První premiérská hrubka Jiřího Paroubka: Paktuje se se sudeťáky!

Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 14.7.2005 | Rubrika: Politika

To je rána! Premiér zřejmě uštědří políček do tváře nesčetným obětem nacistických zvěrstev. Ano, Jiří Paroubek chystá vstřícná gesta směrem k „sudetským antifašistům“, kteří se za druhé světové války prý nepřidali na Hitlerovu stranu.

Jak hodlá Paroubek po letech destilovat ty, kteří stáli na správné straně barikády? Proč se začíná dloubat v tolikrát proprané záležitosti? Komu tím chce vlastně prospět?

Na premiérovo blouznění reagoval z chladnou hlavou jediný politik: Václav Klaus. Prezident uvedl, že se předseda vlády se snaží otevřít Pandořinu skříňku.

„Jde o krok, který přesahuje časový i politický mandát této vlády, a nelze jej tedy udělat bez konsenzu celé politické scény,“ doplnil Klaus.

Premiérský buldozer se však již rozjel na plné obrátky. Paroubek prý hodlá penězi nebo alespoň medailemi ocenit sudetské Němce – komunisty, sociální demokraty a katolické kněží –, kteří se v září 1938 podíleli na záchraně republiky.

Rozum zůstává stát: Snaha ocenit ty, kteří skutečně důsledně bojovali proti nacismu, je chvályhodná, jenže se s odstupem času jeví jako naprosto zbytečná, okrajová a nebezpečná. Celá věc se nemůže neobejít bez společenské diskuse, do níž se z povahy věci zapojí k českým záležitostem jako vždy aktivní Sudetoněmecký landsmannschaft. Ten může Paroubkovu iniciativu lehce využít k prosazování svých zájmů, včetně těch majetkových. Není přitom tajemstvím, že někteří ze zákládajících (!) členů tohoto krajanského sdružení měli pletky se samotnou Hitlerovou NSDAP!

Druhá světová válka skončila vítězstvím strany, na které stáli Češi, a prohrou strany, v jejímž čele stáli Němci. Kratičké české poválečné běsnění bylo pouze reakcí na tisíckrát strašlivější běsnění německé z předchozích šesti dlouhých let. Zapamatujme si to, ať nečiníme podobné hrubky jako náš pan premiér.

5124 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodDalší prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění