Těch nenávistných článků a útoků na vládu je už tolik, že je až s podivem, že lidi dál jezdí na dovolené, chodí do práce a posedávají na zahrádkách restaurací u letního piva a pohody. Když se projedete zeměmi českými třeba na kole, neboť z déjedničky toho moc vidět není, zjistíte, že tu pulzuje úplně normální život a že se tu máme opravdu nejlépe v celé historii zemí koruny české. Jen ta podivná nenávist, která rozděluje lidi jako mor ve středověku, ta tu má kdesi svůj zapšklý brloh. Dá se jí ubránit i přes každodenní trápení s ne zrovna snadným životem v demokratické zemi - tu volbu má každý.

Jakkoli bývá Petr Nečas označován za slabého premiéra, a možná to tak i ze začátku bylo, pomalu získává půdu pod nohama. Je na něm patrný vývoj od naivního a nesměle formulujícího politika k silné osobnosti nejen se schopností uřídit obtížný koaliční tým, ale přinášet i vize a hlavně - neuhnout nátlaku a vydírání protivníků. Pokud vydrží, mohl by se z politika přerodit ve státníka, který nám tady už dlouho chybí.

My lidi bychom rádi rychlá řešení, ale daleko víc než výkřiky ze tmy typu třináctých důchodů a jiných populistických nesmyslů, jsou důležité dlouhodobé trendy. Dnes konkrétně všechno, co bude snižovat státní dluh, podporovat růst privátní sféry a maximálně snižovat státní aparát, až na nezbytné minimum. Včetně privatizace části zdravotní péče, placeného školství a dalších "služeb státu", o kterých se naivně domníváme, že je máme zadarmo. Když se podíváte na svou výplatní pásku a na odvody do státní bezedné díry, bude vám jasné, co to ve skutečnosti ono "zadarmo" je.

I když je tato vláda prolezlá korupcí, ostatně jako celé horní patro politiky, má potíže, koaliční spory i kauzy, i přes to si přeji, aby vydržela co nejdéle. Je to jediná obrana proti případnému nástupu levice, který by pro Česko znamenal v dlouhodobém horizontu skutečný problém. Za pět až deset let budou prosperovat jenom země, které se svých dluhových problémů zbaví a je to nutné udělat včas. Tedy ihned. S levicí reprezentovanou Bohuslavem Sobotkou bychom se opět vrátili k životu na úkor těch, co přijdou po nás.

Držím Petrovi Nečasovi palce a věřím, že vydrží přinejmenším do příštích voleb. I přes nepřízeň doby a škarohlídů, i přes to, že vyjádřit podporu vládě není IN a že tím páchám onu virtuální sebevraždu.