Nedůvěřujme Paroubkovi, jde mu jen o vlastní prospěch. Vždyť to není hlupák

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 13.7.2005 | Rubrika: Politika

Nový premiér Jiří Paroubek odstartoval novou epochu našeho politického života a vymezil nové mantinely tomu, čemu jsme si zvykli říkat etika veřejného činitele. Paroubkova filosofie je s to s každým nějak vyjít, ale po straně a náležitě nahlas se od každého taky trochu distancovat, vším projít, ale přitom se nehnout ani o píď, nemít žádné ideje, ale do krve tvrdit, že od nich neustoupí. S každým být tak trochu kamarád, ale ne zas tolik, aby s nám nemohl být zároveň nepřítel. A naopak.

Paroubek nejprve veřejně znectí opozičního lídra Topolánka, aby jej vzápětí vyzval k srdečnému objetí. Paroubek stokrát prohlásí, že jej povýšené knížecí rady Miloše Zemana zajímají sotva víc než šumění stromů na Vysočině, aby po stoprvé za Zemanem odjel a uzavřel s ním pakt o neútočení a nabízel mu dokonce náležité trafiky ve svém týmu. Paroubek tak dlouho mluví o tom, že je dobře, když jsou funkce šéfa strany a vlády od sebe odděleny, aby vzápětí vyhlásil svou vůli stát se obojím zároveň. Paroubek dá veřejně za pravdu ministru Němcovi, že státní zástupkyně Benešová to přehnala se svými slovy o mediální korupci, nechá Němce, aby do kamer už už oznámil Benešové rezignaci, načež Benešovou podepře a podpoří – přece jí to jen ujelo, když byla indisponována.

Paroubek nás učí, že politik ve veřejné funkci má mít dovoleno vše. Že se veřejnost nemá co ptát, co a proč sleduje, jaký to má smysl, význam, obsah a dopad na životy lidí. Svým způsobem spoléhá na únavu a rezistenci občanů, kteří prošli martýriem nešikovného malování vzdušných zámků („zdroje“ Vladimíra Špidly) a obskurní aférkou s nedoloženým majetkem a kamarádšofty s nevěstincem („nejpopulárnějšího“ Stanislava Grosse). Veřejnost je otrávená všemi těmi eskapádami, kterými je nucena za této socialistické vlády procházet. Dokonce natolik, že snad i Paroubka přijímá jako ne-li záchranu, pak aspoň úlevu. Tento muž aspoň říká, že je nositelem rozumu, kterého se v nedávné minulosti tak žalostně v naší politice nedostávalo.

To je samozřejmě velmi nebezpečná iluze a o to krutější bude procitnutí z ní. Paroubkův rozum je totiž určen a nasměrován výhradně k jeho vlastnímu profitu, k jeho udržení ve výšinách politiky, kam se trpělivě patnáct let propracovával a o níž se mu ještě o posledních vánocích zdaleka nesnilo. Veřejnost svou důvěrou v premiéra riskuje, že se stane loutkou v jeho rukách, a že tomu navíc bude ještě po nějaký čas s potěšením aplaudovat.

Což v náležitě zesílené míře hrozí především médiím, která Paroubka z neznámých důvodů šanují. Mnohé jeho přešlapy nechávají bez povšimnutí, omezují se na povšechná konstatování, že Paroubek není ideolog, což je zřejmé každému, kdo ví, co to slovo znamená, nýbrž že je pragmatik – přičemž toto slovo je v tomto kontextu vnímáno přinejmenším stejně často v kladném, jako záporném významu.

Nevysvělitelnou příchylnost médií vidíme právě v přímém přenosu. Paroubek oznámil svůj úmysl projednávat s šéfem TV Nova kauzu mnohomluvné státní zástupkyně Benešové. Ta se měla dopustit výroku, že mluvčí ministra spravedlnosti Němce uplácel reportéry právě TV Nova. Paroubek jako rozšafný panovník chce znát všechny odstíny pravdy, všechna stanoviska. Tedy i to televizní. Pak vynese verdikt, říká. Neříká však, co si slibuje od konzultace s ředitelem televizní stanice. Má mu Petr Dvořák potvrdit, že jeho lidé neberou úplatky? Nebo naopak čeká, že mu Dvořák poskytne potvrzení o tom, že úplatky berou? Jistěže ne. Paroubek není hlupák a ví, že žádný takový výsledek schůzka mít nemůže a nebude. Jediný její smysl je právě ukázat se v panovnickém rouše, vyslechnout, vynést verdikt. Že případným vedlejším produktem takových schůzek (nejen této, samozřejmě) může být podezření z nějaké hlubší mesaliance mezi výkonnou mocí a mediální mocností, je nasnadě. A novináři mlčí. Proč?

Představme si ten bengál, kdyby za ředitelem jakékoli TV šel v takové delikátní věci expremiér Klaus či expremiér Zeman. Rázem by byly titulní strany plné úvah o tom, jak se zde provazuje moc s médii, lid by byl volán na Václavské náměstí a podpisy by na peticích jen pršely. Dnes nic. Je to náhoda, či zákonitost? Jsou média také už tak rezistentní vůči podobným podezřením, nebo jim to je jedno? Nebo se jim takové případné propojení dokonce líbí? Že by to nebylo o funkcích (premiér, ředitel televize), nýbrž o jménech (Klaus, Zeman, Železný)? Každý si odpověz, jak umíš.

Objektivní závěr však je nasnadě: média tím, jak premiérovy přímé vstupy na mediální půdu ponechávají bez dozoru, komentáře a kritiky, stávají se spoluhráči na Paroubkově šachovnici. A to není dobré.

Publikováno ve spolupráci se serverem Česká média.

(nadpis redakčně upraven)

6944 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Dnes je NATO paktem, který svou agresivní politikou, prosazovanou zejména americkými prezidenty, destabilizoval v podstatě celý světPutin dal příklad: jak se může Německo a Evropa stát finančně svrchovanými za pomoci zlata. Co má Putin společného s de Gaullem?

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Mediální odborník, jehož ČT nikdy nepozve do přenosu, polknul a pak se hluboce zamyslel: Hahaha, Háma? Pawlowská? Gondíková? No, však si to přečtěteŠéf Čapího hnízda: Ta kauza se nás dotkla zásadně. Čapí Hnízdo ale není žádný problém, a už vůbec ne premiéra Babiše
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění