Socialisté společně s ideově spřízněnými zločinci z KSČ(m) využili diskuze k další z nekonečné řady nechutných exhibicí. Některé duševní průjmy socialistů byly mimořádně pikantní.

Soudružka Emmerová se pozastavovala nad faktem, že koalice přijímá zákony na základě širší výrazné koaliční shody, což ona považuje za nedemokratické. Velmi rychle zapomněla jak před rokem 2006 válcovala rudá koalice Paroubkových socialistů a Filipových komunistů, nejen sněmovnu, ale i koaliční partnery.

Sám „velký“ předseda potom hovořil o pojmech jako „povinná solidarita“. To je co ? To je nějaký socialistický newspeak ? Nebo něco jako „diktatura proletariátu“ ? Úsměvná byla i plamenná řeč, odsuzující privatizaci penzijního systému. Jako sláma z jeho bot z ní koukala nelibost z toho, že už nikdy v budoucnu nebudou socialisté moci v těchto fondech svými špinavými prackami šmátrat.

Socialistům a komunistům vadí, že na důchodovém systému budou profitovat soukromé subjekty. A proč by neměly ? Pokud budou svěřené finance spravovat ke spokojenosti klientů, pokud budou vondy výdělečné, tak ať jejich majitelé a správci bohatnou třeba pohádkově.

Ovšem vrcholem byla jeho kritika vlády, že s reformami přichází v období stagnace, kdy budou mít reformy negativní vliv na „široké masy“. Pročpak je tedy tento finanční génius nenastartoval sám, v době kdy ekonomika rostla o závratných 6% ?

Socialistům vadí, že vládní koalice s opozicí nevedla širší debatu o reformách ? A o čem měla vláda s komunisty a ultrakomunisty diskutovat ? Vždyť opozice nepřinesla jediný návrh, jen vše úporně odmítala.

Současné průzkumy naznačují celkem snadné vítězství socialistů. Nálada voličů je a vždy byla iracionální. Navíc je (eufemisticky řečeno) laická veřejnost neustále masírována hysterickou protireformní kampaní a dennodenně krmena fámami o korupci a klientelismu.

Jedno však si myslím, že můžu s jistotou říct už dnes. Bohoušek Sobotků žádnou vládu sestavovat nikdy nebude.

Čtěte také: