Naši politici se často ohánějí příklady odjinud. Pochopitelně pouze tehdy, když se jim to hodí. Uvedu vám jeden příklad, jak to taky může fungovat někde jinde:

To si jedna česká studentka poctivě vydělala v Americe nějaké dolary a rozhodla se zbytek pobytu cestovat po státech. Všechno šlo hladce až do chvíle, kdy ona sama řídila půjčené auto a překročila rychlost. Následovala scéna, kterou z poloviny známe z českých a z druhé půlky z amerických filmů.

Studentka si rychle upravila výstřih a z okýnka se na policistu mile usmála. Policista se tvářil neutrálně jen do okamžiku, kdy udělala slečna osudnou chybu: pokusila se situaci hezky česky usmlouvat. V tu chvíli se jednání policisty radikálně změnilo: slečna byla vyzvána k opuštění auta, ruce na kapotu, želízka a odjezd na blízkou stanici. Na silnici zůstalo auto i s osádkou, která svou kamarádku pak neviděla tři dny.

Z policejní stanice totiž putovala k soudci, který po pár desítkách minut klepnul kladívkem a dal jí na vybranou: zaplatit pokutu nebo tři dny zametat místní náměstí. Když dozametala, sundala oranžovou vestu a zbytek cesty po státech už milá slečna projela podle předpisů a s knoflíčkem pro jistotu dopnutým až ke krku. Většina měst, kterými projížděla, měla nápadně čisté náměstí.

Tolik skutečná příhoda ze života, bohužel ze života v jiné zemi. Darebáci v lidské společnosti jsou a budou, bledí, černí, žlutí, prostě jsou. Nemůžeme za to, je to přirozené. A jediné, co proti nim opravdu funguje, je rázná, jasná a rychlá represe. Jseš dacan? Dostaneš po papuli! Darebák se musí bát a kdo to dělá opakovaně, musí se bát moc. Jinak to nefunguje.

To co nepotřebujeme, je darebáky uplácet, diskutovat s nimi na ulici či začleňovat nezačlenitelné. A chápat a chápat. Kdo chápe tu slušnou většinu? Možná můžeme diskutovat o roli policie a soudů, o jejich neúplatnosti, o svobodě a míře represe. Jenže mezitím vás sebevědomý lump připraví v lepším případě o peníze a iluze, v horším o život.

To co naopak potřebujeme, je výkonné a rychlé soudnictví a schopná a nezkorumpovatelná policie. Nešlo by se v této věci inspirovat tím, jak to funguje v Americe, páni politici? Opravdu by to nešlo?

Čtěte také: