Zapomenutá úspora státního rozpočtu - dotace!

Autor: Jiří Hanzlíček | Publikováno: 6.9.2011 | Rubrika: Zamyšlení
Ekonomie

 Vláda neustále hledá zdroje úspor na posílení nemocného státního rozpočtu. Snad nejsem jediný, kdo upozorňuje na dosud ministrem financí i zákonodárci nepovšimnutou kapitolu státních dotací. Některé jsou dosud potřebné jako je zemědělství, jiné však naopak cela zbytečné. Dotace nepředstavují ve svém souhrnu miliardy, přesto se ušetřené miliony dají použít na mnohem závažnější projekty ve zdravotnictví a školství.

Snad si následující upozornění a názor přečtou vedle dotčených ministerstev financí a životního prostředí i někteří poslanci.

Za zcela zbytečné považuji dotace na působení a na projekty nevládních tak zvaných „ekologických“ organizací a hnutí. Značná část nevykonává potřebnou ekologickou činnost, pouze se ji podle potřeby zaštiťuje. Většinou slouží pouze ke zviditelňování své diskutabilní ideologií v mediích. Nikomu nevadí, že jdou ve většině případů proti širším zájmům státu?

Posledním příkladem byly protesty šumavských obcí proti soudem zakázanému a přesto manifestačnímu působení i najatých aktivistů v národním parku. Prakticky jednotný odpor Šumavanů by byl rozhodně mnohem silnější, kdyby jim bylo obecně známo, že akce zastánců kůrovce v lesních porostech platí ze svých daní a ostatní občané státu k tomu rovněž přispívají.

Druhým příkladem je podpora obnovitelných zdrojů energie. Již termín obnovitelná energie je zavádějící a ekonomický neudržitelná. Je velmi diskutabilní, zda obnovitelné zdroje i přes nedomyšlené směrnice Evropské unie, ve stávající výši každoročně dotovat. Bez masivní státní podpory jsou obnovitelné zdroje nepoužitelné. Mocensky prosazený zákon na podporu solárek, který kupodivu Evropská unie ani nepožadovala, bude dvacet let finančně vysilovat stát i občany. Rovněž dotace na klimaticky nespolehlivé větrníky s účinností kolem 20 procent jsou omylem. Uvažuje se rovněž o dotacích na spalování biomasy, které rovněž značně vysají státní kasu. Nakonec všechny chiméry a omyly zaplatí pouze a jedině občané a kolabující průmysl ve svých fakturách za odběr elektřiny. Snad to budou moci v údobí zdražování všech komodit ještě zaplatit. Všichni ostatní ideologisté a politici jsou zcela nepostižitelní a nevinní.

8591 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czPohroma se podle všeho blíží... Nemůže být vítězství Pirátů přece jen k něčemu dobré?

Eurabia.cz

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomataVyhlazeni Evropanů je OK. Prostě jedna tlupa té druhé pobije samce a unese samice

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti JourovéA dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění