Pracovat u policie je prima: berete úplatky a těšíte se na doživotní rentu

Autor: Marie Zavoralová | Publikováno: 20.7.2005 | Rubrika: Zamyšlení
PČR

V posledních dnech jsme byli velmi rázně poučeni o tom, jak s poctivostí u nás možná člověk někam dojít může, avšak s arci-nepoctivostí vyvázne mnohem lépe. Mluvím teď o gangu kolem Davida Berdycha, o zkorumpovaných policistech, soudcích a politicích. Otázkou je, jak se člověk může dovolávat spravedlnosti v nějakém systému, kde jsou všude zpětné vazby na zločince a kriminálníky…

Není tomu tak dávno, co se na veřejnost dostal protokol z výslechu jednoho obžalovaného, při jehož pročítání běhal mráz po zádech. V hlavě se vám potom honí myšlenka, že pro takovéto lidi je i trest smrti mírná záležitost.

Vysocí pražští důstojníci vytipovávali Davidovi Berdychovi a jeho gangu bohaté podnikatele, které pak Berdych a jeho kumpáni přepadávali, unášeli, mučili, vydírali a okrádali i o několik desítek milionů korun. Policisté jim na to půjčili svoji plnou výbavu, odznaky, uniformy a další. Pokud se náhodou přeživší oběť snažila na vlastní pěst pátrat po pachatelích, tak policisté „mrazili“ veškerou její snahu. Oběť si pak mohla připadat, jako kdyby ťapala v jednom lepícím se hlenu. Pokud oběť byla až moc činorodá, tak byl Berdych na tuto skutečnost upozorněn a nachystal plán, jak se oběti nadobro zbavit.

Jak je vidět, tak dělat u policie je docela prima práce, deset let „pracujete“, občas berete úplatky, když jste tvrdší hoch, tak napomáháte kriminální činnosti, a poté odejdete s klidem do důchodu a stát vám bude vyplácet doživotní rentu. Takový zločinec to má o trošku horší, špinavou práci musí provést on, policista je jen takový „dispečer“, dává tipy a když teče do bot, tak zahladí stopy (za což si náležitě vyúčtuje od zločince odměnu). Avšak zločinec zase může být klidný, neboť má dostatečně naloupeno k tomu, aby mohl za své nehorázné jednaní vysoudit maximálně pět let s tím, že po půlce trestu, když se bude vzorně chovat, může na svobodu. Jestliže budou do budoucna i nadále žít zločinci a policisté v této fungující symbióze, tak se nás naše děti budou třeba ptát na tyto otázky:

Mami, je horší krást, podat kamarádovi jointa, nebo vraždit?

Toto je základní otázka o životě, Pepíčku. Od mala jsem ti vštepovala do hlavy, ze všechny tyto věci jsou špatné a ani jednu věc nesmíš dělat, avšak, přece jenom, pokud bys chtěl vidět v tomto jakousi uspořádanost, tak nejtěžším zločinem z těchto tří je vražda. Je sice pravda, že David Berdych a jeho gang, který unášel lidi, vydíral, vraždil a mučil své oběti, dostal menší trest, než třeba kluk, který podal jointa svému kamarádovi a dostal za to šest roků. Což se dá vysvětlit asi jedině tím, ze Berdych nepodal nikomu marihuanu, takže proto ten nízký trest, zřejmě, kdyby si nad mrtvým tělem své oběti zabalil jointa a podal ho komplicům, dostal by trest mnohem tvrdší. No ale zkrátka, každý člověk s minimálním morálním základem vidí vraždu či zabití člověka jako nejtěžší možný zločin, to jenom členové českých soudů mají odlišné morální hodnoty.

A jak je to možné? Soudci a policisté snad mají tak nízké platy, že s tím, co si vydělají, sotva vyžijí?

No, víš, Pepíčku, vždy jsem si myslela, že tato povolání musejí být náležitě ohodnocena, neboť lidé s touto funkcí mají nebývalou odpovědnost. Proto soudci a poslanci mají tolik, kolik mají, kdyby měli peníze, jako obyčejný dělník z továrny, mohl by je kdokoliv podplatit. Ale dnes už vím, že tito lidé, přestože mají zodpovědnost, chovají se naprosto nezodpovědně. Všichni, krom jich samotných, jsou jim ukradení a opět platí: úplatky + minimální mzda je méně než úplatky + nadstandardní mzda. Nehledí na to, ze tím ohrožují životy všech ostatních lidí.

A takže takhle je můžou podplácet jen bohatí kriminálníci?

Ano, Pepíčku, i to je možné. Ale problém bych spíše viděla v něčem jiném. Ono jde o to, že soudci - velmi prozíraví lidé s velmi podivnou minulostí, si po revoluci ihned vykřičeli doživotní funkci, mají imunitu a jejich rozsudky jsou nezpochybnitelné. Dostal to skoro každý postkomunistický soudce, takže např. paní soudkyně Horváthová má imunitu, nenapadnutelnost a dostává slušný peníz na okresním soudu. Je úplně jedno, že před rokem 1989 se chovala jako sprosté hovado a odsuzovala nesmyslnými rozsudky naprosto nevinné lidi v evidentně vykonstruovaných procesech. Občas si říkám, že i samotný Berdych musel mít zlost, jestliže ho soudil někdo podobný výše zmíněné soudkyni. Přece jen, soudce má být naprosto čistý člověk, aby vůbec mohl použít ono sousloví „soudit někoho jiného“. Pokud tomu tak není, nemá na to právo – tedy pokud do toho nezapočítáme Českou republiku s jejími obstarožními socialistickými soudci a soudkyněmi, kde snad každý druhý má nějaký podobný „škraloup“.

A mladí soudci nejsou?

No, teoreticky, proč ne? Ale náš skvělý pan prezident se rozhodl, že bude pasovat soudce i jen na základě věku. Zkrátka řečeno, jestliže jsi mladý, soudcem se nestaneš. Takže opět jenom další staré struktury.

Jaká nenapadnutelnost soudců? Vždyť je demokracie!

No, soudce musíš chápat, na jednu stranu, k čemu by tu byli, kdyby každý trouba mohl zpochybnit jejich rozsudek, ale z praxe známe (především z minulého režimu), že to byli velké prostitutky tehdejšího režimu. Sice demokraticky můžeš projevit svoji nevoli, třeba tím, že půjdeš na náměstí a budeš tam vznášet svoje stížnosti jak hlasitě jen chceš, ale počítej s tím, že když druhý den půjdeš do obchodu pro rohlíky, tak venku na tebe budou čekat příslušníci veřejné… ehm… policie (ono osazenstvo VB a Policie ČR se v našem kraji moc nezměnilo, nevím tedy, jak jinde)… a surově tě zbijí, zkopou a hodí do auta, že okolní němečtí turisté jen vyděšeně přihlížejí a pokřikují, že u nás je to snad horší, než za nacistického Německa. Takže radím ti dobře, na soudce moc nenadávej.

Pořád tu zmiňuješ přítomnost starých všivých struktur na úřednických postech, na soudech, v policii, proč se s nimi po revoluci nezametlo?

A kdo s nimi měl zamést? My, obyčejní lidé? Na to jsme neměli pravomoci. Pravomoc na toto měli jejich nadřízení, a nadřízených nadřízení a těch nadřízených další nadřízení a ti na vrchu neměli zájem vyhánět své lidi, které znali už mnoho let.

Aha, takže pokud teda ve svém životě nemám v plánu krást, vraždit a uplácet, co mohu tedy od státu čekat?

Řekla bych, synáčku, že akorát strach. Můžeš se bát, že když si vyděláš nějaký ten peníz, tak přijde pan Berdych a okrade tě, ne-li zabije. Pokud tě nezabije a velkoryse tě nechá na živu, tak nečekej, že policie bude na tvé straně, i když je placena z tvých daní. A pokud se přece jen nějaký ten dobrý policista objeví a zjistí, kde je zakopaný pes a předá věc k soudu, tak soud si se zločincem nějak lámat hlavu nebude, za dva roky zločinec bude na svobodě a za odměnu ti hodí granát do okna.

6999 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění