První premiérská hrubka Jiřího Paroubka: Paktuje se se sudeťáky!

Autor: Pavel Křepelka | Publikováno: 14.7.2005 | Rubrika: Politika

To je rána! Premiér zřejmě uštědří políček do tváře nesčetným obětem nacistických zvěrstev. Ano, Jiří Paroubek chystá vstřícná gesta směrem k „sudetským antifašistům“, kteří se za druhé světové války prý nepřidali na Hitlerovu stranu.

Jak hodlá Paroubek po letech destilovat ty, kteří stáli na správné straně barikády? Proč se začíná dloubat v tolikrát proprané záležitosti? Komu tím chce vlastně prospět?

Na premiérovo blouznění reagoval z chladnou hlavou jediný politik: Václav Klaus. Prezident uvedl, že se předseda vlády se snaží otevřít Pandořinu skříňku.

„Jde o krok, který přesahuje časový i politický mandát této vlády, a nelze jej tedy udělat bez konsenzu celé politické scény,“ doplnil Klaus.

Premiérský buldozer se však již rozjel na plné obrátky. Paroubek prý hodlá penězi nebo alespoň medailemi ocenit sudetské Němce – komunisty, sociální demokraty a katolické kněží –, kteří se v září 1938 podíleli na záchraně republiky.

Rozum zůstává stát: Snaha ocenit ty, kteří skutečně důsledně bojovali proti nacismu, je chvályhodná, jenže se s odstupem času jeví jako naprosto zbytečná, okrajová a nebezpečná. Celá věc se nemůže neobejít bez společenské diskuse, do níž se z povahy věci zapojí k českým záležitostem jako vždy aktivní Sudetoněmecký landsmannschaft. Ten může Paroubkovu iniciativu lehce využít k prosazování svých zájmů, včetně těch majetkových. Není přitom tajemstvím, že někteří ze zákládajících (!) členů tohoto krajanského sdružení měli pletky se samotnou Hitlerovou NSDAP!

Druhá světová válka skončila vítězstvím strany, na které stáli Češi, a prohrou strany, v jejímž čele stáli Němci. Kratičké české poválečné běsnění bylo pouze reakcí na tisíckrát strašlivější běsnění německé z předchozích šesti dlouhých let. Zapamatujme si to, ať nečiníme podobné hrubky jako náš pan premiér.

5809 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla zřejmě "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český SenátUmělci mluví: „Rusko nás obsadí za 23 minut, do pr...” sekl Ivan Vyskočil. Jiní naženou Kremlu hrůzu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění