Jiří Paroubek: „Ach, proč jen jsi komunista, Mirku Grebeníčku?“
„Ach, proč jsi Montek, drahý Romeo,“ táže se úpěnlivě Julie ve slavném dramatu. „Ach, proč jsi nereformovaný komunista,“ jakoby promlouval současný premiér Jiří Paroubek k lídrovi třešničkové partaje, Miroslavu Grebeníčkovi.
Vztah sociálních demokratů a komunistů právě prochází údobím skrývané milenecké lásky. Vzájemné sympatie i shody ve stěžejních tématech jsou více než patrné, jenže nad případnou hlubší aférkou bdí pozorní „rodiče“ – média, veřejnost a opozice. Komunisté jsou totiž stále právem nahlíženi jako strana, jež se nevzdala obhajoby své krvavé minulosti a která usiluje o návrat do časů, kdy teprve rudá knížka otevírala dveře ke vzdělání či relativně zajímavému zaměstnání.
Socialisté vědí, že zmínění „rodiče“ jejich lásce nepřejí – alespoň dokud komunisté nezmění své vyhraněné jednání, nepookřejí nad půlstoletí starými hříchy a nereformují se. Náklonnost tak raději projevují letmými doteky a platonickými pohledy, nikoliv příliš okatým soudružským objetím.
I nevinné doteky však mohou zabolet. Naposledy se o tom přesvědčili zemědělci. Milenečtí spiklenci jim nadělili povinnost informovat resortní ministerstvo o osobních datech a majetkových poměrech. Miloslav Kučera z ODS to označil za hanebnost ve stylu KGB. Jenže socialisté hodlají gesto komunistů opětovat podporou návrhu zákona o zvýšení vdovských důchodů. Obě strany navíc spojují síly i v oklešťování církevních pravomocí.
Milenecká spolupráce však v závětří raší již déle: levicové partaje například společnými silami přehlasovaly dvě prezidentská veta u zákonů, které posilují roli úřadů a odborů na pracovním trhu. Kéž by oba milenci místo vzájemného laškovaní raději hltali ekonomické učebnice – ihned by zvěděli, že silnější odbory a přísnější regulace pracovního trhu vedou nakonec k růstu nezaměstnanosti.
Pokud například analyzujeme vzájemnou spolupráci poslaneckých klubů při hlasování, zjistíme, že zatímco během Špidlova panování v Lidovém domě zvedali komunisté dvakrát častěji ruce v opozici vůči vládním stranám než v souladu s nimi, v květnu letošního roku již KSČM běžně hlasovala pouze a jen se socialisty. Sečteno, podtrženo, rudorůžová koalice se stává realitou - milenecký vztah přerůstá v manželství. Datum svatby: těsně po volbách v roce 2006?
V každém manželství, i v koalici, ustupují city do pozadí a rodí se nové kompromisy. To ovšem znamená jen úkrok současné vládní politiky dále doleva. Sice nám pravděpodobně nehrozí znárodňování, avšak podnikatelům a živnostníkům se rozhodně snáze dýchat nebude, právě naopak.
Naděje umírá poslední: třeba se onen milenecký vztah nepromění ve stabilní manželství, nýbrž skončí tragédií v shakespearovském duchu. Podnikatelé by v takovém případě neronili slzy nad dojemným koncem jedné lásky, nýbrž z radosti téměř bezbřehé.