Mimochodem, to jim budeme zase cpát nové byty k vybydlení? Nezlobte se na mě, ale ti naši papaláši skutečně vegetují naprosto mimo realitu. V prohlášení jsem našel jedinou rozumnou větu. Platby sociálních dávek budou podmíněny školní docházkou dětí.

Nic o tom, že by měly být podmíněny také nulovou kriminalitou, případně alespoň jakousi pracovní spoluúčastí pro obec. Vždyť i s tím už mají některé radnice zkušenosti. Tam, kde zaměstnali Romy na veřejných pracech, dejme tomu úklidu jimi obývaných lokalit, je od té doby klid a pořádek. Protože pokud si musí sami po sobě uklízet, tak si ten pořádek udrží… Tam, kde byl v paneláku jmenován romský správce (samozřejmě někdo, kdo má autoritu), je rázem klid. Copak je to opravdu tak těžké? Copak do nich pořád musíme cpát miliardy, aby si někdo udělal čárečku, že pro to „něco“ udělal? Snad jedinou „přijatelnou“ skutečností je, že na to jsou údajně peníze z fondů EU. A u těch, jak je známo, stejně skončí v něčem úplně zbytečném a nesmyslném. Oni by ty peníze dali na začleňování tak, či tak. A kdybychom neměli Romy, začleňovali bychom třeba ježky. A kdyby prostředky došly, zavedeme třeba daň z prdů dobytka. Žádný vůl nám tady přece nebude zamořovat ovzduší jen tak…

Ale to jsem odbočil.

Nemohu si pomoct, člověk je prostě tvor nepoučitelný. Zase budeme dělat stejné chyby. A to proto, že zatím nikoho zodpovědného nenapadlo, zeptat se na skutečné příčiny sociálního vyloučení těchto lidí. Přestože o tom už bylo napsáno dost. Všichni pořád dokola řeší jen samotnou skutečnost, nikoliv důvody, proč tato skutečnost nastala.

A to je k ničemu. Vybydlená nula za několik miliard. Trapně ubohé…

Čtěte také: