na starosti vypracování vnitrostranického kariérního řádu. Ten ve své současné podobě povede ke stavu, kdy bude každý zájemce o místo na socialistické kandidátce ocejchován podle několika kritérií – například podle délky členství, umístění na žebříčcích popularity, počtu funkcí ve stranické hierarchii, ale i podle znalosti cizího jazyka a dosaženého vzdělání.

Po vleklých kauzách rozklížená sociální demokracie jakoby se snažila přesvědčit samu sebe i veřejnost, že nyní už chce jít po správné stezce – po stezce řádu a pravidel.

Problém je v tom, že kýženou cestičku prošlapávají ti samí lidé, kteří ji v minulých letech pomohli spolehlivě zakrýt pod nánosy svých afér či alespoň nečinného přihlížení k nim.

Kariérní řád svojí koncepcí dává největší šance vyhaslým figurám – Grossovi, Buzkové či samotnému Krausovi. Ptejme se. Jde-li straně o skutečnou obrodu, proč tolik záleží na délce členství v partaji? Proč mají takový význam žebříčky popularity, když jejich dlouholetý miláček Gross stranu málem potopil? Proč kariérní řád utváří nejvysloužilejší z vysloužilých, který svoji kariéru budoval za totálně odlišných podmínek v době, kdy doznívala normalizace a heslem doby byla „přestavba“? A k Zaorálkovi. Proč Etický kodex, jakkoliv potřebný, prosazuje nyní a nikoliv v době po Kottově aféře? Proč až teď, když Sněmovně „velí“ od léta 2002?

Sociální demokracie se tak snaží o nápravu, až zabředává do těch samých kolejí, jež ji přivezly na pokraj krachu. Nebo lépe: snaží se veřejnosti namluvit, že kostrbatá jízda ve tytýchž rozlámaných kolejích je vlastně hladkým tryskem novým koridorem.

Stana a její představitelé opět marketinkově upřednostňují obal před náplní; zdá se, že jim nejde o věc samu, nýbrž o to, jaký signál vyšlou voličstvu. A navíc, obal tvoří zas ti, co už jednou předvedli, a málem na to doplatili, že náplň je jim šum a fuk.

4879 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Moderna zas tak účinná není...Ministr zahraničí: Přesouvání vojsk USA a NATO k ruským hranicím ohrožuje mír a mezinárodní bezpečnost

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

FOTO Zde leží vaše peníze: ,,To je bordel, co?" Je. ,,Do*ebaní gádžové" v bytovkách hrůzyVenčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění