Úspěšní Romové by měli pomoci svému etniku

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 19.9.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Róm

Jak se pod politicky korektní koberec dlouho zasouvaný „romský problém“ hrotí do mačet, těžkooděnců a lidových protestů, začíná se konečně probírat ze všemožných úhlů kromě pořád ještě jednoho: Společensky úspěšných Romů, kteří by vymýšleli praktické návrhy, jak svůj lid vytáhnout z bryndy. V Anglii to potřebovalo hromadné rabovačky povětšinou černošských gangů, než se začali ozývat úspěšní a vzdělaní černoši s konkrétními projekty. Jejich klíčovým heslem je vzdělání a výuka řemesel.

Projekty pro zanedbanou černošskou mládež už probíhají. Nespoléhají na stát a daňového poplatníka. Zapojily soukromé firmy, v jejichž zájmu je dostat zpustlou mládež z pouličních gangů k řemeslným verpánkům, technickým výkresům a inženýrským vynálezům a dát jí smysl života, profesionální důstojnost, sebeúctu a sebevědomí. Zatím je to pár tisíc žáků z milionového moře. Ale každá dlouhá cesta začíná prvním krokem, a ač ani ten nezaručuje úspěch, nevykročit nikdy zaručuje neúspěch.

Před pár lety jsem se v Praze setkal s nádhernou, vtipnou a bystrou Indkou, která řídí jeden ze špičkových pražských hotelů. Zeptal jsem se jí, jak se dokázala naučit tak skvěle česky. „Nejsem Indka, jsem česká Romka,“ odpověděla s perlivým smíchem.

Nějaký ten rok předtím jsem se s bolavými zády dostal v Praze do rukou indickému lékaři s dobře nastudovanými alternativními metodami léčby od chiropraktiky přes akupunkturu po ajurvédu. „Nejsem Ind, jsem Čech,“ odpověděl na tutéž otázku.

Ještě nějaký rok předtím jsem se ve vagónu první třídy dal do řeči se dvěma elegantními Romy, kteří měli po moravských hospodách a barech rozprostřený lukrativní servis hracích mašin. S příjmem, nad nímž se jen radostně zachechtali a pohlédli do nebe.

Kdekdo zná příběhy talentovaných hudebních rodin jako Gondolánovi. Těch se kdysi po Evropě trousily tisíce a vyrůstali z nich géniové jako Django Reinhardt a Stephane Grapelli. Kde jsou? V kterých barech a kavárnách či mostech a nárožích si vydělávají na slušné živobytí? Kdo je kdy naposled viděl? Kdo je utlačuje, znemožňuje jim rozvíjet talent a těšit se z úspěchu? Proč tu pro zábavu domorodců i turistů nejsou pouliční festivaly cikánské muziky, jakými oplývá jižní Španělsko?

Kde jsou hlasy úspěšných Romů ochotných rozjet vzdělávací projekty, jak bez podpory státu a daňových poplatníků, ale z pomocí třeba těch příjmů z hracích automatů dostat romskou mládež z ghet a začarovaného kruhu sociální podpory, alkoholu, drog a nekonečného vybydlování bytu za bytem?

Zatím vám, úspěšní Romové, zřejmě vyhovuje se ke svému lidu nehlásit a užívat si vlastní společenské integrace a vlastních úspěchů. Možná jste k tomu potřebovali čas se bezpečně a beze strachu sžít s většinovou společností a ujistit se, že jí je vaše snědost lhostejná. Ale nemylte se, že máte právo se ke svým trvale obracet zády. Od jejich osudu se neodpoutáte. Povinnosti vůči vlastním nikdo nikdy nikoho nezbaví a nemine ani vás. Tak snadno se před vlastním lidem neprchá. Jestli je z mizérie nevytáhnete vy, mohli by do ní ještě oni stáhnout vás. A jak praví stará indická (či jaká) moudrost, kdo může zabránit zlu a nezabrání, je za zlo odpovědný.

Vyšlo v MFdnes
 
Čtěte také:
 

6792 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Piráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Premiér Orbán vyzval v 7 bodech reformě EU!Jak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší„Děti projevují rasismus už ve třech měsících? Probůh, kde to žijeme!“ Ivo Valenta se neudržel nad školením v USA
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění