Helena Vondráčková: Odhalit ňadro? To po mně nechtějte!

Autor: Tereza Mátlová | Publikováno: 12.7.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Vondráčkova

Mafie! I tak se dají nazvat nesčetná propletení i umně skrývané vazby mezi některými hráči v dresu českého šoubyznysu s jejich patolízalskými souputníky z řad úplatného bulváru. Řada umělců má mezi novináři své koně, jimž poskytuje ty „nejupřímnější“ rozhovory. Žurnalisté nevalných kvalit pak na oplátku hvězdě pomohou, když to s prodejností nosičů, ať už zvukových, či obrazových, vypadá na štíru.

Funguje to asi takhle: hvězda nazpívá album, spustí se reklamní masáž. Masáž jak přímá – pomocí reklamy –, tak nepřímá – často levnější a účinnější – za laskavého přispění bulváru. Klesá-li prodejnost příliš rychle, projde se hvězda s poloodhaleným ňadrem po zahradě. Ještě předtím však dá echo svému věrnému „koníkovi“ a jeho dvornímu fotografovi. No a poté, co koník a spol. odvedou svou práci a kopytem vyryjí výmysly na stránky bulváru, hvězda farizejsky spustí nekonečný halas o tom, jak je tabloidní tisk odporný a soukromí nedbající. Jenže to už zájem veřejnosti – alespoň té její snadno manipulovatelné části – stoupá a penízky se sypou.

Jít proti větru není jednoduché, jít proti mafii takřka nemožné. Přesto se o to pokouší Helena Vondráčková a její partner Martin Michal. Ti dva žijí tak trochu ve starých časech. Věří, že o prodejnosti rozhoduje kvalita produktu, jeho gró, nikoliv blyštivý i proradný obal. Věří, že není třeba zaplétat se do holportů s novináříčky toho nejsprostšího ražení. Jak naivní, zdálo se. Jenže opak je pravdou. Zmíněný pár podal sérii žalob na kvazižurnalisty z periodik jako je Spy či Blesk. A s úspěchem! Bravo!

Redaktorky plátku s názvem Spy Gabriela Wolfová a Alexandra Geislerová-Šeflová o manželské dvojici napsaly, například, že Michal je Vondráčkové nevěrný s daňovou poradkyní či že zpěvačka odmítá účast na charitativních koncertech kvůli lukrativním nabídkám. Novinářkám nyní hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Časopis již musel Michalovi zaplatit 100 tisíc korun na odškodném. Dvojice předtím přitom již vyhrála několik podobných sporů.

Jedna bitva je vyhraná, mafie je zkoprnělá, kdosi se pokusil narušit léty prověřené řetězce vazeb a konexí. Novinářky, kdysi neohrožené ve svých fantaskních představách a následných, kopytem na bulvární papír vyrytých výlevech, se nyní choulí za infantilní výmluvy.

„Nemohla jsem tušit, v jaké podobě článek vyjde. I v jiných případech jsem svůj text kolikrát ani nepoznala,“ prohlásila obžalovaná Gabriela Wolfová.

„Nejsem přímo autorkou článku, pouze jsem připravovala podklady,“ řekla soudu i její kolegyně Alexandra Geislerová-Šeflová.

Nikdo nic neví, nikdo za nic nemůže, tuzemská klasika. Bitva je vyhraná, válka však nekončí. Kde se stále berou noví a noví pisálkové, kteří za nevelký peníz prostituují na těch, kdo něco dokázali a naopak svými pokřivenými náhledy vyhazují do nebes sobě rovné nuly? Tihle novináři netouží přednostně ani tak po penězích, spíše je žene závist a vlastní mindráky z toho, že sami nic neumí. Touží se schovat do stínu hvězdy, touží vytvářet nové pseudohvězdičky, lační po tom stát se šedými eminencemi šoubyznysu. Chtějí srážet na kolena ty, co jim nebudou po vůli, a vynášet do sedla své kamarádíčky, jen rádoby hvězdy, s nimiž klábosí na rautech. Chtějí se stát loutkoherci, jejichž loutkami nebude nikdo menší, než ti, jež ve skrytu duše obdivují, jimž závidí um a slávu.

Wolfová i Geislerová-Šeflová snad ani nepatří za mříže, jen by měly dostat pořádně na holou, nebo alespoň za uši. Jenže nejen ony. I slepá veřejnost, která jejich plky den, co den, týden, co týden hltá na stránkách neskrývaného i toho za „seriózno“ schovaného bulváru.

11019 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastUdálost 11. září proměnila svobodnou Ameriku v policejní stát a učininila z ní válečného štváče 21. století

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Jeden z šéfů ODS prý chlastá tak, že mu na radnici postavili vlastní bar i s židlema. Exkluzivní foto utajených prostorKlausovi ml. tohle neodpustím. Politik ODS se vrátil k válce uvnitř strany. Fiala prý ještě překvapí
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění