Nemá smysl sáhodlouze propírat situaci na Šluknovsku. Stačí prostá fakta. Poté, co se v tomto regionu objevili nepřizpůsobiví lidé, převážně Romové, vzrostla radikálně kriminalita a místní starousedlíci jsou přepadáni a okrádáni za bílého dne. Dětské romské gangy se neštítí ani okrást lidi o berlích a policie jen bezmocně krčí rameny.

Může se za této situace někdo vůbec divit, že se místním taková situace nelíbí? Může někdo vůbec uvažovat o tom, že jsou lidé vedeni nikoli strachem a bezmocností, ale svou vlastní rasovou nenávostí, xenofobií a nacismem? Snad jedině ten, kdo nikdy nebyl okraden tlupou cikánských výrostků nebo zarytý obhajovatel "kulturního obohacení" lupičskými gangy.

Naštvanost místních obyvatel je vysoká a mají částečnou pravdu v tom, že včera policie bránila romskou ubytovnu, ale demonstrující nedokázala před trestnou činností Romů ochránit. Nerad paušalizuji, ale kde se objeví Romové, tam jsou hned problémy.

Stačí si jen připomenout romskou emigrantskou anabázi. Krátce poté, co se houfně vydali do Británie, předsunulo Spojené království imigrační úředníky na pražské letiště. USA zpřísnilo vydávání víz. Kanada je na samostatnou kapitolu, která se nedá odbýt krátkou větičkou.

Kanaďané nám nejprve radili, že se neumíme k romské menšině chovat a přijíždějící Romy se snažili začlenit do společnosti. Dostali bydlení, sociální dávky, výpomoc při začlenění dětí do škol. Hned, co došlo k nárůstu romských imigrantů, nerozpakovala se kanada znovu zavést víza.

Stále měli Kanaďané plná ústa humanismu a knížecích rad. Pak se ale setkali s realitou. Zjistili, že děti do škol nechodí, Romové za své bydlení neplatí, ale zato mají stále požadavky na sociální dávky a kromě toho v okolí jejich umístění rapidně stoupla kriminalita.

Nepřipomíná vám to něco? Výsledkem je snaha Kanady vrátit je zpět odkud přišli, aby nezneužívali sociální systém, který právě kvůli Romům doznává změn v zákonech. Dnes už nám Kanaďané neradí. Mají totiž svých problémů s Romy víc než dost.

Ve Francii jednoduše posadili Romy do letadel a poslali je zpět do Bulharska a Rumunska kvůli porušování francouzskýh zákonů - legálnosti pobytu, zřizování nelegálních osad a světe div se, kvůli nárůstu kriminality v okolí jejich sídel.

Včerejší demonstraci už nejde bagatelizovat tím, že ji organizovali radikální neonacisté. Ti v tom tisícihlavém davu byli jen malou kapkou. Stoprocentně se dočteme, že mělo jít o neonacistickou proticikánskou akci, ke které se přidalo pár lidí.

Lidé na Šluknovsku cítí bezmoc a vztek. Policie nemá páky a prostředky být úplně všude a pachatele trestných činů chrání nízký věk. Co ale může vyrůst z fracka, který ve dvanácti letech přepadává invalidy? Tím, že je před zákonem beztrestný si v sobě vybuduje akorát pocit nedoktknutelnosti, že mu vše projde.

Opět si vypomohu starým případem z Británie. V roce 1993, tedy před osmnácti lety, zavraždili dva desetiletí chlapci dvouletého klučíka. Unesli ho z obchodního domu, umlátili a hodili na železniční trať. Soud s nimi neměl slitování. Došel k závěru, že vědí co dělají a poslal je do vězení na doživotí.

Myslím, že bychom si mohli vzít v Británii příklad. Nikdo nepochybuje o tom, že je Británie demokratickým státem, naopak je přímo dávána za vzor demokracie. Přesto se britští soudci nerozpakují poslat do vězení i děti. To by dětský gang na Šluknovsku potřeboval jako sůl.

Když jsem viděl záběry ze včerejší demonstrace, měl jsem rozporuplné pocity. Jistě, policie dělala svou práci a zabránila střetu, na který se obě strany připravovali. Jen naiva si může myslet, že těch 150 k obraně odhodlaných Romů nebylo ozbrojeno.

Na druhou stranu bránila i pachatele trestné činnosti, kteří se zákonu vysmívají a proti nimž policie nekoná tak, jak by konat měla. Ministr vnitra, policejní prezident, soudy a místní starostové musí vyvinout úsilí, aby každý pachatel trestné činnosti byl promptně dopaden, obratem postaven před soud a odsouzen.

A tím myslím opravdu odsouzen a ne jen potrestán směšným trestem. Situace na severu Čech se blíží takřka výjimečnému stavu. Pokud mohla Británie učinit přítrž rabujícím a auta zapalujícím chuligánům, mohla by Česká republika udělat prakticky totéž. To by ale pánové nahoře museli zvednout zadky a začít konat dřív, než situace přeskočí do obdoby občanské války. 

Čtěte také: