Vraždy mladých dívek v Německu: Nechtěly být otrokyněmi…

Autor: Olga Ryantová | Publikováno: 25.7.2005 | Rubrika: Ostatní

Příběhy Turkyň - Gönül Karabey, 13. června 2005, Hatun Sürücü 7. února 2005 a Semra 25. listopadu 2004 mají společného jmenovatele. Všechny spojuje tragická událost. Všechny patří mezi 70 – 100 dívek a žen zavražděných ze cti v Německu během jediného roku. Zřekly se tradičního životního stylu tureckých přistěhovalců. Odmítly roli otrokyň svých mužů a rozhodly se jít vlastní cestou. Touhu po svobodě a emancipaci zaplatily životem.

Hatun Sürücü, o které se psalo zatím nejvíce, byla dcerou turecko-kurdských rodičů a vyrůstala v Berlíně.

Její dětství provázel křik a bití. Od puberty se musela zahalovat a nosit šátek. Vše se odehrávalo v době, kdy německá veřejnost volala po svobodě náboženství a odmítala zákaz nošení šátků.

V patnácti letech ji rodiče prodali do Turecka. Měli panický strach, že ztratí dobré jméno, když se jejich dospívající dcera bude vodit za ruku s německým chlapcem. Poslali ji na prázdniny k příbuzným do Istanbulu a tam ji provdali za jejího bratrance Ismaila.

Stovky mladých dívek narozených v Německu zmizí nenávratně každé léto v zemi svých krajanů. Žádný učitel, úřad pro mládež ani policie po nich nepátrají, nikdo neví, kde jsou.

V 16 letech se Hatun a jejímu bratranci narodil v Turecku syn Can. Manželství Hatun provázelo osamění, násilí a zatracení. Rozhodla se, že uteče zpátky do společnosti, ve které vyrostla a kam patří. Po útěku do Berlína dokončila základní školu a přihlásila se na odborné učiliště. Přestala nosit šátek a našla si německého přítele.

Večer 7. února 2005, krátce před závěrečnými zkouškami v oboru elektroinstalace, byla úkladně zavražděna svými třemi bratry (18 – 25) u autobusové zastávky v ulici Oberlandgarten v Berlíně-Tempelhofu.

Konsternovaný ředitel střední školy Thomas-Morus-Oberschule v Berlínské čtvrti Neukölln napsal otevřený dopis, v němž uvedl: „…někteří žáci naší školy souhlasí s vraždou mladé paní a také se podílejí na ostrých propagandách a akcích proti ženám, které nejsou takové, jaké by měly být.“ Podle německých denníků turecká a arabská mládež byla všeobecně toho názoru, že žena, která se chová jako Němka je sama vinna. Hatun Sürücü byla Němka a chtěla žít jako Němka - emancipovaně, svobodně, západním stylem.

21letou Semru U. donutili její rodiče, stejně jako Hatun Sürücü, provdat se za svého bratrance. Po rozvodu ji její muž Cengiz U. zavraždil na ulici v Berlíně - Spandau před očima jejich tříleté dcery. Manželství v islámu znamená kontrakt, je to smlouva mezi rodinami. Podle tradice žena zůstává i po rozvodu majetkem manžela.

20 letou Gönül Karabey popravil její bratr v domě rodičů šesti výstřely do hlavy. Důvod? Postavila se proti nucenému manželství s muslimem a rozhodla se jít za hlasem svého srdce. Milovala Michaela – pro její rodiče to byl německý cizinec - a plánovali společnou budoucnost. Nechtěla žít ve vleku tradic, být majetkem své rodiny.

O vraždě ze cti mladé Turkyně Gönül Karabey z Wiesbadenu (Dotzheim) informoval 15. 6. 2005 turecký tisk Hürriyet - online. Pod internetovým článkem byly dva komentáře čtenářů. V prvním píše Ali Secilmis / 15.06.2005 - 13:32/: „V Německu se, bohužel, stále častěji stávají z Turků Němci, stejně jako v případě této dívky (Gönül Karabey). V zásadě je to vina rodiny. Děti nejsou vychovávané podle našich tradic. Největší chybou bylo, že jsme přišli do země s odlišnou kulturou a mentalitou, jakou je Německo. Kdyby se naše země rozvíjela, v ničem bychom se v Německu nemuseli omezovat. Je to chyba společnosti. Naše mladá generace musí držet spolu. Ti, kdo se chtějí podobat Němcům, jsou tak jako tak ztraceni. Doufám, že našeho bratra (Aliho Karabeye) čeká v budoucnosti dobrý život.“

Druhý komentář čtenáře Cema Yilmaze / 15.06.2005 - 11:56/ byl stručnější, zato však výstižnější: „Budiž mu přáno! Rodiny takových mladý lidí (Ali Karabey) by vlastně měly být podporování finančně i morálně. Pro ostatní to má být ponaučení.“

Jde-li o zákazy nošení šátků, otázku Arménů, vstup Turecka do EU nebo o národní hrdost, všechny islámské organizace a spolky, turecké firmy, podniky, turecká velvyslanectví, média se sídlem v Německu, ale i jednotlivý politici, studenti a akademici tureckého původu – se zmobilizují během 24 hodin a zaplaví ulice Berlína vlajkami s půlměsícem.

Kolik tureckých žen a dívek bude ale muset v Evropě ještě zemřít, než se sami přistěhovalci otevřeně postaví proti vraždám ze cti, nuceným manželstvím, domácímu násilí – silně zakořeněným tradicím v islámských zemích? Kolik generací může trvat, než muslimové začnou chápat pojem svoboda, kterému často nerozumí ani Evropané?

www.hurriyetim.com.tr

www.frauenrechte.de/shop/tdf-materialien.html

7004 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Tohle je opravdu brutal. Tato velmi, velmi nehezká věc se stala Angele Merkelové. Podívejte se a sdílejte, než to smažou...To je hlína. Takhle se sluníčkáři zachovali, když si měli vzít k sobě domů imigranty. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Až vám budou v nedělním Newsroomu vysvětlovat, proč „nepustili“ video z útoku na Novém Zélandu... Takto to bylo doopravdyStrach z migrace a nemocí, málo peněz, zničená krajina, cikáni... Z malé obce, kterou navštívil Zeman. Toto trápí místní
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění