První premiérská hrubka Jiřího Paroubka: Paktuje se se sudeťáky!

Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 14.7.2005 | Rubrika: Politika

To je rána! Premiér zřejmě uštědří políček do tváře nesčetným obětem nacistických zvěrstev. Ano, Jiří Paroubek chystá vstřícná gesta směrem k „sudetským antifašistům“, kteří se za druhé světové války prý nepřidali na Hitlerovu stranu.

Jak hodlá Paroubek po letech destilovat ty, kteří stáli na správné straně barikády? Proč se začíná dloubat v tolikrát proprané záležitosti? Komu tím chce vlastně prospět?

Na premiérovo blouznění reagoval z chladnou hlavou jediný politik: Václav Klaus. Prezident uvedl, že se předseda vlády se snaží otevřít Pandořinu skříňku.

„Jde o krok, který přesahuje časový i politický mandát této vlády, a nelze jej tedy udělat bez konsenzu celé politické scény,“ doplnil Klaus.

Premiérský buldozer se však již rozjel na plné obrátky. Paroubek prý hodlá penězi nebo alespoň medailemi ocenit sudetské Němce – komunisty, sociální demokraty a katolické kněží –, kteří se v září 1938 podíleli na záchraně republiky.

Rozum zůstává stát: Snaha ocenit ty, kteří skutečně důsledně bojovali proti nacismu, je chvályhodná, jenže se s odstupem času jeví jako naprosto zbytečná, okrajová a nebezpečná. Celá věc se nemůže neobejít bez společenské diskuse, do níž se z povahy věci zapojí k českým záležitostem jako vždy aktivní Sudetoněmecký landsmannschaft. Ten může Paroubkovu iniciativu lehce využít k prosazování svých zájmů, včetně těch majetkových. Není přitom tajemstvím, že někteří ze zákládajících (!) členů tohoto krajanského sdružení měli pletky se samotnou Hitlerovou NSDAP!

Druhá světová válka skončila vítězstvím strany, na které stáli Češi, a prohrou strany, v jejímž čele stáli Němci. Kratičké české poválečné běsnění bylo pouze reakcí na tisíckrát strašlivější běsnění německé z předchozích šesti dlouhých let. Zapamatujme si to, ať nečiníme podobné hrubky jako náš pan premiér.

5256 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Řádění norského sociálního úřadu Barnevernet. Doslova krade lidem děti pod různými nesmyslnými záminkami typu, že děcko dostalo na zadek a podobněVědci přišli na to, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové, ale svědomití a pečliví lidé používající rozum. Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v postojích odmítačů nezapojují

Eurabia.cz

Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ...

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Odstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

ČT má průšvih? Za pořad o „fake news“. Vrchní kontrolor: Jak z 80. let. To nejhoršíOdporné. Vy maloměšťáci... Zdeněk Zbořil ke konci kauzy Čapí hnízdo: Je to plán Putina!
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění