Pozor na hady a klokany! V Austrálii vznikne golfové hřiště větší než dva Texasy

Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 19.7.2005 | Rubrika: Ostatní

Každá doba je ponořena do své vlastní módní vlny. Mění se pouze ta skutečnost, že přílivy a odlivy postupem věků nabírají na frekvenci. Vlny a vlnky se nevyhýbají ani sportu. Vlastně se dá říci, že sport sám o sobě je jednou velkou vlnou, která svět „přepadla“ koncem předminulého století a jejíž odliv je stále v nedohlednu.

Sportovní megavlna je jak kachna svými mláďaty doprovázena vlnkami i vlničkami. Buďme konkrétní: určitá doba, a dokonce i určitý politický systém mají své typické druhy sportu.

Komunisté, například, byli zatížení na výkon. Posedlost počtem vytěžených tun železa či uhlí šla ve sportu ruku v ruce se vzýváním takových disciplín jako vzpírání, zápas, ale i atletika – zejména její „těžké“ podoby typu vrhu kladivem či hodu koulí. Siloví sportovci splňovali v komunistické éře ideál ruských gerojů stachanovského typu. Vládci s rudou hvězdou na klopě je hojně využívali pro svoji propagandu – pro propagandu režimu, který jim a úzké skupině oddaných slouhů přinášel nesčetné požitky.

Doba se mění a adorované sporty s ní. Ta tam je doba siláků, mnoho z nich je dnes na vozíčku či už vůbec nežijí – doping, podávaný v koňských dávkách zejména v sedmdesátých letech, si vybral svoji daň. Vzpěrači i „kladivouni“ mizí, přichází jiní. Třeba golfisté.

Golf je sportem nepochybně velice prestižním, ačkoliv to mnozí jeho obhájci zastírají. Právě mezi jamkami se ukazuje, „kdo na co má“. Komunsité věděli, proč právě tomuto sportu přistřihnout křidélka. Golf nezapadal do jejich rovnostářských fikcí.

Speciálně v Česku však nyní dochází ke golfovému boomu. Částečně jej má na svědomí právě příchuť zakázeného komunistického ovoce, zejména však generace nových elit, která se již nespokojí s tenisem či fotbálkem, ale touží po takové aktivitě, jež, v mírné nadsázce, viditelně oddělí zrno od plev, plebeje od patricijů, ty, kdož něco znamenají, od nul.

Golf je pro některá povolání dokonce životní nutností. Ne že by se při něm přímo uzavíraly důležité obchodní smlouvy, jenže málokde podpoříte vaše „obchodní přátelství“ jako právě na trávníku s holí v ruce a elektrovozítkem za zády. Navíc golf láká i hejno celebrit, hvězd i hvězdiček – ty se zase musí předvést ve společenských rubrikách leckterých časopisů, aby zvyšovaly svoji cenu -, takže máte záruku, že opravdu vstoupíte mezi „vybranou společnost“.

Z takové situace nejvíce profitují – a budiž jim přáno – nadšenci, kteří golfu holdovali již před rokem 1989 a po „revoluci“ jej zprvu jen nadšenecky propagovali. Ti dnes mají v oboru zvučné jméno a za hodinovou lekci si mohou účtovat zajímavé sumy.

Je otázkou, na jak dlouho budeme zaplaveni právě golfovou vlnou. Její příliv, zdá se, zatím nekončí. V Austrálii dokonce brzy zaznamenají doslova tsunami: zdejší firmy hodlají vystavět hřiště – Nullabor Link – dvakrát větší, než kolik činí rozloha amerického státu Texas. Po něm se již golfoví fajnšmekři nebudou prohánět v elektromobilech, nýbrž v teréňácích. Osmnáct jamek bude rozmístěno u čerpacích stanic podél dálnice napříč Nullarborskou rovinou.

„Hráči budou muset počítat s volně pobíhajícími klokany, jedovatými hady a prašnými bouřemi,“ doplňuje agentura BBC.

Jak vidno, golfová mánie je celosvětová a rozhodně nekončí. Oproti jiným módním vlnám ve sportu má jednu výhodu: ač na ní zbohatnou výrobci oblečení, majitelé travnatých ploch či producenti míčků a holí, ani korunu z ní nevymáčknou kouzelníci se smrtí - dodavatelé dopinkových preparátů.

3601 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Objevuje se u nás stále větší počet osob zahalených v islámských nikábech?Evropská unie je škůdcem, parazitem, vrahem a rakovinou Evropy. Pokud chceme, aby Evropa přežila, musíme zrušit totalitní neomarxistickou instituci s názvem Evropská unie

Eurabia.cz

Miliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraciVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Markéta Šichtařová ztrhala portfolio Jourové: Evropské hodnoty? Na nich se s komunisticko-ekoteroristickou Evropskou komisí vůbec neshodnuTak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění